OSCE: Izbori u BiH bili konkurentni, ali ostaje zabrinutost zbog neuspjelih reformi
Opći izbori u Bosni i Hercegovini bili su dobro organizirani i konkurentni uz poštivanje temeljnih sloboda tokom kampanje.
Međutim, neuspjeli reformski napori, široko rasprostranjeno nepovjerenje u javne institucije i retorika koja izaziva etničke podjele i dalje obilježavaju izborno okruženje, rekli su međunarodni promatrači u današnjoj izjavi.
Zajednička promatračka misija Ureda OESS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), Parlamentarne skupštine OESS-a (OSCE PA), Parlamentarne skupštine Vijeća Europe (PACE), Parlamentarne skupštine NATO-a (NATO PA) i Europski parlament (EP) utvrdio je da zakonski okvir čini odgovarajuću osnovu za održavanje demokratskih izbora.
Barcelona ne žali novac: Flick pravi posao decenije i dovodi čudo vrijedno 100 miliona eura
Objavljujemo detalje: Pročitajte koje je izmjene Izbornog zakona večeras donio Schmidt
Izbori su održani u pozadini tekućeg političkog zastoja i općeg razočaranja političkim establišmentom, uz blokiranje nekih ključnih institucija. Najveće stranke na vlasti često su koristile retoriku koja izaziva etničke podjele kao standardni oblik rasprave.
Kampanja je općenito bila mirna, no promatrači su primijetili slučajeve pritiska na uposlenike u javnom sektoru. Sam proces na dan izbora bio je uglavnom miran, iako je bilo nekih incidenata koji su narušavali proces glasovanja na biračkim mjestima i oko njih. Iako je primijećeno da se procedure glasovanja uglavnom poštuju, tajnost glasovanja često je bila ugrožena, a bilo je i slučajeva da su neovlaštene osobe pratile birače i pomagale većem broju birača. Promatrači su na brojnim mjestima negativno ocijenili postupke prebrojavanja, uglavnom zbog proceduralnih nepravilnosti, naveli su iz OSCE-a.
“Ozbiljni napori da se uspješno upravlja ovim izbornim procesom trebaju biti popraćeni sličnim naporima da se riješi kontinuirani politički zastoj koji i dalje narušava stvarni demokratski razvoj ovdje,” rekao je Pascal Allizard, specijalni koordinator i čelnik kratkoročnih promatrača OESS-a.
"Očito je sveukupno razočaranje političkim establišmentom, ali primijetio sam napore nekoliko kandidata sa pozitivnom vizijom budućnosti i željom da pokrenu političke i socioekonomske promjene u zemlji, što je pozitivan trend na koji potičem novoizabrane predstavnike."
Ograničenja prava da se postane kandidat na temelju etničke pripadnosti i prebivališta protivna su i načelu općeg i jednakog prava glasa i međunarodnim standardima za demokratske izbore. Presude i Europskog suda za ljudska prava i državnog Ustavnog suda protiv diskriminacijske prirode ovih ograničenja ostaju neprovedene.
“Sada kada su građani Bosne i Hercegovine glasali, političari i političke stranke bi ovo trebali vidjeti kao mandat da rade za budućnost svoje zemlje i perspektivu europskih integracija”, rekao je Stefan Schennach, šef izaslanstva PACE-a.
“Posebno je važno mlađoj generaciji birača dati osjećaj da je njihova budućnost unutar vlastite zemlje. Za to je bitno premostiti jaz između različitih etničkih skupina. Trebalo bi biti dovoljno da se svaki građanin Bosne i Hercegovine identificira kao takav bez potrebe za daljnjim navođenjem.”
Učinkovitost zakonskog okvira narušavaju brojni nedostaci, a neuspjeli pregovori između političkih stranaka ostavili su ga bez potrebnih reformi. Ipak, zakonske izmjene od 27. juna dodale su važne zaštitne mjere poput definicije govora mržnje, zabrane zlouporabe državnih resursa od strane dužnosnika i povećanja novčanih kazni za prekršaje povezane s izborima. Međutim, činjenica da su promjene uvedene tako blizu izbora značila je da se svi mehanizmi provedbe nisu mogli u potpunosti uspostaviti. Daljnje promjene najavljene na dan izbora nisu bile predvidljive u vrijeme glasovanja, ostavljajući i birače i kandidate u neizvjesnosti oko punog utjecaja glasanja ja kantolnu skupštinu..
„Čini se da su kapaciteti za upravljanje izbornim procesom uspostavljeni relativno dobro u Bosni i Hercegovini“, izjavila je Irene Karalambides, šefica delegacije PS OESS-a.
Ali stvarno povjerenje u demokratske procese će vjerovatno ostati prividno sve dok državne strukture ne budu odgovorne za volju naroda, a ne za ukorijenjene interese političkih stranaka“.
Uz nekoliko značajnih iznimaka, žene nisu bile istaknute u kampanji, a kandidatkinje su često bile meta vrijeđanja i ismijavanja na društvenim mrežama. Dugotrajni rodni stereotipi ostaju i napori uloženi da se poveća aktivno sudjelovanje žena na izborima bili su nedovoljni.
„Juče smo promatrali sveukupno dobro organizirane i konkurentne izbore, uprkos veoma različitim vizijama budućnosti Bosne i Hercegovine. Susreli smo se sa anketarima, uglavnom mlađe populacije i većinom su bile žene, koji su bili posvećeni sprovođenju neometanih izbora. Vidjeli smo kako građani prave svoj demokratski izbor“, rekla je Mimi Kodheli, šef delegacije PS NATO.
Danas, građani ove zemlje s pravom očekuju da će izabrani političari preuzeti odgovornost i vlasništvo za budućnost svoje zemlje kao i za dobrobit svih građana, za sigurnu i bezbjednu zemlju, za pomirenje, za društveni, ekonomski i demokratski napredak
Izborna administracija na višoj razini uživala je povjerenje izbornih aktera, te je izbore vodila učinkovito i transparentno. Međutim, nije bilo povjerenja u biračke odbore zbog široko rasprostranjenih optužbi da su neke političke stranke trgovale pozicijama kako bi kontrolirale biračka mjesta na dan izbora.
"Ovi izbori održani su u pozadini izazovnih unutarnjih i međunarodnih okolnosti", rekao je Andreas Schieder, voditelj izaslanstva EP-a.
"Žao nam je što je visoki predstavnik nametnuo promjene u posljednjem trenutku. Sada nakon izbora, Europski parlament poziva na glatko formiranje vlade i na brzu provedbu svih obvezanih reformi, uključujući izborne, u skladu s lokalnim i međunarodnim sudskim odlukama. Nema vremena za gubljenje.”
Nedostatak javne rasprave i korištenje retorike koja dovodi do podjela, što se također odražavalo u ograničenom i pristranom medijskom izvještavanju, smanjili su mogućnost birača da donesu informirani izbor na dan izbora. Nedavni slučajevi klevete pokrenuti protiv novinara, cyber napadi usmjereni na istaknute medijske kuće te zastrašivanje i uznemiravanje novinara stvorili su radno okruženje političkog pritiska ili čak progona.
„Nadgledanje medija, koje je sprovela misija zaključila je da je izvještavanje većine medija o kampanji bilo značajno ograničeno“, rekao je ambasador Peter Tejler, šef promatračke misije ODIHR.
„To je dalje odražavalo podjelu po etničkim linijama i političku pripadnost. Kao rezultat toga, birači nisu imali potpune i nepristrasne informacije kada su odlučivali za koga da glasaju. Izbori nisu jednodnevni događaj. U narednim danima, nastavićemo sa promatranjem postizbornog razvoja kako bismo mogli da napravimo sveobuhvatnu procjenu čitavog izbornog procesa.“
Međunarodna izborna promatračka misija na općim izborima u Bosni i Hercegovini brojala je ukupno 467 promatrača, od kojih su 332 stručnjaka raspoređena od strane ODIHR-a, dugoročni i kratkoročni promatrači, 84 parlamentarca i osoblja iz PS OESS-a, 23 iz PACE-a, 16 iz NATO PS, a 12 iz Europskog parlamenta.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.