Ombudsmenka Džumhur: U BiH prisutna različita praksa u tretiranju osoba s mentalnim poteškoćama

0
FENA
Ombudsmenka Džumhur: U BiH prisutna različita praksa u tretiranju osoba s mentalnim poteškoćama
Foto: N.G / Radiosarajevo.ba / Jasminka Džumhur, ombudsmenka za ljudska prava BiH

Na inicijativu Ombudsmena Bosne i Hercegovine danas je u Sarajevu organiziran sastanak s predstavnicima relevantnih organa i institucija radi iznalaženja odgovarajućih rješenja za smještaj osoba s duševnim smetnjama u ustanove socijalne zaštite.

Sastanak je organiziran na zahtjev Zavoda Bakovići, a u povodu neimplementacije presude koju je u novembru 2015. godine donio Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) u predmetu Hadžimejlić i drugi protiv BiH, utvrdivši povredu člana 5 (pravo na slobodu i sigurnost) Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Predmet se odnosi na smještaj aplikanata u ustanovi socijalne zaštite, te pokreće pitanje zakonitosti njihovog zadržavanja u toj ustanovi, odnosno produženja njihovog prisilnog smještaja.

Parlament Južne Koreje se okrenuo protiv predsjednika. Na ulicama Seula pozivi za rušenje diktature

Parlament Južne Koreje se okrenuo protiv predsjednika. Na ulicama Seula pozivi za rušenje diktature

Kako je uoči sastanka izjavila ombudsmenka za ljudska prava BiH Jasminka Džumhur, prisutna je različita praksa u tretiranju osoba s intelektualnim i mentalnim poteškoćama, a postojeće zakonodavstvo u BiH na neadekvatan način regulira smještaj tih osoba, na što je ukazano i u spomenutoj presudi ESLJP-a.

"Centri za socijalni rad, koji su istovremeno u mnogim slučajevima staratelji spomenutim osobama, iniciraju i donose rješenja za smještaj u ustanovama, a što predstavlja direktni sukob interesa", precizirala je Džumhur, navodeći kako se na taj način ne vodi računa o onome što je u najboljem interesu građana.

Dodala je, u tom kontekstu, kako se osobe s duševnim poteškoćama često smještaju trajno, te da se ne vrši nikakva periodična revizija o tome da li postoji i dalje potreba da te osobe budu smještene u ustanove.

Ovo su nova rješenja za zavode Pazarić, Bakovići, Drin, Ljubuški i Sarajevo

Ovo su nova rješenja za zavode Pazarić, Bakovići, Drin, Ljubuški i Sarajevo

"Praksa je pokazala, a i naše istraživanje koje smo proveli u proteklih mjesec dana, kontaktirajući sve centre za socijalni rad u FBiH, da su postupanja različita. Dok neki centri za socijalni rad uopće ne vrše smještaj, s obzirom na presudu 'Hadžimejlić i drugi', drugi koriste različite metode, najčešće tražeći da osoba s intelektualnim i mentalnim poteškoćama dobrovoljno pristane na smještaj, ili kao što je slučaj u Srednjobosanskom kantonu da se putem suda, iako to nije propisano zakonom, odnosno donošenjem rješenja vrši smještaj u ustanove", pojasnila je Džumhur.

Novinarima se, ukratko, obratila socijalna radnica iz Zavoda Bakovići Marinela Marić-Šako, podsjećajući kako je njihovo obraćanje Ombudsmenima inicirano stalnim problemima koji su vezani za praksu u SBK.

Radi se o, kako je kazala, situaciji u kojoj općinski sudovi donose u vanparničnim postupcima rješenja kojima se nalaže centrima za socijalni rad da prisilno smjeste korisnika u Zavod Bakovići, iako za to ne postoji pravni osnov.

Pored ombudsmena BiH, sastanku prisustvuju predstavnici centara za socijalni rad, odnosno odgovarajućih ustanova, te nadležnih ministarstava u BiH.         

Sastanak Ombudsmena BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH
Foto: N.G / Radiosarajevo.ba: Sastanak Ombudsmena BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije