Ogromno klizište na Ribnici: Kakanjci trebaju pomoć
"Sanacija ovog ogromnog klizišta i vode u jezeru u ovom trenutku prevazilazi mogućnosti Rudnika Kakanj i neophodna nam je pomoć državnih institucija civilne zaštite i vladajućeg društva Elektroprivrede BiH", konstatirano je danas iz Uprave Rudnika Kakanj.
Klizište je potpuno prekinulo saobraćajnu komunikaciju na dionici lokalnog puta Donji Kakanj - Mramor - Brnjic i na dijelu pojave klizišta putna komunikacija je zatvorena za saobraćaj.
"Odmah nakon pojave klizišta, koje je zaprijetilo da izazove veću štetu i napravilo veliku akumulaciju vode u privremenom jezeru, od nadležne službe Rudnika mrkog uglja Kakanj poduzete su aktivnosti na izvođenju hitnih radova za privremenu sanaciju klizišta. Ulažu se maksimalni napori da bi se spriječile eventualne posljedice koje može izazvati još aktivno klizište u području rijeke Ribnice", saopćeno je iz Rudnika Kakanj.
Uprava Rudnika će za saniranje trenutnog stanja angažirati veliku vodenu pumpu, kapaciteta oko 3.000 litara u sekundi, što je dovoljno da preko odvodnih cijevi dužine 700 metara izbaci svu vodu iz nastalog jezera usljed klizanja zemlje i rudničke jalovine.
Dok se ne aktivira rad ove pumpe, trenutno se radovi odvijaju u koritu Ribnice, i na području Tičića, gdje se već duže vrijeme gradi tunelski "brzotok" kojim Ribnica, u skladu s projektima o eksploataciji uglja na PK Vrtlište, treba biti preusmjerena. Preostalo je da se još izgradi oko 40 metara ovog objekta, kojim će se voda ispod regionalnog puta i autoputa A1 provesti u rijeku Bosnu.
Članovi Štaba za spašavanje Rudnika Kakanj stalno su na terenu i imali su sastanke s mještanima naselja Donji Kakanj, koji su izrazili strah da im se zbog veće akumulacije vode ne desi isti problem kao u maju 2014. godine kada su na sličan način poplavljeni. Problema zbog prekida putnih komunikacija imaju i mještani naselja Mramor i Brnjic, ali je već pronađeno privremeno rješenje za njihovo kretanje prema Kaknju.
Iako je pojava klizišta glavna tema i preokupacija dijela stručnih službi Rudnika Kakanj, ostali radovi na eksploataciji uglja, na površinskim i podzemnim kapacitetima, odvijaju se bez većih problema i proizvodnja je na dnevnom nivou ili iznad plana.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.