Oglasio se OHR: "Ne postoji zakonsko pravo na otcjepljenje, entiteti nisu države"

12
Radiosarajevo.ba
Oglasio se OHR: "Ne postoji zakonsko pravo na otcjepljenje, entiteti nisu države"
Foto: N.G./Radiosarajevo.ba / Christian Schmidt

Visoki predstavnik Christian Schmidt je u utorak, 9. jula, tokom vanrednog sastanka s ambasadorima Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira razgovarao o aktuelnim dešavanjima u Bosni i Hercegovini i prezentirao svoja zapažanja.

Komandant EUFOR-a, generalmajor Laszlo Sticz, također je dao svoju ocjenu sigurnosne situacije u BiH. Visoki predstavnik je posebnu pažnju posvetio ponovljenim najavama o otcjepljenju koje dolaze od strane rukovodstva RS.

"Ovakve se najave ponekad odbacuju kao puka politička retorika. Ja ne mislim tako: svjedočimo provođenju političke agende kojom se ugrožava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.

Dirljivo pismo zaposlenika OŠ Prečko: Srca su nam slomljena, ali niste sami. Tuga je cijena ljubavi

Dirljivo pismo zaposlenika OŠ Prečko: Srca su nam slomljena, ali niste sami. Tuga je cijena ljubavi

Zvaničnici RS bi trebali objasniti svoju kritiku provedbe Dejtonskog mirovnog sporazuma. Otcjepljenje od države Bosne i Hercegovine u svakom slučaju nije opcija. Europske integracije ne smiju biti dovedene u pitanje. Ali, moramo garantirati i prava entiteta, što već i radimo. Svi u Bosni i Hercegovini imaju pravo živjeti u miru i bez diskriminacije.

Ovo su činjenice: ne postoji zakonsko pravo na otcjepljenje i entiteti nisu države. Entiteti postoje samo zato što postoji Bosna i Hercegovina. Ko god to dovodi u pitanje prihvata sukob, a međunarodna zajednica to neće dozvoliti.

Schmidt došao ispred Predsjedništva BiH da isprati 14 tabuta za Potočare

Schmidt došao ispred Predsjedništva BiH da isprati 14 tabuta za Potočare

Vrlo pažljivo pratimo da li se i kakve aktivnosti poduzimaju u RS koje bi mogle voditi ka narušavanju reda u BiH. Međunarodna zajednica garantira postojanje države Bosne i Hercegovine, kao i mir i sigurnost svih građana ove zemlje. Niko nema pravo da to ugrožava. Svaki pokušaj destabiliziranja smatram ozbiljnim ugrožavanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Građani ove zemlje napravili su iskorake ka pomirenju i suživotu koji su prije trideset godina djelovali nezamislivo. Stoga je jasno u kom pravcu sve zajednice u ovoj zemlji žele ići – ka prosperitetnoj budućnosti u Europskoj uniji. To je ono što političke elite moraju ostvariti", rekao je Schmidt nakon sastanka.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (12)

/ Povezano

/ Najnovije