Oglasio se i Goganović: 'Helez neće i ne može spriječiti. Rukovodstvo Srbije dolazi u BiH'

17
Radiosarajevo.ba
Oglasio se i Goganović: 'Helez neće i ne može spriječiti. Rukovodstvo Srbije dolazi u BiH'
Foto: Ministarstvo odbrane BiH / Aleksandar Goganović

Zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović reagovao je na odbijanje saglasnosti ministra Zukana Heleza za prelet vojnog aviona ili helikoptera Republike Srbije preko teritorije BiH tokom 8. i 9. januara ove godine.

"Saopćenje je moglo biti objavljeno juče ili sutra, ali Helez ga je namjerno plasirao danas kako bi pokušao poniziti srpski narod sa obje strane Drine na Božić. Ipak, podsjetiću kolegu Heleza, da je on prolazni političar iz Federacije BiH, a RS je trajna kategorija zagarantovana Dejtonskim mirovnim sporazumom", veli Goganović.

Goganović je naglasio da njegov Kabinet nije dao saglasnost na ovu Helezovu odluku i tvrdi da je time ministar prekršio Zakon o odbrani koji jasno definiše da ministar rukovodi Ministarstvom u saradnji sa zamjenicima ministra. Osim toga, čestitao je i neustavni 9. januar.

Nermin Nikšić: Odluka je donesena i povratka nema. Minimalna plata u Federaciji ostaje 1.000 KM

Nermin Nikšić: Odluka je donesena i povratka nema. Minimalna plata u Federaciji ostaje 1.000 KM

"Mogu samo još da potvrdim da će rukovodstvo Vlade Srbije prisustvovati 8. i 9. januara u Banjoj Luci na obilježavanju Dana RS i to Helez neće i ne može spriječiti. Ujedno, koristim priliku da čestitam svim stanovnicima RS dan rođenja naše Republike. Neka nam je vječna RS", poručio je Goganović.

Podsjetimo, 9. januara 1992. godine u Sarajevu je tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine, a sa ciljem da je pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.

Helez odbio dati saglasnost Srbiji za prelet vojnog aviona ili helikoptera 8. i 9. januara

Helez odbio dati saglasnost Srbiji za prelet vojnog aviona ili helikoptera 8. i 9. januara

Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, kasnije osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju te deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata. Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom. 

Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i spomenuta deklaracija, kao i Ustav Srpske Republike BiH koji je spomenuta skupština donijela.

Ustavni sud BiH je u novembru 2015. godine donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a neustavan.

Ako slavite ovaj neustavni dan, preporučujemo da pročitate tekst OVDJE. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (17)

/ Povezano

/ Najnovije