NS: Usvojeni tekst za obilježje na Kazanima ne iskazuje dovoljno pijeteta za žrtve
Na sjednici Gradskog vijeća Sarajevo danas je usvojen tekst za spomen-obilježje na Kazanima koji je predložila gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.
Klub Naše stranke nije podržao njen prijedlog, a saopćenje prenosimo u cijelosti.
"Adi Škaljić, predsjednik Kluba vijećnika NS, tim povodom kaže:
Edo Maajka godinama vodi bitku s poremećajem o kojem se malo govori
'U tekstu koji je predložila gradonačelnica nije sadržana konačna, pravno i činjenično utemeljena istina. Ako je cilj ovog teksta, kako se dalo shvatiti iz gradonačelnicinih izjava, sačuvati i istinu o posljednjem ratu, onda se to može samo ne zaobilazeći je. Mi smo to upravo htjeli spominjući i ko su ubice, ali i činjenicu da su osuđeni. I to je istina, Armija RBiH i ratna vlast u Sarajevu bila je spremna na sankcionisanje zločina u trenutku dok su se oni dešavali. Ni civilna ni ratna vlast nije ni organizovala ni podstrekivala ratne zločine, oni nisu bili sistemski. Neki zločini, kao što je slučaj s ovim na Kazanima i nisu okvalificirani kao ratni, nego kao ubistva, željeli smo čak i tu činjenicu istaći.
Iako u presudama ubistva na Kazanima nisu određena kao ratni zločin, to jest zločin u etičkom smislu i žao mi je što sad imamo pokušaj njegovog sistemskog minoriziranja mada, kako sam rekao, taj zločin nije desio kao posljedica sistemskog planiranja vlasti, ni civilnih ni vojnih, u ratu.
Tekst koji smo mi predlagali, upravo iz potrebe za istinom o posljednjem ratu, da bar ovaj zločin prestane biti mjesto prijepora, radili smo u konsultacijama s Udruženjem za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK), historičarom Edinom Omerčićem, novinarkom Vildanom Selimbegović, režiserom Dinom Mustafićem, ekonomistom i diplomatom Žarkom Papićem i još nekolicinom eksperata iz oblasti koje se, svaka iz svog ugla, bave suočavanjem s prošlošću. Također, konsultovali smo i presude u slučaju Kazani.
Osim toga, gradonačelnicin prijedlog je stilski loš. Na prvo mjesto stavljen je onaj ko podiže spomenik, a ne žrtve, čime žrtve ispadaju na neki način manje vrijedne od nas koji ih se sjećamo. Sve u svemu za nas nezadovoljavajuće rješenje koje će u budućnosti izazvati brojne prijepore koji su se lako mogli izbjeći.
Mi, naravno, cijenimo činjenicu da je Benjamina Karić prva gradonačelnica koja je ovu temu stavila na dnevni red. Mi jesmo za spomenik, čiju smo izgradnju među prvima inicirali. Mi smo također insistirali i na izgradnji pristupnog puta do budućeg memorijala. Nama je problematičan tekst i vjerujemo da će on u budućnosti biti mijenjan'.
Tekst koji je predlagao Klub Naše stranke glasi:
Na ovom mjestu su, po naređenju Mušana Topalovića Cace, komandanta 10. brdske brigade Armije RBiH, tokom 1992. i 1993. ubijeni građani i građanke Sarajeva. Za zločine je osuđeno 14 pripadnika brigade. Broj žrtava nije konačan:
Bošković (Spasoje) Nevenka, 1933 – 1992
Bošković (Simo) Marko, 1929 – 1992
Ćeranić (Mihajlo) Dragomir, 1943 – 1992
Drašković (Branko) Mileva, 1936 – 1993
Frankić-Brkljač (Vinko) Ranko, 1952 – 1993
Jovanović (Vojo) Duško, 1954 – 1993
Komljenac (Ilija) Marina, 1926 – 1993
Komljenac (Adam) Radoslav, 1921 – 1993
Lavriv (Mihaila) Ana, 1942 – 1993
Lavriv (Stefan) Vasilj, 1933 – 1993
emez (Neđo) Novka, 1950 – 1992
Nikolić (Nikola) Ergin, 1966 – 1993
Radosavljević (Boro) Branislav, 1952 – 1993
Šalipur (Momčilo) Predrag, 1965 – 1993
Šteta (Lutvo) Ago, 1942 – 1993
Vučurović (Dobrivoje) Zoran, 1952 – 1992
Žuža (Jefto) Stojan, 1933 – 1992
Uz izraze tuge, poštovanja i vječnog sjećanja spomenik podiže Grad Sarajevo 2021. godine", navodi se u saopćenju.
Iz jame izvađeni posmrtni ostaci 28 žrtava
Iz jame na Kazanima nakon rata su, u više ekshumacija, izvađeni posmrtni ostaci 28 žrtava, od kojih je 21 identifikovano, a prema podacima Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH), riječ je o šest žrtava ženskog spola i 15 muškog, starosti od 27 do 66 godina.
Dvije žrtve su ukrajinske nacionalnosti, dvije hrvatske, jedna žrtva je bošnjačke nacionalnosti i deset žrtava srpske nacionalnosti. Konačan broj ubijenih na Kazanima do danas nije zvanično utvrđen.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.