Novih sedam slučajeva meningitisa u BiH, doktorica upozorava: 'Roditelji, na ove simptome pripazite'
Institut za javno zdravstvo RS je zaprimio prijave o sedam slučajeva meningitisa izazvanih enterovirusima.
Podsjetimo, u ponedjeljak, 28. oktobra,je UKC RS saopštio da je kod njih ukupno 11 djece oboljelih od meningitisa a razlika je zbog toga jer ova četiri slučaja nisu prijavljena Institutu za javno zdravstvo.
Među oboljelima su četiri djeteta iz Kotor Varoša i tri iz Banje Luke.
Nebojša Vukanović: "Pali agregate, gazi snijeg, mora se na sjednicu jer je Dodiku zakazano suđenje"
"Od ovih slučajeva, u Banjoj Luci se radi o dvoje djece školskog uzrasta iz iste osnovne škole i jednom djetetu vrtićkog uzrasta", navela je Doc. dr Nina Rodić Vukmir, načelnica Službe za epidemiologiju Instituta za javno zdravstvo RS.
Istaknula je da je stanje svih pacijenata stabilno.
"Prema informacijama koje imamo od naših kolega, zdravstveno stanje djece je pod kontrolom, a sve neophodne mjere dezinfekcije i higijenske preporuke su već implementirane", dodala je dr. Rodić Vukmir.
Mjere uključuju povećanu higijenu ruku i prostora, te smanjenje kontakata među djecom, kao i ograničavanje sportskih i drugih aktivnosti koje uključuju veći broj djece.
"Naglašavamo porodicama i kontaktima oboljelih koliko je važno pridržavanje ovih mjera, uključujući izbjegavanje porodičnih okupljanja kako bi se spriječilo širenje virusa", dodala je ona.
Enterovirusi su, prema njenim riječima, prisutni tokom cijele godine, ali se češće šire u toplijim mjesecima. "Oni su svuda oko nas i nije ih moguće u potpunosti izbjeći. Stoga, pridržavanje mjera higijene poput pranja ruku i dezinfekcije prostora je ključna preventivna mjera", naglasila je dr. Rodić Vukmir.
Naučnici otkrili novi misteriozni virus u Kini: Krpelji ključni prenositelji
Na pitanje novinara BUKE o eventualnim mjerama Instituta za javno zdravstvo u osnovnoj školi u Banjoj Luci, dr. Nina Rodić Vukmir objasnila je da Institut nema nadležnost za donošenje konkretnih mjera u školama.
"Procedura je takva da nadležnost za mjere ima lokalna zajednica, odnosno organi vlasti grada ili opštine", pojasnila je. Institut može savjetovati o mogućim dodatnim koracima i procjenjivati da li su mjere opravdane na osnovu aktuelnog stanja.
Kada postoji potreba za privremenim obustavljanjem nastave, škola se obraća Ministarstvu prosvjete, koje zatim kontaktira Institut za mišljenje. "U organizaciji nastave učestvuju Ministarstvo prosvjete i nadležne škole, dok Institut daje smjernice i podršku u sprovođenju higijenskih mjera", dodala je dr. Rodić Vukmir.
Pored toga, Institut je savjetovao vrtićima da djeca privremeno ne donose igračke od kuće, posebno u slučaju male djece koja su vezana za svoje predmete. Cilj je smanjenje mogućnosti prenosa infekcija među grupama djece.
Roditeljima se savjetuje da, kao i uvijek, pažljivo prate zdravstveno stanje svoje djece. Važno je obratiti pažnju na simptome kao što su povišena temperatura, letargija, pospanost, osjetljivost na svjetlost, odbijanje hrane, kao i druge promjene u ponašanju, ovisno o uzrastu djeteta. Kod mlađe djece simptomi mogu uključivati slabost, bol u stomaku i glavobolju, dok školarci često mogu sami opisati simptome poput glavobolje, slabosti ili smetnje izazvane svjetlošću.
U susjedstvu Bosne i Hercegovine zabrinuti: Opasan virus širi se Europom, ima ga u Srbiji
"Iako je sezona viroza, nije potrebno dijete voditi ljekaru zbog svake temperature ili obične prehlade, ali ako se jave navedeni simptomi poput izrazite letargije, glavobolje ili osjetljivosti na svjetlost, tada bi se roditelji trebali obratiti ljekaru", savjetuje dr. Rodić Vukmir. Naglašava se da, iako ovakvi simptomi ne moraju uvijek značiti meningitis, preporučuje se oprez i dodatna pažnja.
Roditeljima se savjetuje da pojačaju mjere higijene kod djece, posebno pranje ruku poslije toaleta, prije obroka i nakon igre. Redovno održavanje lične higijene jedan je od najvažnijih načina za sprječavanje širenja virusa.
Institut ne preporučuje zatvaranje škola ili vrtića.
"Virus je prisutan u zajednici, i zatvaranje institucija nije dugoročno rješenje. Najvažnije je da roditelji i školske ustanove pojačaju higijenske mjere", istakla je dr. Rodić Vukmir, dodajući kako će Institut nastaviti pratiti situaciju u saradnji sa zdravstvenim ustanovama.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.