Nije uobičajena na pola mandata: Da li će doći do prekompozicije vlasti?

Politička neizvjesnost na nivou Bosne i Hercegovine i dalje traje.
Kraj januara donio je usvajanje dva evropska zakona, na koje se čekalo, i koji su bili alat za obračun vladajućih stranaka. Ali, još teža zadaća tek dolazi: odnosi partnera u vlasti, ali i evropski napredak BiH.
Za te razgovore i sastanke konkretnih najava nema. Možda pokazatelj svega budu najavljene sjednice za narednu sedmicu Vijeća ministara BiH, Zastupničkog doma Parlamenta BiH, te posebna zajednička sjednica oba doma.

Christian Schmidt se oglasio povodom napada na učenike iz Novog Sada
Februar prepun zadataka za vladajuće na državnom nivou. Pa, kakvi god omjeri snaga bili. Jer će analiza onoga što je urađeno, Evropska unije razmatrati u martu. Dva zakona na čekanju - Zakon o sudovima i VSTV-u, imenovanje glavnog pregovarača sa Evropskom unijom i usvajanje budžeta za ovu godinu.
"Usklađenost te tri stvari će biti neka vodilja za partnere sa kojima mi razgovaramo, a ja kažem danas su partneri svi u BiH, pa i oni koji sebe smatraju opozicijom", rekao je Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH.

Najavljeni protesti u bh. gradu: Inflacija je jedan od šest problema na koje će demonstranti ukazati
"Ne možete malo ići Evropom, pa malo ne ići, pa usvojiti dva zakona pa na dva zapeti. Politika ucjena je politika gubitnika, mi želimo da deblokiramo ovu zemlju", rekao je Draško Stanivuković,, predsjednik PDP-a
Iako se očekivalo da će sjednica Doma naroda BiH iskristalizirati odnose Trojke i SNSD-a, to se nije desilo. Naročito jer je za narednu sedmicu zakazana sjednica Zastupničkog doma BiH na kojoj bi Branislav Borenović mogao biti imenovan u Kolegij ovog doma. Zanimljiv prijedlog stiže i iz samog SNSD-a, da bi Nebojšu Vukanovića mogli predložiti za ministra sigurnosti BiH. Iako se čini da sve vodi ka ulasku opozicije RS u vlast, je li to realno?
"Međutim, ne samo HDZ, nego i SNSD itekako još uvijek imaju i uticaja i kontrolni paket, čak i da SNSD na neki način bude izbačen iz vlasti, na nekim nivoima, nemoguće na svim, opet ima adut opstrukcije u Domu naroda", rekao je Mladen Bubonjić, politički analitičar.
"Ovo sliči na jedan početak brakorazvodne parnice, u kojoj roditelje pokušavaju pomiriti djeca, i čini mi se da ta neka priča se odvija u BiH. Ulog je EU, ulog je napredak ili povratak u neko prošlo stanje", kazao je Zoran Krešić, novinar.
A, to bi značilo povratak u podjele, navode naši sagovornici. I zato bi sve moglo potrajati, pa čak i do izborne 2026. godine, jer matematičke raspodjele ruku govore sve.
Ozbiljnije prekompozicije na državnom nivou rijetko ko na pola mandata očekuje. Jer, sve bi to vodilo ka još većim blokadama.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.