Ni nakon usvajanja izvještaja o radu: Otežan rad Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine ni nakon usvajanja izvještaja istražne komisije Doma naroda nije prevazišla problem u radu. Parlamentarni nadzor pokrenut zbog neprovođenja preporuka više revizorskih izvještaja sveo se, tokom rasprave u Domu naroda, na političke igre.
Donošenje internih akata, budžeta, plana javnih nabavki, korištenje pečata i dodjeljivanje poslova drugim licima koji ne spadaju u nadležnosti Komisije. Sve bez uvida i saglasnosti članova Komisije. I tako godinama. Predsjedavajuća Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika BiH Anđelina Ošap Gaćanović tvrdi, sve je radio izvršni funkcioner koji nema takva ovlaštenja, kojem je istekao mandat i za koje radno mjesto nije raspisan javni oglas zbog protivljenja druga dva člana Komisije.
"Prijavljivala sam upravnoj inspekciji, revizorskom timu, čak sam prijavljivala i SIPA-i određene probleme, Predsjedništvu BiH sam takođe dostavila informaciju o svim problemima u instituciji i doslovno je ostalo još Tužilaštvo", kazala je Anđelina Ošap Gaćanović. U fokus javnosti, međutim, stigle su optužbe na račun dva preostala člana Komisije da su pristali na izmjenu termina Bosne i Hercegovine u nazivu nacionalni spomenici, što Faruk Kapidžić ne odbacuje, ali se opravdava tvrdnjom da ne potpisuje zapisnik o takvoj odluci.
Za vikend temperature do čak 16 stepeni. Meteorolozi otkrili šta nas čeka u narednih pet dana
"Da, tačno je, to je bilo nakon blokiranja od strane te iste osobe punih godinu i po dana rada Komisije tako što nije dala da se usvoji bilo koja odluka ako stoji Bosna i Hercegovina, nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine", navodi Faruk Kapidžić iz Kоmisiјe zа zаštitu nаciоnаlnih spоmеnikа BiH.
Traži se tumačenje Predsjedništva BiH i OHR-a o ovom pitanju koje zapravo propisuje Aneks 8 Dejtonskog sporazuma. Ovo usklađivanje je istovremeno provedeno u Republici Srpskoj gdje je ustanovljeno da je zbog lošeg prevoda odluke visokog predstavnika iz 2002. godine jedino zakon u ovom entitetu bio neusklađen. "Iz tog razloga ste imali asimetrična rješenja protiv kojih se inače kolege zalažu, da je u Federaciji BiH usvojena isključivo zakonska terminologija nacionalni spomenik, a da je u Republici Srpskoj bila terminologija koja nije bila u skladu sa Aneksom 8 Dejtonskog sporazuma", kaže Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda PSBiH (SNSD).
Najmanje riječi u raspravi o izvještaju istražne komisije bilo je o povodu za njeno formiranje - revizorskim izvještajima i neprovođenju preporuka. "Ako pročitamo zaključak ima samo jedan zaključak. To je da je ova Komisija u službi politike SNSD-a vezano za veoma važnu Komisiju za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine", rekao je delegat u Domu naroda PSBiH Džemal Smajić (SBiH).
Delegati su vrijeme trošili na način formiranja istražne komisije i nadležnosti Parlamentarnog doma za ovu aktivnost. Jedan od članova uvršten je u komisiju mimo svoje volje. "Do tog apsurda da su dva člana privremene komisije na konstituirajućoj sjednici bez mog prisustva, bez moje saglasnosti, imenovali mene za prvog zamjenika predsjedavajućeg", kaže delegat u Domu naroda PSBiH Dženan Đonlagić (DF). Postoje i tumačenja da su problemi u Komisiji za zaštitu nacionalnih spomenika nastali odlaskom stranaca iz članstva Komisije. Predsjedavajuća, međutim, ukazuje na međunarodne preporuke.
"Čak je GAP analizom o usklađenosti zakona iz 2012. sugerisano od strane UNESCO BiH da ukine komisiju zato što ona nema nikakav mehanizam, a funkcioniše suprotno od javne uprave", navodi Ošap Gaćanović.
Politička ljestvica je međutim podignuta veoma visoko, pa se izmjena termina tumači opstrukcijom države i svaki takav pokušaj koristi za političke obračune. Lični interesi za sada ostaju netaknuti.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.