Namik Hrle iz BiH: Globalni lider u tehnologiji i nosilac 77 patenata

2
Radiosarajevo.ba
Namik Hrle iz BiH: Globalni lider u tehnologiji i nosilac 77 patenata
Foto: PrtScr/Light / Namik Hrle

Namik Hrle, potpredsjednik razvoja u IBM-ovom odjelu za softver i direktor razvojne laboratorije u Njemačkoj, nosilac 77 patenata, dolazi u Sarajevo na 4. Futures Leaders Summit (FLS), koji će se održati od 13. decembra. Na samitu, Hrle će biti jedan od 20 svjetskih lidera u nauci porijeklom iz BiH, koji će podijeliti svoja znanja i iskustva s studentima iz cijele BiH.

Hrle, koji je svoju karijeru izgradio u jednoj od najvećih tehnoloških firmi na svijetu, ispričao je za Nezavisne novine kako su izgledali njegovi počeci i kako je, od Banja Luke do Njemačke, došao do pozicije potpredsjednika u IBM-u.

Od Banjaluke do svijeta

Rođen u Banjoj Luci, u naselju Mala čaršija, Namik Hrle pohađao je banjalučku Gimnaziju, a kasnije diplomirao na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Svoju karijeru započeo je kao programer u Zagrebu, ali brzo je postao glavni arhitekta u nekoliko projekata. Krajem 1980-ih, sa suprugom i kćerkom preselio se u Sidnej, gdje je radio na razvoju sistema za IBM-ove velike računare.

Policajac heroj: Faris Mehović spasio dva života nakon teške nesreće

Policajac heroj: Faris Mehović spasio dva života nakon teške nesreće

"Počeo sam kao programer, ali vrlo brzo sam postao glavni arhitekta tog projekta", rekao je Hrle, dodajući da su u Australiji počeli njegov prvi koraci ka globalnom uspjehu. Nakon nekoliko godina, preselio se u Njemačku, gdje je radio na IBM-ovoj platformi za SAP poslovne aplikacije. Danas, kao potpredsjednik razvoja na IBM-ovom odjelu za softver, upravlja projektima koji uključuju dizajn novih IT rješenja za velike organizacije poput banaka i trgovačkih lanaca.

Radni dan potpredsjednika razvoja

Hrle opisuje svoj radni dan kao izazovan, ali vrlo dinamičan. U njegovoj odgovornosti je razvoj softverskih rješenja koja omogućavaju velikim firmama da optimiziraju svoje poslovanje putem IT-a. "Moje obaveze uključuju prepoznavanje poslovnih procesa koji se mogu unaprijediti pomoću tehnologije, dizajn novih IT proizvoda i vođenje timova koji donose ta rješenja na tržište", objašnjava Hrle.

On također ističe važnost mentorstva mladim talentima, koje smatra ključnim za budućnost industrije. "Važno je stvarati uslove i pružiti podršku mladima, jer su oni budućnost tehnologije i inovacija", dodaje Hrle.

Nosilac 77 patenata: Inovacije u velikim poslovnim sistemima

Hrle je ponosan na svoje patente, koji uključuju inovativna rješenja u oblasti IT-a. "Meni je predstavljalo zadovoljstvo raditi na svakom od novih rješenja, bez obzira na to da li su im dodijeljena patentna prava. Ako neka rješenja prepoznaju kao vrijedna za patentiranje, to je potvrda originalnosti", kaže Hrle.

Među njegovim najpoznatijim patentima su inovacije u području obrade podataka i optimizacije poslovnih sistema. Također, Hrle trenutno radi na implementaciji umjetne inteligencije u velikim poslovnim sistemima, što smatra vrlo plodnim područjem za inovacije i nove patente.

Poruka studentima i građanima BiH

Na FLS-u, Hrle će podijeliti svoja mišljenja o pravcima u kojima se razvija informacijska tehnologija i o tome koja znanja i vještine će biti najvažnija za buduće generacije IT stručnjaka. "IT je izuzetno dinamična disciplina, gdje znanje brzo gubi relevantnost. Važno je ne biti predugo u zoni komfora, pratiti razvoj tehnologije i brzo se adaptirati", poručuje Hrle studentima i mladima koji žele graditi karijere u ovom sektoru.

Hrle se, također, osvrnuo na svoju domovinu: "Svojim Bosancima i Hercegovcima poručujem da damo učenju i znanju najveći prioritet. Mi to možemo, i nadam se da će svi koji mogu pomoći ostvarivanju tog cilja, to i napraviti", više čitajte na portalu Nezavisne novine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije