Na što se najviše žale građani BiH: Jedna policijska agencija ubjedljivo na prvom neslavnom mjestu
Odbor za žalbe građana Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je tokom devet mjeseci ove godine zaprimio 105 žalbi, a najveći broj žalbi odnosi se postupanje policijskih službenika Granične policije BiH.
Ukupno 93 žalbe zaprimljene su na rad i postupanje policijskih službenika Granične policije BiH, sedam žalbi na rad i postupanje policijskih službenika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, te pet žalbi na rad i postupanje policijskih službenika SIPA-e.
U naznačenom periodu, kako su iz te institucije naveli, Odbor za žalbe građana na sjednicama je razmatrao 98 žalbi i izvještaja nadležnih policijskih agencija, među kojima je i 15 žalbi na rad i postupanje policijskih službenika Granične policije BiH koje su zaprimljene krajem 2022. godine.
Historijska noć u Skenderiji: Bosna i Hercegovina razbila Hrvatsku 110 : 90
"Žalbe podnesene na rad i postupanje policijskih službenika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH i SIPA-e uglavnom se odnose na neprofesionalno postupanje i zloupotrebu službenog položaja", kazali su za Fenu iz Odbora za žalbe.
Kada je riječ o žalbama na rad i postupanje policijskih službenika Granične policije BiH, te žalbe se većinom odnose na dužinu čekanja na graničnim prijelazima.
"Građani se žale na način vršenja graničnih kontrola i provjera, neprofesionalno postupanje, neprimjerena i neprofesionalan komunikacija policijskih službenika prilikom vršenja službenih radnji, isticanje državnih obilježja na prelazima, prelazak državne granice maloljetnih lica s važećim pasošem, lični sukobi, te u manjem obimu žalbe koje imaju elemente koruptivnog djelovanja policijskih službenika", pojašnjavaju iz Odbora.
Od ukupnog broja razmatranih žalbi utvrđena je osnovanost u 14 predmeta, i to u tri predmeta protiv policijskog službenika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, te u 11 predmeta po žalbama protiv policijskih službenika Granične policije BiH.
U svim slučajevima provedeni su, odnosno pokrenuti disciplinski postupci. Odbor za žalbe građana prati okončanje svih postupaka, i zahtijeva od nadležnih polcijskih agencija informacije o ishodu disciplinskih postupaka koja obavezno mora sadržavati podatke o vrsti i visini disciplinske sankcije, ukoliko je ista izrečena.
U devet slučajeva Odbor za žalbe građana vratio je izvještaje nadležnim policijskim agencijama s uputama o dostavljanju dodatnih informacija i izvođenju dodatnih dokaza, nakon čega su predmeti ponovno razmatrani.
U dva slučaja Odbor je izdao preporuke rukovodstvu nadležnih policijskih agencija o mjerama koje je potrebno poduzeti da bi se otklonile određene nepravilnosti, a koje su uočene na temelju žalbi građana.
U jednom slučaju Odbor je zatražio suspenziju policijskog službenika, jer su prema ocjeni članova Odbora bili ispunjeni zakonski uslovi za istu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.