Ministarstvo o apelu za pomoć: 'Pozivamo MUP TK da poduzme mjere zaštite djeteta Nizame Hećimović'
Društvenim mrežama šire se objave u vidu apela za pomoć kćerki Nizame Hećimović koja je ubijena 11. augusta.
Međutim, prema tvrdnjama, navodno je riječ je o zloupotrebi i lažnim objavama. Naime, brojnim medijskim redakcijama proslijeđen je apel koji se širi internetom za pomoć bebi Nizame Hećimović.
O navedenom slučaju oglasilo se i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i Vijeće za djecu BiH, koje poziva MUP TK da poduzme određene mjere na zaštiti zloupotrebe djeteta ubijene N.H. iz Gradačca putem Facebook-a. Saopćenje prenosimo u cijelosti:
Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara
"Naime, došli smo do saznanja da se putem društvenih mreža širi apel za pomoć kćerki ubijene N.H. za liječenje u Turskoj. Na stranici je objavljeno puno ime i prezime djevojčice, žiro račun na koji se sredstva uplaćuju kao i fotografiju djevojčice u naručju njene ubijene majke.
S obzirom da postoji sumnja da se radi o zloupotrebi akcije, kao i kršenju prava djeteta na zaštitu privatnosti, te principa najboljeg interesa djeteta, pozivamo MUP TK na hitno djelovanje, kako bi se ove objave uklonile sa Facebook-a i poduzele mjere utvrđivanja pojedinačnih odgovornosti.
Da li se društvenim mrežama širi lažni apel za pomoć bebi ubijene Nizame Hećimović?
Podsjećamo da je Bosna i Hercegovina država članica Konvencije o pravima djeteta, uključujući i tri prateća protokola, a Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH je nadležno za praćenje provođenja Konvencije. U sklopu svog mandata, a uz učešće akademskih radnika i profesionalaca iz vladinog i nevladinog sektora izrađeni su priručnici, kao što su Smjernice za postupanje u slučaju nasilja nad djecom u Bosni i Hercegovini, a sa ciljem da se poboljša djelovanje profesionalaca koji rade sa djecom i za djecu i to kod direktnog provođenja najboljih standarda zaštite prava djece. Standard 'najbolji interes djeteta' je osnovno načelo za uređenje i zaštitu prava djeteta.
Svako javno objavljivanje fotografija djeteta u kontekstu otkrivanja identiteta, posebno kada je svjedok nasilja, i kada je u kontekstu izazivanja sažaljenja kod opšte javnosti je krivično djelo i kršenje prava djeteta.
U skladu sa navedenim, molimo MUP TK da poduzme sve neophodne radnje u cilju rasvjetljavanja slučaja i utvrđivanja da li je bilo saglasnosti staratelja za prikupljanje sredstava za liječenje na ovaj način.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.