Međunarodni krivični sud pokrenuo web-stranicu posvećenu sjećanju na srebrenički genocid (VIDEO)
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) danas je pokrenuo posebno namijenjenu web-stranicu „MKSJ pamti: genocid u Srebrenici“ kojom se obilježava genocid počinjen 1995. godine, četiri sedmice prije njegove dvadesete godišnjice 11. jula 2015.
Osmišljena kao izvor informacija za nastavnike, novinare i širu javnost, ova web-stranica pruža mnoštvo multimedijalnih informacija onima koji žele saznati više o genocidu u Srebrenici, njegovim žrtvama i ulozi MKSJ-a u privođenju počinilaca pravdi.
Korisnici mogu saznati više u vezi s predmetima MKSJ-a koji su se odnosili na događaje u Srebrenici, pogledati svjedočenja koja su pred sudom dali stanovnici Srebrenice i pogledati najvažnije statističke podatke u vezi sa suđenjima objedinjene u infografiku.
Novi video koji donosi priču o događajima koji su se odigrali tokom pada Srebrenice, koji su utvrđeni presudama MKSJ-a, premijerno je postavljen na ovoj web-stranici.
Ovaj film prati posljednje dane kada je grad pao u ruke snaga Vojske Republike Srpske u julu 1995. i događaje koji su uslijedili.
Kroz svjedočenja svjedoka, isječke s izricanja presuda i arhivske snimke, ovaj film donosi priču o jednom od najgorih zvjerstava počinjenih na evropskom tlu od kraja Drugog svjetskog rata i o odgovoru međunarodnog krivičnog pravosuđa koji je uslijedio.
MKSJ je prvi međunarodni sud koji je izrekao osuđujuće presude za genocid u Evropi.
Žalbeno vijeće Međunarodnog suda je u aprilu 2004. godine, u postupku koji se vodio protiv Radislava Krstića, prvi put utvrdilo da je 1995. godine u Srebrenici počinjen genocid pogubljenjem više od 7.000 muškaraca i dječaka, bosanskih muslimana nakon što su snage bosanskih Srba preuzele kontrolu nad tim gradom.
Pred Međunarodnim ukupno je optuženo 20 osoba u vezi s događajima u Srebrenici, a do danas su okončani postupci protiv 15 optuženih. MKSJ pamti: genocid u Srebrenici (1995.-2015.), saopćeno je iz sekretarijata MKSJ-a, javlja Fena.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.