Majke Srebrenice odgovorile na ponudu Milorada Dodika
Portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je jutros Hajru Ćatić, čelnicu Udruženja Žene Srebrenice, i upitali smo je za komentar na Dodikovu ponudu.
„Ne treba nam njegova kancelarija“, odgovara odmah Hajra Ćatić, koja se i danas, 21 godinu nakon genocida nada da će jedna ekshumacija, jedna pronađena kost u srebreničkim šumama biti kost njenog sina Nihada Nine Ćatića. Hajra je Ninu posljednji put vidjela 11. jula 1995. Rekao joj je: „Mama, ti i babo idite u Potočare, a ja ću s prijateljima preko šume do Tuzle“. Nakon toga, niko ga više nikad nije vidio.
Na ponudu o kancelariji, Hajra uzdiše i govori: „Još jedna provokacija... još jedan udar za žene koje se dvije decenije bore za pravdu, istinu, koje tragaju za kostima svojih najmilijih.“
„Sve je ovo strašno“, nastavlja naša sagovornica: „Vraćamo se u devedesete i, vjerujte, mi smo ogorčeni“.
Pitamo je i kako preživjeli Srebreničani i Srebreničanke gledaju na to što je Skupština RS-a dodijelila povelje zaslužnim pojedincima – osuđenim ratnim zločincima poput Radovana Karadžića i Biljane Plavšić. „Njemu (Dodiku, op. a.) ne smeta što su osuđeni za zločine, za genocid. Ovim potezom, vlast RS-a nastavila je činiti njihove zločine, dvadeset godina poslije“, priča Hajra Ćatić.
Mladen Grujičić, srpski kandidat za načelnika Srebrenice koji i dalje vodi po broju osvojenih glasova na izborima, jučer je rekao kako njemu ne smetaju ni džamije, ni Bošnjaci.
„Ne smetaju ni nama crkve, mi crkve nismo rušili u ratu, zna se ko je rušio džamije“, bez ustezanja navodi predsjednica Udruženja Žene Srebrenice. „S kokardom se slikao i napisao 'idemo dalje'. Kako to ja da tumačim? U čemu ide dalje? Umorna sam i ogorčena, toliko. Da mi je samo da jednu Nininu kost nađem, prije nego što umrem...“
Istog je stava i Hatidža Mehmedović, žena koja vodi Udruženje Majke Srebrenice.
Dodiku se zahvalila na ponudi i poručila mu da je bolje da otkrije gdje se nalaze grobnice ubijenih Srebreničana, nego da se brine o tome gdje će biti njihova kancelarija.
Nihad Nino Ćatić bio je novinar. Svakodnevno je, preko radioamatera informirao javnost o stradanju Srebrenice. Posljednji put, Nino se javio 10. jula 1995, moleći očajnički da se pomogne Srebrenici. Niko nije pomogao.
Ujedinjeni narodi predali su zaštićenu zonu u ruke Ratka Mladića. Ubijeno je više od 8.000 staraca, muškaraca i dječaka. Posmrtni ostaci Nine Ćatića još uvijek nisu pronađeni.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.