Koalicija "Pod lupom" o nepravilnostima na lokalnim izborima
Koalicija je ocijenila da su izbori provedeni u skladu s Izbornim zakonom i provedbenim aktima te uglavnom u demokratskoj i fer atmosferi. Izuzetak je općina Stolac gdje su se desili grubo kršenje Izbornog zakona i nasilan prekid izbornog procesa, navedeno je u tom izvještaju.
"Zabilježen je određeni broj incidenata na oko četiri posto posmatranih biračkih mjesta, nepravilnosti koje su se dešavale u pojedinim općinama u vidu kršenja Izbornog zakona i provedbenih akata na izborni dan te niz različitih vrsta nepravilnosti u predizbornom periodu. Zabilježeni incidenti i nepravilnosti zasigurno bacaju sjenu na izborni proces te ukazuju na neophodnost unapređenja provedbe izbora u BiH, ali se ne mogu smatrati sistemskim manipulacijama izbornim procesom, dok je uticaj na izborni rezultat, nažalost, uvijek moguć", izjavio je na pres-konferenciji direktor projekta Koalicije "Pod lupom" Dario Jovanović.
Za politički ambijent u BiH, Koalicija "Pod lupom" cijeni da je bio izazov za demokratske, fer i slobodne izbore.
Jovanović je naveo da se neskriveni politički uticaj na izborni proces odrazio u posljednje vrijeme i na rad Centralne izborne komisije BiH.
"Zapravo, jedini nepolitički i nestranački predstavnici u izborima u BiH bili su građanski, nestranački posmatrači. Stoga se zalažemo za uvođenje funkcije nestranačkog predsjednika biračkih odbora, izjednačavanje statusa nestranačkih posmatrača s međunarodnim posmatračima te omogućavanje formalnih prigovora na izborni proces od nestranačkih posmatrača", Jovanovićeve su riječi.
Koordinatorica u Koaliciji "Pod lupom" za javne politike Jelena Tanasković- Mićanović, koja je govorila o dijelu finalnog izvještaja što se odnosi na sam izborni dan, kazala je da je protekao uglavnom u demokratskoj atmosferi i u skladu sa Zakonom. Izuzetak je općina Stolac, gdje su izbori prekinuti potpuno na 17 od 19 biračkih mjesta zbog velikog broja incidenata i nasilja, rekla je.
"Osim nasilja u Stocu, zabilježena su dva slučaja nasrtaja na članove biračkih odbora u Pelagićevu i Prozor-Rami, dva slučaja fizičkog nasilja između birača u Ilijašu i Visokom, kao i otvorene prijetnje posmatračima Koalicije 'Pod lupom'", riječi su Jelene Tanasković- Mićanović.
U vezi s radom izborne administracije, posmatrači Koalicije su na izborni dan uložili 143 primjedbe u zapisniku o radu biračkih odbora u 64 općine/grada. Predsjednici biračkih odbora na 12 biračkih mjesta su odbili unijeti primjedbe posmatrača, čime su drastično prekršene odredbe Izbornog zakona. Koalicija će zahtijevati izricanje sankcija za predsjednike ovih biračkih odbora, navela je također.
Koordinatorica Koalicije Dalida Demirović je prezentirala dio finalnog izvještaja o predizbornom periodu i kampanji te navela da je zabilježen niz nepravilnosti i kršenja pravila u više općina, za koje su izostale sankcije.
Zabilježene nepravilnosti se odnose, po njenim riječima, na pritiske na birače i kupovinu glasova u devet općina, nezakonitu trgovinu članstvom u biračkim odborima u 18 općina, zloupotrebu ličnih podataka u svrhu glasanja poštom, neažurnost biračkih spiskova u 19 općina, veliki broj prijava ili odjava birača, koje mogu upućivati na pokušaj izbornog inženjeringa u 11 općina, prljavu izbornu kampanju prije njenog zvaničnog početka u čak polovini općina u BiH.
"Razne vrste zabranjene izborne kampanje zabilježene su u 72 općine/grada ili u 50,7 posto njih", rekla je Demirović.
Rad Centralne izborne komisije BiH je u finalnom izvještaju uglavnom ocijenjen pozitivno u dijelu koji se odnosi na organizaciju izbora i aktivnosti predviđene izbornim kalendarom.
"Međutim, u velikom broju slučajeva nedostaje konkretna reakcija na uočene probleme, nedostatke i nepravilnosti u izbornom procesu, posebno u dijelu koji se odnosi na sankcionisanje prekršilaca. Također, u posljednje vrijeme je evidentan politički uticaj na članove CIK-a, što nije dobro za građane BiH čiji interes CIK treba prevenstveno zaštititi", riječi su Dalide Demirović.
Izražena je podzastupljenost žena u političkom životu BiH, navedeno je u izvještaju. Od ukupnog broja kandidata za načelničke/gradonačelničke pozicije, bilo je svega 6,72 posto žena ili 26 kandidatkinja, od čega je njih šest osvojilo mandate. U lokalna vijeća/skupštine, ukupno je izabrano 3.094 nosilaca mandata, od toga su svega 18,5 posto žene, u šta je uračunat i broj predstavnica nacionalnih manjina, kojih je izabrano tri od 26, navedeno je.
Izborni zakon BiH garantuje mandate za pripadnike nacionalnih manjina samo na lokalnom nivou, i to samo u općinama u kojima su prema popisu stanovništva iz 1991. godine, pripadnici nacionalnih manjina činili više od tri posto stanovništva, ističe Dalida Demirović.
Na ovim lokalnim izborima bilo je 26 zagarantovanih mandata za predstavnike manjina u 24 lokalna predstavnička tijela i sva su mjesta popunjena, njene su riječi.
U finalnom izvještaju Koalicije je ocijenjeno da je većina medija uglavnom poštovala standarde fer, objektivnog i izbalansiranog izvještavanja, ali i da zabrinjavaju slučajevi zagovaračkog izvještavanja u nekim od medija, odnosno tendencije da se o nekim subjektima izvještava s pozitivnijim uklonom u odnosu na druge.
Dario Jovanović je na ovoj pres-konferenciji prezentirao najznačajnije preporuke Koalicije "Pod lupom" za unapređenje izbornog procesa, a jedna od njih je uvođenje obaveznog poništenja izbora za biračka mjesta na kojima se utvrdi manjak/višak glasačkih listića.
Također je preporučeno da se nestranačkim posmatračima omogući podnošenje prigovora, kao i da CIK blagovremeno objavljuje informacije o zaprimljenim prigovorima te odlukama o tim prigovorima na internet stranici.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.