Ko je bio Sulejman Tihić?
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić, preminuo je danas oko 19.00 sati u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
Od dolaska u KCUS 22. augusta Tihić je bio smješten na Klinici za anesteziju i reanimaciju. Tihić je već mjesecima zbog teške bolesti i operacija bio odsutan iz političkog života, a u posljednje vrijeme oporavljao se u svojoj kući u Bosanskom Šamcu.
Tihić je operisan u Njemačkoj 4. oktobra, a ljekari su izrazili zadovoljstvo njegovim postoperativnim oporavkom. Međutim, njegovo zdravstveno stanje se kasnije pogoršalo zbog čega je i bio odsutan iz javnosti.
Od djetinjstva do sada, Tihić je imao ukupno četrnaest operacija, počevši od krajnika, slijepog crijeva, zapetljanja crijeva, povrede noge, kuka, debelog crijeva i pluća.
Rođen je 26. novembra 1951. godine u Bosanskom Šamcu. Diplomirao je 1975. godine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, nakon čega je sve do 1983. godine obavljao dužnost sudije i javnog tužioca u Bosanskom Šamcu, a nakon toga pa sve do 1992. godine radi kao advokat.
Bio je istaknuti član Stranke demokratske akcije (SDA) od njenog osnivanja 1990. godine, i predsjednik Općinskog odbora SDA u Bosanskom Šamcu i član Glavnog odbora.
Tokom rata u BiH, od aprila do augusta 1992. godine bio je zatočenik koncentracionih logora u Bosanskom Šamcu, Brčkom, Bijeljini, Batajnici u Beogradu i Sremskoj Mitrovici.
Nakon rata od 1994. do 1996. godine obnašao je dužnost šefa Konzularnog odjela Ambasade Bosne i Hercegovine u Saveznoj Republici Njemačkoj, a nakon toga do 1999. je radio kao savjetnik u Ministarstvu vanjskih poslova BiH. Također, od 1996. do 2000. godine radio je kao poslanik u Narodnoj skupštini entiteta Republike Srpske, od 2000. do 2002. godine i kao potpredsjednik Narodne skupštine entiteta RS-a.
U toku svoga političkog života, Tihić je od 2001. do 2005. godine bio predsjednik SDA u okviru prvog mandata nakon što je izabran na Trećem kongresu Stranke demokratske akcije, održanom 13. oktobra 2001. godine u Sarajevu.
Od 2002. do 2006. godine bio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine nakon što je na tu poziciju izabran na općim izborima u Bosni i Hercegovini 05. oktobra 2002. godine.
Već 2005. godine na Četvrtom kongresu SDA, održanom 26. maja u Sarajevu, ponovno je izabran za predsjednika SDA što mu je bio njegov drugi mandat na čelu partije.
Nakon toga, 15. marta 2007. godine izabran za predsjedavajućeg/dopredsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Već 2009. godine na Petom kongresu SDA, održanom 26. maja u Sarajevu, reizabran je za predsjednika Stranke.
Ponovo je 2011. godine izabran za predsjedavajućeg/dopredsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, a u februaru 2013. na Konvenciji SDA izabran je za predsjednika SDA.
Osim pomenutih javnih dužnosti tokom svoga života, u povodu obilježavanja 6. aprila – Dana oslobođenja Sarajeva od fašizma, 2008. godine dodijeljeno mu je priznanje za promoviranje tekovina antifašizma.
Također, odlukama općinskih vijeća Grada Bihaća i Odžaka imenovan je počasnim građaninom ovih bh. gradova.
Iza njega su ostali supruga i troje djece.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.