Izetbegović u Bruxellesu: Dejtonski sporazum mijenjati korak po korak
Govoreći o temi Izgradnja države u Bosni i Hercegovini, u okviru konferenciju u Evropskom parlamentu povodom 20. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović kazao je kako se Dejtonski mirovni sporazum može mijenjati korak po korak u skladu s evropskim standardima i uvažavajući međunarodno priznata ljudska prava i osnovne slobode, javlja Anadolu Agency (AA).
On je naglasio kako trenutno postoji opća saglasnost o najvažnijem aspektu Dejtonskog sporazuma, a to je da je donio mir i prestanak patnje naroda i devastacije države BiH, dodavši kako su o ostalom mišljenja različita.
Izetbegović je kazao kako je Dejtonski sporazum sačuvao cjelovitost BiH, ali je donio entitetsku podjelu, te podsjetio da su kreatori genocida nad Bošnjacima u Haagu, ali da je Srebrenica u kojoj je srpska vojska praktično iskorijenila bošnjačko stanovništvo, ostala u Republici Srpskoj.
Dodao je kako je Sporazum kreirao i preglomaznu državnu strukturu i mehanizme za zaštitu nacionalnih interesa, da je implementacijom aneksa sedam ostvaren najefikasniji povrat imovine od vremena Drugog svjetskog rata, ali da to nije rezultiralo masovnim povratkom prognanih.
"Pogled na stanje dvije decenije nakon donošenja Dejtonskog sporazuma zavisi od toga kako ga želimo vidjeti", kazao je Izetbegović, podsjetivši kako je Sporazum predvidio pet institucija na nivou države, a da ih danas ima 75.
"Ogroman put je prevaljen u proteklih 20 godina“, rekao je Izetbegović.
No, naglasio je i kako mlade generacije u takvoj BiH rastu odvojene, ali je uočljiv i napredak u međunacionalnim odnosima, te mladi sve više sudjeluju u zajedničkim projektima, a slično je u oblastima biznisa, medija i kulture.
Upozorio je na glomaznu državnu administraciju na svim nivoima, uvjetovanu kompleksnom strukturom BiH koja ima državni nivo vlasti, entitete, kantone, općine, Brčko distrikt.
"Skoro polovina svih budžeta u zemlji troši se na sanaciju posljedica rata i brigu o ljudima. Noseći teret kompleksne i skupe države i brige o ranjenim i porodicama poginulih, bh. privreda skoro je stigla privrede susjednih zemalja koje nisu iskusile ratna razaranja“, dodao je Izetbegović, rekavši kako BDP i industrijska i poljoprivredna proizvodnja pokazuju rast, i zaključivši: "Čaša je do pola puna i nastavlja sporo da se puni."
U izmjenama Dejtonskog sporazuma "niko ništa i nikome neće moći nametnuti u BiH i sve što se bude u bude dešavalo morat će biti plod interesa i dogovora tri konstitutivna naroda, ali i međunarodne zajednice koja sebi ne može sebi dopustiti ponavljanje ratnih razaranja na tlu Evrope".
Naveo je da se ubrzo može riješiti pitanje presude "Sejdić i Finci", ujedinjenjem kantona smanjiti njihov broj sa 10 na tri-četiri, riješiti ono što se zove hrvatsko pitanje već u prvoj polovini iduće godine.
"Bitno je prepoznati stvarne interese i razdvojiti ih od ukorijenjenih nacionalnih zabluda“, kazao je Izetbegović.
Napomenuo je kako je srpski narod u BiH se često suprotstavljao jačanju države, "čak i kad je to išlo u njihovu korist“ i dodao kako je zastoj reformama najdirektnije se odrazio i na ekonomsko stanje u RS-u.
"Prava opasnost je stagnacija, letargija, besperspektivnost koja vodi odlasku mladih stručnjaka iz BiH. Prijeti nam opasnost da se pretvorimo u stareću naciju ako se ne prekinu jalovi konflikti koji onemogućuju dogovore", rekao je član Predsjedništva BiH zaključivši kako se "Dejtonski sporazum može mijenjati korak po korak u skladu s evropskim i standardima i uvažavajući međunarodno priznata ljudska prava i osnovne slobode“.
Pratite forum portala Radiosarajevo.ba - registrirajte se, komentirajte, predlažite teme!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.