Iz Delegacije EU za Radiosarajevo.ba: 'Mirno razdruživanje' nema ni pravnu ni racionalnu osnovu
U vezi sa pozivima na 'mirno razdruživanje' Bosne i Hercegovine, oni nemaju pravnu, činjeničnu ili racionalnu osnovu. Taj put ne vodi nikuda i stvara neprihvatljivo strahovanje građana. EU je, uključujući putem EUFOR-a, bezrezervno posvećena suverenosti, teritorijalnom integritetu, ustavnom poretku i međunarodnoj osobnosti Bosne i Hercegovine, kao i sigurnom i bezbjednom okruženju.
Navodi se ovo u odgovoru glasnogovornika Delegacije Evropske unije i Ureda specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini Ferdinanda Koeniga na pitanje koje smo Delegaciji uputili ispred portala Radiosarajevo.ba.
"Nakon zelenog svjetla koje je Evropsko vijeće dalo za pristupne pregovore sa Bosnom i Hercegovinom uslijedile su reforme kojima su doprinijeli svi članovi državne koalicije. Te reforme su bile zajednički uspjeh koalicionih stranaka i svih građana Bosne i Hercegovine. Izuzetno je važno da lideri u Bosni i Hercegovini prate jedini pravi put: da krenu naprijed uz najsigurniju garanciju buduće stabilnosti i prosperiteta za Bosnu i Hercegovinu – reformu i napredak na putu ka EU", govori Koenig, pa poručuje:
Zoran Vakula najavio promjenu vremena: Pogledajte šta stiže za vikend
"Pozivamo lidere Bosne i Hercegovine da svoje napore u potpunosti posvete stvaranju okruženja koje doprinosi pomirenju i reformama neophodnim za napredak na putu ka EU."
Podsjetili smo Delegaciju EU i da je na sjednici Narodne skupštine RS-a koja je počela još 2. jula te još uvijek traje, razmatrana tri zakona, koji će omogućiti da Investiciono-razvojna banka (IRB) može obavljati platni promet i primati novčane depozite. Riječ je o tri zakona koja je predložila Vlada RS-a po hitnom postupku: o dopuni Zakona o bankama RS, o izmjenama i dopunama Zakona o IRB RS i o dopuni Zakona o unutrašnjem platnom prometu.
Pitali smo Ambasadu SAD za komentar poteza koje vuku Dodik i NSRS: Odgovor je žestok i jasan
Plan je ovim zakonima zaobići američke sankcije i pomoći kompanijama obitelji Dodik. Poslanici opozicije poručili su kako smatraju da je predloženi set zakona "iznuđen i loš potez vlasti nakon američkih sankcija". Delegaciju pitamo i za komentar na ovu situaciju:
"Primanje depozita i obavljanje domaćih plaćanja zahtijeva poštivanje strogih kriterija i podliježe institucionalnom nadzoru domaćih Agencija za bankarstvo, Centralne banke BiH, Agencije za osiguranje depozita BiH i drugih odgovornih tijela. Očekujemo da sve relevantne institucije osiguraju potpuno poštivanje ovih kriterija, uključujući nedavno unaprijeđeni okvir protiv pranja novca. Zakonodavni okvir omogućava IRBRS-u ali i mikrokreditnim društvima i kompanijama koje izdaju elektronski novac, da prošire svoje aktivnosti na domaća plaćanja, a IRBRS-u da prima depozite. Bez obzira na to, razvojne banke obavljaju posebne funkcije i potrebno je voditi računa da se izbjegnu poremećaji na tržištu. Štaviše, važno je da BiH smanji snažan uticaj javnosti na ekonomiju i finansijski sektor u BiH. Nadalje je od ključne važnosti da javne institucije djeluju potpuno transparentno prema javnosti."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.