Istraživanje: Bh. građani očekuju otvaranje pregovora pristupanja u EU, ali ne vide napredak zemlje

3
Radiosarajevo.ba
Istraživanje: Bh. građani očekuju otvaranje pregovora pristupanja u EU, ali ne vide napredak zemlje
Foto: EPA - EFE / Brisel (Ilustracija)

Nedavno provedeno istraživanje javnog mnijenja, kompanije Valicon, pokazuje da građani Bosne i Hercegovine uglavnom smatraju da će evropski zvaničnici, na sjednici zakazanoj 21. i 22. marta, otvoriti pregovore pristupanja BiH Evropskoj Uniji (EU). Ipak, uprkos tome, bh građani su mišljenja da BiH još dugo neće postati punopravna članica EU.

Nakon što je Bosna i Hercegovina dobila status kandidata za punopravno članstvo u decembru 2022. godine, u proteklom periodu intenzivnije se govorilo o potencijalnom otvaranju pregovora od strane Evropske komisije za članstvo BiH u Evropsku uniju. Pored toga, iz Brisela su dolazile pozitivne poruke o značajnom napretku koji je ostvarila BiH u posljednjem periodu na svom evropskom putu.

Kao rezultat toga, Evropska komisija (EK) je 12. marta ove godine i formalno preporučila otvaranje pristupnih pregovora između Evropske unije i Bosne i Hercegovine. Dodatno, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nedavno navela da je Bosna i Hercegovina učinila više napretka od kada je dobila status kandidata, nego za više od jedne decenije. Konačnu odluku o tome će donijeti Savjet EU, odnosno lideri država i vlada zemalja članica na samitu koji je zakazan za 21. i 22. mart u Briselu.

Pečeno pile za ručak po ovom receptu je savršeno, a sve mijenja jedan sastojak

Pečeno pile za ručak po ovom receptu je savršeno, a sve mijenja jedan sastojak

S obzirom na važnost najavljenog samita za samu Bosnu i Hercegovinu i njen evropski put, kompanija Valicon je provela istraživanje javnog mnijenja o očekivanjima građana po ovom pitanju, te da li dijele mišljenje Evropske komisije o ostvarenom napretku BiH na putu integracija u EU.
Većina bh. građana je mišljenja da će Savjet EU ove sedmice "dati zeleno svjetlo" za otvaranje pregovora, iako se ostvareni napredak BiH, među bh. javnosti, uglavnom ne primijeti.
Rezultati istraživanja javnog mnijenja pokazuju da 62 posto građana BiH smatra da će evropski zvaničnici otvoriti pregovore pristupanja BiH u EU. S druge strane, 38 posto građana je manje optimistično, te su mišljenja da će BiH morati još sačekati na zvanično otvaranje pregovora sa EU. Građani FBiH, u usporedbi sa građanima RS, su bliže stavu da će Brisel donijeti odluku o otvaranju pregovora.

Međutim, uprkos pozitivnim signalima iz Brisela i jasno navedenom napretku BiH u ispunjavanju zahtjeva za članstvo u EU, te generalnom napretku, javnost je donekle skeptična po pitanju toga da li je BiH zaista ostvarila navedeni napredak. Tako, skoro dvije trećine (62 psoto) smatra da je razlog takve odluke EU "politička igra" velikih sila, a manje rezultat stvarnog napretka BiH po pitanju ispunjenja EU zahtjeva (18 posto).

Grafici istraživanja

Kao dodatno potkrepljenje tog mišljenja leži u tome da građani navode, da oni lično uglavnom ne primjećuju pomenuti napredak BiH, a kada se posmatra trenutna situacija u državi. Skoro dvije trećine ili 65 posto navodi da ne primjećuje nikakav napredak (tog stava su značajno bliži građani RS-a u odnosu na FBiH), dok 29 posto primjećuje tek manji napredak u zadnje dvije godine. Veći napredak BiH je vidljiv za tek 6 posto bh. javnosti.

Ipak, ohrabruje podatak da, vijest o potencijalnom otvaranju pregovora pristupanju BiH Evropskoj uniji, budi određeni optimizam među građanima, gdje skoro trećina (31 posto) na to gleda pozitivno, sa nadom u bolju budućnost BiH. Za skoro polovinu ili 48 posto, vijest o potencijalnom otvaranju pregovora pristupanju BiH Evropskoj uniji, nema nikakav uticaj po pitanju budućnosti BiH, dok je petina ili 21 posto i dalje pesimistična.

Građani BiH većinski za EU, iako su mišljenja, da BiH u bližoj budućnosti neće, postati punopravna članica EU.

Grafici istraživanja

Ukoliko bi se sutra održavao referendum za ulazak BiH u EU, velika većina ili 83 posto bh. javnosti navodi da bi glasali ZA ulazak u EU, dok bi 17 psoto bh. građana bilo protiv ulaska. Ukoliko se rezultati gledaju na entitetskom nivou, 91 posto građana FBIH bi glasalo za ulazak u EU na referendumu, dok je taj procenat značajno manji kada je u pitanju RS (69 posto).

Grafici istraživanja

Međutim, bh. javnost ne očekuje skori ulazak BiH u Evropsku uniju, ne barem u narednih pet godina (tek petina njih, 22 posto, smatra da će BiH ući u narednih pet godina). Građani su ipak skloniji mišljenju da će BiH postati dio Evropske unije u narednih 6-10 godina (18 posto) odnosno u narednih 11-20 godina (23 posto).

S druge strane, dio građana smatra da ulazak BiH u Evropsku uniju uopšte nije izvjestan - 18 posto bh. populacije je stava da BiH neće nikada postati članica EU.
Na kraju, ostaje da se sačeka samit na nivou EU na kojem će se zvanično donijeti odluka o eventualnom otvaranju pregovora pristupanja EU sa Bosnom i Hercegovinom, a što građani, prema rezultatima ovog istraživanja, i priželjkuju.

Grafici istraživanja

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije