Institut za nestale osobe BiH preuzima ekspertnu grupu

Radiosarajevo.ba
Institut za nestale osobe BiH preuzima ekspertnu grupu

U povodu obilježavanja 30. augusta, Međunarodnog dana nestalih osoba, Institut za nestale osobe BiH (INOBiH) organizirao je danas u Sarajevu mirnu protestnu šetnju.

Cilj protestne šetnje bio je skrenuti pažnju javnosti na pitanje nestalih osoba s kojim se BiH suočava 14 godina nakon završetka rata.

Kako je naglašeno na skupu, nestale osobe nisu samo problem članova porodica žrtava nego i veoma važno državno pitanje, bez čijeg rješavanja nema ni istine ni procesa pomirenja.

Skupu je prisustvao mali broj članova raznih udruženja i građana, a organizatori su istakli da su razočarani brojem prisutnih.

"Ovo nam je poruka da se trebamo još više ujediniti da bi ovaj problem bio riješen i da ne bi bio upotrebljavan za dnevnopolitička previranja", kazao je Marko Jurišić, član Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH.

Bez uspješnog rješavanja pitanja problema nestalih osoba, bez uspješnog rješavanja pitanja boli i trauma porodica nestalih osoba, neće se moći graditi pomirenje ni dobrosusjedski odnosi, dodao je on.

Prema podacima Instituta oko 28.000 osoba vode se kao nestali, od tog broja ekshumirano je 20.000 osoba, dok je 15.000 identificirano.

"Ovakav rezultat nije zabilježen nigdje u svijetu, da je ovoliko osoba identificirano za relativno kratko vrijeme. Ipak veliki je posao još pred nama", dodao je Jurišić.

Na posebnoj sjednici u Parlamentarnoj skupštini BiH od predstavnika vlasti zatraženo je potpisivanje Sporazuma s Republikom Hrvatskom i Republikom Srbijom o saradnji i razmjeni podataka o nestalim osobama te da se on poštuje; da Vijeće ministara BiH donese zakon o nestalim osobama; da parlament BiH riješi nadležnosti o pitanjima za nestale osobe, odnosno da se riješi subordinacija državnih i nižih nivoa vlasti i da se riješi problem finansiranja projekata Instituta.

"Zatražili smo da se 30. august uvrsti u kalendar značajnih datuma te da se obilježava na državnom nivou", rekao je Ahmed Jahić, član Savjetodavnog odbora INOBiH i vođa protestne šetnje.

Ljiljana Alvir, predstavnica Odbora regionalne koordinacije Udruženja porodica nestalih osoba s područja bivše Jugoslavije, napomenula je da se u regiji broji oko 40.000 nestalih osoba.

"Nas smatraju buntovnicima koji koče proces pomirenja u regiji. Mi samo želimo da prestane politizacija ovog problema. Vlade moraju imati bilateralne, trilateralne sastanke s jednom tačkom dnevnog reda "Kako riješiti problem nestalih". Bili smo na različitim stranama, ali nas je problem nestalih osoba ujedinio", rekla je Alvir obraćajući se skupu.

Na kraju skupa naglašena je važnost osnivanja centralne evidencije nestalih osoba da bi na jednom mjestu bili svi podaci o nestalim osobama u BiH.

Insititut za nestale osobe BiH preuzima nadležnosti od ICMP-a



Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) organizira u utorak ceremoniju predaje Ekspertne grupe za ekshumacije i identifikacije nestalih osoba u Bosni i Hercegovini, Institutu za nestale osobe Bosne i Hercegovine.

Ekspertna grupa pod predsjedavanjem Instituta za nestale osobe BiH će okupljati predstavnike državnog i entitetskih tužilaštava, SIPA-e, OSA-e, entitetskih ministarstava unutrašnjih poslova i drugih nadležnih ministarstava, MAC-a i specijalista sudske medicine, saopćila je Agencija za strateško komuniciranje CMC.

Cilj rada Ekspertne grupe jeste olakšanje koordinacije rada organizacija i institucija aktivno uključenih u rješavanje pitanja nestalih osoba u BiH, uspostava jedinstvenih kriterija u radu, standarda i metodologija u procesu ekshumacija i identifikacija i ubrzanje procesa traženja nestalih osoba.

Grupa predstavlja forum koji će olakšati dijalog između glavnih nosilaca procesa, predlagati rješenja za probleme koji ometaju ekshumacije i identifikacije u BiH i rješavati praktična i etička pitanja koja se pojavljuju tokom procesa.

Ekspertnu grupu za ekshumacije i identifikacije nestalih osoba je osnovao Ured visokog predstavnika u februaru 1996., radi podrške i koordinacije procesa traženja, iskopavanja i identifikacija nestalih osoba u BiH, podsjećaju u saopćenju CMC-a.

Ekspertna grupa je okupljala predstavnike međunarodnih agencija u BiH koji su bili uključeni u rješavanje pitanja nestalih, i njen osnovni cilj je bio da uspostavi jedinstvene profesionalne standarde u procesu ekshumacija te da pomogne i koordinira proces traženja nestalih osoba.

U 2001. Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP), preuzela je predsjedavanje Ekspertnom grupom i u njen rad odmah uključila lokalne učesnike radi unapređenja procesa ekshumacija i identifikacija.

ICMP predaje predsjedavanje i vođenje Ekspertne grupe Institutu za nestale osobe, u skladu s ciljem razvijanja nacionalnih kapaciteta u rješavanju pitanja nestalih osoba.

Vezano: Međunarodni dan nestalih osoba

fena/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije