I Efendić optužuje Trojku: Neka ostane zabilježeno da su bili spremni napraviti etnički Ustavni sud

7
Radiosarajevo.ba
I Efendić optužuje Trojku: Neka ostane zabilježeno da su bili spremni napraviti etnički Ustavni sud
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba / Semir Efendić

Predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić osvrnuo se na najavljeni zakon o Ustavnom sudu BiH te uputio kritike na račun stranaka Trojke koje, prema njegovim riječima, 'traže da i Ustavni sud bude uređen i popunjen na etnički način'.

"Jedna od institucija Bosne i Hercegovine za koju ustavom BiH nije propisana nikakva etnička vrsta popunjavanja je Ustavni sud. Dakle prema ustavu biraju se 4 sudije iz Federacije BiH, 2 iz RS, i 3 sudije bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava.

Problem zbog kojeg je Bosna i Hercegovina nefunkcionalna zemlja je što etničko popunjavanje i etnički način odlučivanja blokira sve institucije i procese čime je demokratija potpuno poništena iako formalno imamo izbore", naveo je Efendić.

Tyson Fury progovorio nakon poraza od Usyka: 'Mislio sam da sam pobijedio'

Tyson Fury progovorio nakon poraza od Usyka: 'Mislio sam da sam pobijedio'

Zatim je prozvao Trojku navodeći da traže da i Ustavni sud bude uređen i popunjen na etnički način.

"Znamo koje snage i kojim metodama su dovele do toga da se u Dejtonu dobije etnički ustav. Tada je to moglo imati opravdanje samo u jednom cilju, da se umjesto rata dobije mir.

Ali neka ostane zabilježeno da danas, neke druge političke snage iz Sarajeva koje se zovu "trojka", traže da i Ustavni sud bude uređen i popunjen na etnički način. Njihovo opravdanje nije postizanje mira nego ostanak na vlasti koju su im u ruke dali Čović i Dodik, uz uslov da prodaju državu i njene institucije, Ustavni sud i Predsjedništvo države. Neće im to proći. Ali neka ostane zabilježeno da su bili spremni i pokušali napraviti etnički Ustavni sud", kazao je Efendić.

Podsjetimo, Aljoša Čampara, osvrćući se na zakon o Ustavnom sudu BiH, najavio je da će biti još prijedloga, ne samo onaj SNSD-ov u kojem se traži da se odluke donese koncenzusom što otvara prostor za blokade.

"Smatram da trebamo donijeti zakon na način da prema popisu iz 2013. godine, gdje je preko 52 posto Bošnjaka, od devet sudija Ustavnog suda BiH, najmanje petorica trebaju biti Bošnjaci, bez etničkog i entitetskog veta i da se odluke donose većinom", rekao je Čampara za TVSA

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (7)

/ Povezano

/ Najnovije