Haos zbog poplava i klizišta: Vlada TK proglasila stanje prirodne nesreće

0
Radiosarajevo.ba
Haos zbog poplava i klizišta: Vlada TK proglasila stanje prirodne nesreće
FOTO: AA / Bujične poplave u Sapni

Vlada Tuzlanskog kantona proglasila je na današnjoj vanrednoj sjednici stanje prirodne nesreće na području ovog kantona zbog poplava i klizišta.

Ova odluka donesena je nakon izvještaja predstavnika Kantonale uprave civilne zaštite o stanju na području Tuzlanskog kantona gdje je usljed obilnih padavina došlo do naglog porasta vodostaja svih vodotokova.

Podsjetimo, stanje prirodne nesreće već je proglašeno na područjima četiri općine u Tuzlanskom kantonu - Čelić, Teočak, Sapna i 10 mjesnih zajednica općine Kalesija.

KCUS obavještava javnost: "Suočeni smo s problemom nedostatka određenih lijekova"

KCUS obavještava javnost: "Suočeni smo s problemom nedostatka određenih lijekova"

Dodajmo da su padavine prethodnih dana uzrokovale potop na ovom području, a, nažalost, Agencija za vodno područje rijeke Save za period od 15. do 18. juna prognozira porast vodostaja uslijed novih padavina na cijelom vodnom području rijeke Save u FBiH, posebno na slivovima Bosne, Une, Sane i Vrbasa.

Bujični vodotoci na kojima može doći do značajnijeg povećanja vodostaja u ovom periodu na području su donjeg dijela sliva Bosne te na slivovima Spreče i Tinje. Obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja odnosi se na područje općina u Kantonu Sarajevo, Zeničko-dobojskom, Unsko-sanskom, Tuzlanskom te Srednjobosanskom kantonu.

Općina Sapna u velikom problemu: Evo na koliko je procijenjena šteta od poplava

Općina Sapna u velikom problemu: Evo na koliko je procijenjena šteta od poplava

"Sugerišemo nadležnim institucijama da prate situaciju na terenu i postupaju u skladu s  ovlaštenjima, a službama koje provode mjere i aktivnosti zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučujemo pojačan oprez", navodi se u saopćenju Agencije za vodno područje rijeke Save.

Nadležne službe civilne zaštite treba da upozore stanovništvo koje živi na područjima uz rijeke koje nemaju izgrađene zaštitne vodne objekte, da je opasno da prilaze obalama s obzirom na moguće povećanje dubina i brzina tečenja vode u rijekama, te da im pravovremeno daju obavještenje sa uputama i smjernicama, na osnovu čega bi stanovništvo bilo u mogućnosti (prije eventualne pojave poplava) sprovesti mjere samozaštite u cilju smanjenja i preduprijeđenja eventualnih šteta od štetnog djelovanja poplava po njih i njihova materijalna dobra.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije