Može li Rusija blokirati ulazak BiH u NATO zbog preuzimanja kompanija
Odmah po povratku hrvatske predsjednice iz Rusije, mogli su se osjetiti efekti posjete, poput sklapanja sporazuma Republike Hrvatske sa manjim bh. entitetom Republika Srpska (RS) o isporuci plina iz Hrvatske za Rafineriju Bosanski Brod. Sporazumom su prekršeni državni zakoni , jer bh. entiteti mogu sklapati dogovore s drugim državama samo uz saglasnost državnih institucija, što su ovom slučaju nije se desilo.
Posao je vrijedan 40 miliona KM (150 miliona kuna) i plin će isporučiti firma Crodux, čiji je vlasnik penzionirani general Hrvatske vojske Ivan Čermak, koji je svojevremeno bio osumnjičen za ratne zločine nad Srbima 1990-tih godina u Hrvatskoj.
Navodno, je cilj sporazuma da se isporukom plina smanji zagađenje Slavonskog Broda iz Rafinerije Bosanski Brod, čiji je vlasnik ruska firma Zarubežnjeft.
Ipak, Agrokor je u prvom planu, jer se Rusima ne sviđa kako je na brzinu donešen zakon Lex Agrokor i kako je zapravo Vlada RH nacionalizirala ovu kompaniji, a samim tim i ruska potraživanja.
Paralelno s tim, Sberbanka je na nekoliko sudova u Bosni i Hercegovini pokrenula postupak zaplijene kapitala u Agrokorovim firmama u BiH kao što su Sarajevski Kiseljak, Ledo Čitluk i Konzum BiH. Kao što je Radiosarajevo.ba već pisao, kantonalni sudovi u Sarajevu i Novom Travniku odbacili su zahtjeve Sberbanke, dok je Općinski sud u Kiseljaku odobrio preuzimanje Sarajevskog Kiseljaka.
Krizom uzdrmani Agrokor stvorio je veliku pomutnju na sceni, jer Sberbanka kao najveći povjerilac želi se što prije naplatiti, pa makar uzimanjem i kompanija kakve su Sarajevski Kiseljak ili Ledo, dok upravo kapital ovih firmi je garant da će Agrokor isplatiti dug bh. dobavljačima kojima se duguje između 200 i 360 miliona KM.
Da li će ulazak ruskog kapitala u Federaciju BiH donijeti poremećaje na unutrašnjo-političkoj sceni u FBiH za Radiosarajevo.ba prokomentirao je direktor Centra za sigurnosne studije BiH Denis Hadžović.
Hadžović kaže da je sastanak hrvatske predsjednice sa Putinom bio najviše s ekonomske strane, jer je Rusija dala izadšna kreditna sredstva.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.