FUCZ: Najveće poplave u Mostaru i Unsko-sanskom kantonu

Radiosarajevo.ba
FUCZ: Najveće poplave u Mostaru i Unsko-sanskom kantonu
/ Foto: AA

Obilne kiše protekle noći izazvale su veće probleme na području Bosne i Hercegovine. 

Uprava civilne zaštite RS: Načelnik Kostajnice proglasio stanje pripravnosti zbog poplava

Kako je za Radiosarajevo.ba potvrdila Majda Kovač, viša stručna saradnica za odnose s javnošću Federalne uprave za civilnu zaštitu, na osnovu dobivenih podataka s terena i Kantonalnih uprava civilne zaštite, MUP-a, BIHAMK-a i FHMZ-a, na području Unsko-sanskog Kantona došlo je do porasta vodostaja, ali je nivo još uvijek ispod kritične tačke. 

"Razvoj situacije ovisi o količinama padavina u daljem periodu. Evidentirana su izlijevanja pojedinih potoka te ugrožavanja od oborinskih voda. Prijavljene su intervencije na ispumpavanju vode u Bihaću u šest slučajeva, u Cazinu u dva slučaja, a u Ključu intervencija na pročišćavanju odvodnog kanala,

U općini Bosanska Krupa, došlo je do plavljenja više objekata u naselju Kalender i izlijevanja fekalnih voda iz kanalizacione mreže, a u općini Ključ je rijeka Sanica izbila na priobalno poljoprivredno zemljište. U Posavskom Kantonu je vodostaj rijeke Save u blagom porastu. Jutros je u osam sati u Bosanskom Brodu vodostaj iznosio 427, Bosanskom Šamcu 182, Orašju 399, u u Tuzlanskom Kantonu je vodostaj na brani jutros u sedam sati bio 197,54 s tačkom prelijevanja od 200.

Situacija je u Zeničko-dobojskom kantonu normalna, u Srednjobosanskom kantonu (Kiseljak, Donji Vakuf, Gornji Vakuf, Uskoplje, Vitez), vodostaj je u blagom porastu. 

Hercegovačko-neretvanskom kantonu, u Mostaru su zbog obilnih padavina vatrogasne jedinice tokom noći imali više intervencija na ispumpavanju vode. Stanje je još uvijek teško, naročito u naselju Eksperiment, Dubrovačkoj, Vukovarskoj, Radićevoj ulici... a bujica je s Raške gore otišla u dijelove naselja Raštani", kazala je Majda Kovač. 

Zbog poplavljene glavne gradske saobraćajnice u Čitluku je otežan promet u centru grada, u općini Ljubuški i Široki Brijeg, došlo je do onečišćenja vode iz javnog vodovoda, koja nije za upotrebu. 

A u Kantonu 10 je u protekla 24 sata padala jaka kiša zbog čega je došlo do porasta nivoa rijeka i potoka i izlijevanja rijeka iz Žabljaka na području općine Livno, dok stambeni objekti nisu poplavljeni. 

"Kada je u pitanju Kanton Sarajevo, iz operativnih centara nismo dobili informacije o prirodnim nesrećama koje bi ugrozile ljude i objekte, nije bilo podataka o plavljenjima. Dakle, najviše problema je bilo u Mostaru i USK-u. Meteorolozi kažu kako je kiša iz ovih dijelova krenula ka centralnoj Bosni tako da se očekuje stabilizacija u ovim krajevima. Ne očekuju se obilnije poplave kao u Hrvatskoj i obilne kiše od 250 litara po metru koje bi uzrokovale ogromne probleme", dodala je Kovač. 

Pratite forum portala Radiosarajevo.ba - registrirajte se, komentirajte, predlažite teme!

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije