Dr. Hadžir: Tek kad ekstremisti nestanu s političke scene bit će moguć dogovor Palestine i Izraela

3
V. A.
Dr. Hadžir: Tek kad ekstremisti nestanu s političke scene bit će moguć dogovor Palestine i Izraela
Foto: Facebook / dr. Jusuf Hadžir

Vijest da je postignut sporazum o prekidu vatre u Pojasu Gaze, odjeknula je sinoć, 15. decembra, svijetom na radost i zadovoljstvo mnogih. Slavilo se na ulicama Gaze, ali i Sarajeva kada se spontanim okupljanjem grupe građana formirala duga kolona vozila koji su s palestinskim zastavama vozili kroz centar glavnog bh. grada.

Prekid vatre dolazi nakon 467 dana izraelskog genocida nad Gazom, koji je uzrokovao stradanje više od 156.000 ljudi, većinom žena i djece.

Doktor Jusuf Hadžir, ratni hirurg i osnivač ratne bolnice na Dobrinji, koji je izbjegao iz svoje zemlje 1948. godine i s tri godine postao izbjeglica, govorio je za Radiosarajevo.ba o prekidu vatre koje je postignuto u Gazi i koliko je on značajan za sve Palestince, kako za one u Palestini, tako i za one koji su izbjegli i raštrkani po cijelom svijetu.

Kako preživjeti: Sindikalna potrošačka korpa za decembar 2024. iznosila 3.114,95 KM

Kako preživjeti: Sindikalna potrošačka korpa za decembar 2024. iznosila 3.114,95 KM

"Nadam se da je ovo istinito"

"Hvala Bogu. Ovome je morao doći kraj, ovim strašnim dešavanjima koje su počinili Izrael i njihova vojska", govori na početku razgovora za portal Radiosarajevo.ba Jusuf Hadžir.

"Mislim da ovaj broj palestinskih žrtava i ranjenih koji se prenosi nije realan, mislim da je on puno veći", ističe i dodaje kako je njemu "najvažnije da otpor Palestinaca prema izraelskoj agresiji traje i dalje".

Postignut dogovor između Izraela i Hamasa o prekidu vatre: Taoci će uskoro biti pušteni

Postignut dogovor između Izraela i Hamasa o prekidu vatre: Taoci će uskoro biti pušteni

"Oni (Palestinci, op.a) nisu pobijedili u punom smislu te riječi, ali ovo daje nadu Palestinskom narodu, njihovom statusu u svijetu i uopšte", stava je Hadžir.

Dalje ističe kako su problemi i na Zapadnoj Obali.

"Oni (Izraelci, op.a) su između gradova gradili naselja, ima tačan broj doseljenika koji su se filtrirali na Zapadnoj obali, ali Izraelci se tamo nikad nisu mislili ni vratiti i pustili su da se od nje napravi slobodna Palestinska teritorija. Mislim da će i to pomoći u nastojanjima za mir. Nadam se da je ovo istinito i da niko neće, pogotovo izraelska strana, postavljati neke druge uslove koji onemogućavaju prekid vatre", ističe Hadžir u razgovoru za Radiosarajevo.

Na pitanje da li je zadovoljan postignutim dogovorom i hoće li se on poštovati, Hadžir nam odgovara:

"Prema reakcijama ljudi u Gazi, žena, djece, koje vidim na društvenim mrežama i u medijima, vidim da su zadovoljni, prema tome i ja sam zadovoljan. Mislim da je to jedan korak prema izlasku palestinskog naroda iz 'noćne more' u kojoj su bili posljednjih 70 godina. Nadam se će dogovor do kraja biti ispoštovan."

"Ne mogu da shvatim europske zemlje"

Poručuje da se može dogovoriti sa izraelskom stranom, uprkos ekstremizmu Benjamina Netanyahua (premijer Izraela, op.a) i njegovih ministara.

"U svakoj evropskoj zemlji se stajalo u kraj takvoj vrsti ekstremizma, samo u Izraelu to nije slučaj. Ne mogu da shvatim da evropske zemlje ne znaju šta se dešava. Izraelska vlada vodi ratobornu politiku, žele da se šire, ubijaju itd. To su sve esktremisti i nadam se da će nestati sa političke scene. Tek tada će biti moguć konačni dogovor između Izraelaca i Palestinaca", poručuje.

Navodi da život u Palestini neće biti lagan ni nakon prekida vatre, te da će biti problema i na Zapadnoj Obali.

"Mahmoud Abbas (palestinski političar) pokušava uvjeriti drugu stranu da mi želimo mir. Mi hoćemo mir zaista! Mi ne ubijamo kao oni, djecu, stare ljude, nemoćne itd. Najvažnije je poštovanje dogovora. Ni običnom izraelskom narodu nije svejedno sve ovo što se dešavalo i što je radila njihova vlada uz pomoć Amerike i njihovih snaga, aviona. Ovo sve što se dešavalo je zaista nepojmljivo.

Ja sam rođen u Haifi (Palestina), moja kuća, bogatstvo, preci, sve su mi (Izrael) uzeli, to je pljačka! Živio sam s porodicom u Siriji, kao izbjeglice, u gladi, danima nismo imali šta jesti. Tlačili su nas godinama i sad su htjeli da nas izbrišu sa lica zemlje, ali to ne mogu uraditi! Ako zaživi ovaj sporazum, idemo dalje u pomirenje", kaže nam dr. Hadžir.

S druge strane, ipak kaže da je ovo i neka vrsta pobjede za Palestinu.

"Trpjeti pet velikih sila da vas napadaju ratnim avionima i brodovima, trpjeti takvo nešto je bilo nemoguće! Kao da smo mi došli odnekud drugo i želimo okupirati Palestinu. To je naša zemlja! Tu su moji otac, djed, pradjedovi...", priča nam.

Dalje navodi kako ipak smatra da će život u Palestini biti bolji nakon ovog primirja, barem kad su životni uslovi u pitanju.

Gaza i svijet – do posljednjeg djeteta
Foto: Anadolija: "Kao da smo mi došli odnekud drugo i želimo okupirati Palestinu. To je naša zemlja!"

"Da sam imao malo više snage..."

"Koliko će to utjecati na iseljenike, hoće li se vraćati, vidjet ćemo. Na Zapadnoj obali neće ostati ni pola Palestinaca."

Svoj veći dio života proveo je u našoj zemlji, liječeći ranjene tokom agresiju na Bosnu i Hercegovinu, a da je imao malo više snage kada je počeo rat u Gazi, otišao bi, kaže, i tamo da pomogne svome narodu i da svoj doprinos. Sada se, govori nam, ne misli tamo vraćati.

"Star sam ja. Pričao sam sa ambasadorom i nudio se da idem u Palestinu kad je rat počeo, međutim nisam imao snage kao prije niti je bilo moguće ući u Gazu. Tokom rata u BiH radio sam u bolnici na Dobrinji, dešavalo se da ne spavam po pet noći uzastopno, samo što skinem jednog pacijenta (ranjenog) sa stola, ide drugi itd. Sad to zaista ne mogu raditi, ali volio bih. Teret mi je to, umoran sam sada", zaključuje u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba Palestinac prim. dr. Jusuf Hadžir kojem je BiH postala druga domovina.

Biografija

Prim. dr Jusuf Hadžir rođen je 1945. godine u Haifi, u Palestini. Njegova porodica izbjegla je iz Palestine u Siriju 1948. godine, kada je sa tri godine postao izbjeglica. Osnovnu i srednju školu završio je u Homsu. Kao najbolji učenik dobija stipendiju i to ga dovodi u Sarajevo, gdje završava studij medicine 1973. godine.

Sarajevo postaje njegov dom, tu zasniva porodicu i ostaje raditi sve do rata na Traumatološkoj klinici, kao šef odjeljenja za intenzivnu njegu i reanimaciju.

U aprilu 1992. godine otišao je u izbjeglištvo u Dobrinju da se skloni od agresorske vojske koja je već okupirala naselje Vraca, u kojem je živio. Početkom mjeseca maja 1992. osniva i vodi ratnu Bolnicu Dobrinja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije