Dodik: BiH nema pravo na vojnu imovinu u RS-u
"Nema nijednog zakonskog propisa, nijednog elementa Dejtonskog ili bilo kojeg drugog sporazuma koji omogućava transfere imovine na način kako to pokušava da uradi Sud BiH na bazi ugovora o sukcesiji koji ne može biti pravni osnov za regulisanje pitanja imovine", istakao je Dodik i dodao da je tako i kada je riječ o Velikom Žepu ili bilo čemu drugom, prenosi Srna.
On je podsjetio da je svojevremeno visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown donio tri zakona kojima je neopravdano intervenirao u sektoru imovinskih odnosa i zabranio raspolaganje imovinom Republike Srpske dok se pitanje ne riješi navodno dogovorom.
"Nije sporio ni on da je to imovina Republike Srpske i tako piše u zakonu o zabrani, kao što je donio zakon o zabrani i u Federaciji i u Brčko distriktu", dodao je Dodik.
Prema njegovim riječima, riječ je o pravnoj otimačini koja se pokušava formalizirati kroz nelegalni sud u BiH. Dodik je rekao da je u nekim ranijim periodima bilo pokušaja Srpske da se pitanje koje je neopravdano nametnuo Ashdown riješi putem dogovora. On je naveo da je sa bivšim premijerom Federacije Nedžadom Brankovićem postigao dogovor kojim se vojna imovna stavlja na raspolaganje Oružanim snagama, a ostaje vlasništvo entiteta.
"Onda su stranci i ovi iz Sarajeva taj sporazum odbacili. On postoji, poznato je da postoji", istakao je Dodik.
Predsjednik Srpske podsjetio da su o problemu imovine razgovarala i sedmorica političkih lidera i postigli dogovor.
"Tražim da se on poštuje. Samo na tom tragu možemo se kretati dalje", poručio je Dodik.
Presudama Suda BiH, koje su donesene 2015. i 2016. godine Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove /RUGIP/ obavezana je da uknjiži na BiH objekat i zemljište površine 11.474 metra kvadratna na Han Pijesku, te da nad njima budu izbrisana sva prava Srpske. Ustavni sud BiH je potom odbio kao neosnovanu apelaciju Srpske podnesenu protiv tih presuda Suda BiH. U RUGIP-u je rečeno da nema uslova za sprovođenje te presude Suda BiH. Ministarstva odbrane BiH podnijelo je apelaciju za knjiženje perspektivne nepokretne vojne imovine u kasarnama u Doboju na nivo BiH.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.