Danas je dan odluke: Hoće li Bosna i Hercegovina (konačno) dobiti status kandidata u EU?
Odluka o dodjeli kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini zvanično bi trebala biti potvrđena na današnjem samitu Europske unije.
Bosanskohercegovačka javnost očekuje jednoglasnu podršku svih 27 država članica.
Prije gotovo sedam godina, 15. februara 2016. godine, tadašnji predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović podnio je zahtjev Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji predsjedništvu Vijeća EU.
Sukob navijačkih grupa u Sarajevu: Huligani palili baklje i izazvali paniku
Podsjetimo: Kojih osam prioriteta Evropska komisija traži da ispune bh. političari
Nakon što je BiH predala zahtjev za članstvo, u decembru 2016. godine, Evropska komisija poslala je BiH detaljan Upitnik, a u februaru 2018. godine BiH je predala ispunjen Upitnik.
Good news: Council recommending candidate status for Bosnia and Herzegovina is a message to all citizens of BiH that their future is in the EU.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) December 13, 2022
Looking forward to the European Council’s endorsement.
Steadfast progress on reforms is key to take this perspective forward.
Na odgovorima je radilo više od 1.300 predstavnika različitih nivoa vlasti. Odgovoreno je na 3.897 pitanja kao i 655 dopunskih.
Evropska komisija je 29. maja 2019. godine usvojila je Mišljenje o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji.
Mišljenje identificira 14 ključnih prioriteta koje zemlja treba da ispuni kako bi dobila preporuku za otvaranje pregovora o pridruživanju Evropskoj uniji, pruža sveobuhvatne smjernice za postepene reforme. Ključni prioriteti obuhvataju područja demokratije, vladavine prava, osnovnih prava i reforme javne uprave.
Várhelyi o kandidatskom statusu: Vrijeme je da političari počnu raditi
Ukoliko BiH sutra dobije status zemlje kandidata pred vlastima će i dalje ostati zahtjev da se implementira 14 prioriteta, a među njima su da se osigura da se izbori provode u skladu s evropskim standardima, osigurati rezultate u rada na svim nivoima Mehanizma koordinacije i poboljšanje institucionalnog okvira, uključujući i ustavnu reformu.
Tu su i uvjeti unapređenja funkcioniranja pravosuđa, jačanja borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala te uspostavljanja učinkovite koordinacije upravljanja granicama, jačanje zaštite ljudskih prava, garantiranje slobode izražavanja i medija, poboljšanje zaštite ranjivih kategorija društva te osiguranje završetka reformi javne uprave.
Podršku davanja kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini najavile su Njemačka, Hrvatska, Finska, Slovenija, kao i europski komesar za proširenje Oliver Varhely i drugi EU zvaničnici.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.