Čaj od nane povlači se sa hrvatskog tržišta: Oglasila se Agencija za sigurnost hrane BiH
Sustav Europske unije za brzo obavještavanje o sigurnosti hrane (EU RASFF) na svojim stranicama nedavno je objavio da se iz Hrvatske povlači čaj od nane sa sirovinom, lišćem nane, nabavljenom u Srbiji.
Iz Agencije za sigurnost hrane BiH su kazali kako nemaju informaciju da je na bh. tržištu distribuiran navedeni proizvod.
Govoreći o nedavnoj zabrani uvoza mandarina iz Turske, podsjetili su da je zbog povećanog sadržaja pesticida, Fitosanitarna inspekcija RS-a zabranila uvoz 6,800 kilograma mandarina turskog podrijetla.
Najave američkih sankcija Srbiji uznemirile i Plenkovića: Koliko bi one utjecale na tržište u BiH?
Kako su pojasnili, tokom redovitog pregleda pošiljke hrane biljnog podrijetla pri uvozu, odnosno mandarina, od isporučitelja ''MGD GIDA DIS TICARET'' Mersin iz Turske, izvršeno je službeno uzrokovanje u cilju utvrđivanja ostataka pesticida. Uvoznik u BiH je ''Enna Fruit''.
"Na osnovu izvješća o laboratorijskoj analizi, u analiziranom uzorku mandarine utvrđeni su ostatci pesticida Chlorpyrifos-methyl iznad propisane maksimalne razine ostataka pesticida (0,068mg/kg ± 0,034 mg/kg). MRL za ovaj pesticid je 0,01 mg/kg. Rješenjem fitosanitarnog inspektora, zabranjen je uvoz pošiljke mandarina i naređen povrat pošiljatelju", navedeno je iz Agencije.
Ovaj čaj povlači se s tržišta u Hrvatskoj: Pronađeni sastojci izuzetno opasni za zdravlje
Ranije je Federalna uprava za inspekcijske poslove u dva navrata (17. i 28. studenoga) obavijestila Agenciju za sigurnost hrane BiH o zabrani uvoza pošiljke mandarina iz Republike Hrvatske zbog utvrđenog prisustva pesticida klorpirifosa.
U prvom slučaju radilo se o ukupnoj količini od 19,197 kilograma s utvrđenim ostacima pesticida od 0,065 mg/kg. U drugom se slučaju radilo o ukupnoj količini od 1,825 kilograma s utvrđenim ostacima pesticida od 0,03 mg/kg. MRL za ovaj pesticid također je 0,01 mg/kg.
Iz Agencije za sigurnost hrane BiH dodaju da je upotreba navedenog pesticida zabranjena u poljoprivrednoj proizvodnji u Bosni i Hercegovini, kao i u zemljama Europske unije.
U oba slučaja izvoznik iz Hrvatske je Filip d.o.o. Metković, dok je uvoznik AM EXTRA FRUCTUS d.o.o. Čapljina. Uvozniku je, shodno važećim propisima, naložen povrat spornih pošiljki u zemlju izvoznicu, odnosno uništavanje pošiljki ukoliko nije moguć povrat istih, tako da navedene pošiljke ne predstavljaju rizik po zdravlje potrošača u BiH.
Federalna uprava za inspekcijske poslove, na osnovu preporuka Agencije za sigurnost hrane BiH, pored redovitih službenih kontrola, provodi i pojačane mjere kontrole prilikom uvoza mandarina na eventualno prisustvo klorpirifosa.
Također, Agencija je obaviještena putem EU RASFF-a o distribuciji spornog proizvoda u BIH.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.