Bosanski suvenir: Fuad Hadžić (90) iz Travnika izrađuje drvene nanule i poklanja ih drugima

S dolaskom modernih obućarskih proizvoda poput papuča i sandala, tradicionalne drvene nanule koje su žene i djevojke nosile na vodu ili po avliji, polako odlaze u historiju.
Ipak, posljednji majstor koji i dalje izrađuje ove jedinstvene, ručno rađene nanule, ne naplaćuje svoj rad, već ih poklanja drugima kako bi sačuvao ovu vrijednu tradiciju.
Fuad Hadžić, 90-godišnjak iz Travnika, naslijedio je ovaj zanat od svog oca Ejuba, koji je godinama bio jedini proizvođač drvenih nanula u travničkom kraju, a i šire. Iako su nanule postale rijetkost, Fuad još uvijek sa strašću i posvećenošću izrađuje ove tradicionalne suvenire.

Kike Budalike za Radiosarajevo.ba: Djeca su vječna inspiracija
Uvijek ima jedan do dva para nanula koje zatim poklanja, pokazujući time svoju želju da se tradicija ne zaboravi.
"Drvene nanule su specifične za naš kraj, a ja ih izrađujem kako bih sačuvao uspomenu na našu prošlost i tradiciju. Nisu samo obuća, već i simbol naše kulture", rekao je Fuad. Osim što izrađuje nanule, Fuad u džepu stalno nosi minijaturne drvene nanule koje poklanja onima koji su zainteresirani za ovaj suvenir.
Za sve one koji žele naučiti kako se izrađuju drvene nanule, Fuad je snimio video u kojem pokazuje cijeli proces izrade.
Ovaj tradicionalni bosanski suvenir sve više postaje rijedak, a zainteresirani mogu naučiti kako sami izraditi nanule i tako doprinijeti očuvanju ove vrijedne tradicije.
Iako drvene nanule možda polako nestaju iz svakodnevne upotrebe, Fuad Hadžić svojim radom i ljubavlju prema ovom zanatu pokazuje da se tradicija može očuvati, čak i u modernom vremenu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.