Bivši savjetnik Željke Cvijanović objasnio zakone: 'Generali Srbi griješe, Helez je sve u pravu'

Milan Blagojević, profesor ustavnog prava i bivši savjetnik Željke Cvijanović, u svojoj kolumni osvrnuo se na pismo koje su srpski generali iz Oružanih snaga BiH uputili ministru odbrane Zukanu Helezu, kao reakciju na njegovu nedavnu naredbu.
Tom naredbom se bjeguncima, predsjedniku RS Miloradu Dodiku, premijeru Radovanu Viškoviću i predsjedniku NSRS Nenadu Stevandiću zabranjuje ulazak u prostor i objekte Trećeg pješadijskog puka OS BiH, uključujući i prisustvo obilježavanju 12. maja – Dana Vojske VRS.
Generali su osporili zakonitost te naredbe, iznoseći stav da ministar odbrane ne može samostalno donositi ovakve odluke, jer – kako navode – sve njegove nadležnosti potpadaju pod vrhovnu komandu i kontrolu Predsjedništva BiH. U pismu su doslovno naveli:

Znaju li rabini da bošnjačke porodice stoljećima brinu o grobu rabina Moše Danona u Stocu?
"U skladu sa Zakonom o odbrani Bosne i Hercegovine, sve organizacione, administrativne i komandne nadležnosti ministra su pod vrhovnom komandom i kontrolom Predsjedništva Bosne i Hercegovine, a ne pod individualnim djelovanjem ministra."
Blagojević ovakav stav smatra pogrešnim i ističe da se ili selektivno tumači Zakon o odbrani BiH ili se zanemaruje ono što u njemu jasno piše. On podsjeća da je upravo član 13 tog zakona, na koji se Helez i pozvao, ključan za razumijevanje cijele situacije. Prema tom članu, Ministarstvo odbrane ima samostalnu nadležnost da donosi akte koji se odnose na organizaciju i vođenje pukova, bez ikakve prethodne saglasnosti Predsjedništva BiH.

Helez se javno zahvalio bivšem savjetniku Željke Cvijanović i poslao ironičnu poruku Trojki
Citira tačku d) iz stava 1. člana 13, gdje se kaže da Ministarstvo odbrane donosi akte za:
"Regulisanje organizacije i vođenja pukova, njihovih komandi i osoblja."
Blagojević ističe da iz ovakve formulacije proizilazi pravo ministra da donosi i naredbe kojima se određuju pravila pristupa vojnim objektima, uključujući i zabranu ulaska osobama protiv kojih se vode krivični postupci. Dodaje da to pravo nije podložno saglasnosti Predsjedništva niti zamjenika ministra, jer je članom 13. stav 2. jasno određeno da ministar odbrane samostalno donosi sve akte iz svoje nadležnosti.
"Njime su zadužili isključivo ministra odbrane Bosne i Hercegovine da samo on, bez prethodne kontrole, odobrenja i komande Predsjedništva Bosne i Hercegovine, kao i bez saglasnosti svojih zamjenika, donosi sve akte, što podrazumijeva i izdavanje naredbi jer su naredbe podzakonski propisi", objašnjava.
Stoga smatra neosnovanim tvrdnje da je naredba ministra neustavna ili nezakonita, te podsjeća da su i predstavnici RS u državnom parlamentu glasali za taj zakon i njegove odredbe. Po njegovom mišljenju, zakon jasno daje ministru pravo da, u skladu s krivično-pravnim statusom određenih osoba, spriječi njihov pristup vojnim prostorima, naročito ako se protiv njih vodi postupak zbog sumnje u napad na ustavni poredak države.
"Kada se ovako formulira zakonska odredba, ona takvim svojim sadržajem daje pravo ministru i da zbog njene realizacije zabrani ulaz u prostor puka onima za kojima je raspisana potjernica i protiv kojih se vodi krivični postupak zbog krivičnog djela napad na ustavni poredak države."
U nastavku kolumne, Blagojević se dotiče i šireg društvenog problema koji, prema njegovim riječima, izlazi na površinu u ovakvim situacijama. On navodi da se, kroz slučajeve poput ovog, mimo svih namjera, pojavljuje istina o našem kolektivnom ponašanju – da kao narod prihvatamo zakone dok nam odgovaraju, ali ih odbacujemo kada nam počnu smetati.
"O našem (ne)karakteru i nedosljednosti, istinu koja boli baš kao što samo istina može da boli, a to je da naši pojedinci, a preko njih i mi kao narod, glasaju za nešto u državnom parlamentu jer im to, njima lično, odgovara u tom trenutku, ali kada sve to dođe nekad na naplatu, onda bi ti isti pojedinci da to ipak ne važi za njih i samo za njih, što sada žele i Dodik, i Stevandić, i Višković."
Na kraju kolumne za Frontal, Blagojević koristi citat iz "Znakova pored puta" Ive Andrića kako bi zaokružio misao o društvenoj i političkoj nedosljednosti. Kaže da istine o nama samima ne otkrivamo kroz velike riječi i akcije, već "uzgred", kroz naizgled usputne događaje i poteze kao što je ova naredba ministra Heleza.
I upravo takvi trenuci, zaključuje on, bolno ogoljavaju odnos prema zakonima koje smo sami prihvatili, kao i spremnost da u svakome ko ukaže na tu istinu, bez obzira ko je, prepoznamo "izdajnika" kojeg treba ušutkati.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.