Bijeli čaršafi na prozorima Saveza logoraša

Radiosarajevo.ba
Bijeli čaršafi na prozorima Saveza logoraša

 Na prozore svojih kancelarija Savez logoraša u Bosni i Hercegovini jutros je istakao bijele čaršafe u znak obilježavanja  31. maja, Međunarodnog dana bijelih traka. 

Na taj dan ratne 1992. građanima Prijedora i Sanskog Mosta je naređeno da istaknu bijele zastave ili čaršafe na svoje domove i izlaze na ulice sa bijelim trakama, sve u cilju kako bi bili obilježeni kao pripadnici „onih drugih“.

Savez logoraša u Bosni i Hercegovini učestvuje u obilježavanju ovog velikog dana u cilju njegovanja kulture sjećanja, podsjećanja i opominjanja na sve nevino ubijene i na sve one kojima je isticanje ovih ponižavajućih bijelih obilježja predstavljalo uvod u prisilno i protupravno zatvaranje u formirane logore, mašinerije smrti u kojima su izgladnjivani, mučeni, silovani, ubijani, navodi se u saopćenju Saveza logoraša u BiH, prenosi Anadolu Agency (AA).

Savez je pozvao sve građane BiH da isticanjem odgovarajućeg bijelog obilježja govore u ime svih onih koji to danas ne mogu, onih koji su bili žrtvama fašističke politike, i pošalju jasnu poruku da se fašizam i genocid u Bosni i Hercegovini više nikada i nikome ne smije ponoviti, ali niti zaboraviti. Jedino se na ovakvim osnovama, uz punopravno uvažavanje svih nevinih žrtava, može i treba graditi zajednička i multietnička budućnost u Bosni i Hercegovini, navodi se u saopćenju.

Godine 1992., činom isticanja bijelih čaršafa i nošenjem bijelih traka u svim gradovima Sjeverozapadne Bosne i Hercegovine započela je implementacija zločina genocida, kako su prve dvije faze ovog krivičnog djela upravo razvrstavanje (podjela na “nas i njih”), te obilježavanje (nametanje grupi određenih ponižavajućih obilježja za razvrstavanje). Danas je na djelu posljednja faza genocida, njegovo glasno i bezobzirno poricanje, te je i u tom cilju potrebna opomena i građanima ali i onima koji danas niječu počinjeni genocid, da je genocid počinjen i da se niti žrtve, niti organizacije koje se bore za prava žrtava, niti svi antifašistički nastrojeni građani BiH nikada neće umoriti u ovakvim i sličnim nastojanjima podsjećanja i opominjanja, te nastojanjima da isključivo odgovorni budu procesuirani, ističe se u saopćenju.

Dan bijelih traka danas se, takođe, obilježava i u drugim brojnim gradovima BiH: Tuzli, Brčkom, Sarajevu... Sjećanje na zločine nad nesrbima u Prijedoru 1992. godine obilježit će se i u Zagrebu, Beču i drugim gradovima.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije