BiH neće biti očišćena od mina do 2019. godine: Nema dovoljno novca
Ove informacije za portal Radiosarajevo.ba iz Centra za uklanjanje mina BHMAC potvrdio je Goran Ždrale, viši stručni saradnik za analizu i izvještavanje BHMAC-a.
"Za realizaciju Strategije protuminskog djelovanja BiH u periodu 2016. - 2019. planirana je finansijska projekcija od 57,7 miliona KM godišnje, čime bi se riješila jedna trećina minskog problema“, rekao je Ždrale.
Kako saznajemo, Centar za uklanjanje mina u BiH, u saradnji s Međunarodnim centrom za humanitarno deminiranje (GICHD) trenutno provodi aktivnosti na reviziji Strategije i izradi izlazne Strategije protuminskog djelovanja BiH za period 2019. - 2025. godina.
Na osnovu trenutnih analiza i procjena, za kompletno rješavanje minskog problema u BiH, u navedenom periodu bilo bi neophodno 300 miliona KM.
"Preciznim informacijama raspolagat ćemo do završetka aktivnosti na reviziji i izradi izlazne Strategije protuminskog djelovanja BiH koji će biti okončani u naredna tri mjeseca.
U periodu 2009. - 2016., iz dodatnih izvora Bosna i Hercegovina je trebala osigurati sredstva za realizaciju Strategije protuminskog djelovanja u iznosu od 330 miliona KM. Od toga, osigurana su sredstva u iznosu od 100.000 KM u 2016. godini iz budžeta Ministarstva za civilne poslove BiH“, kazao je Ždrale.
Prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina je najugroženija zemlja u Europi kada je u pitanju kontaminacija minama s trenutnom, sumnjivom površinom od 1.118 km2.
"Kao komparaciju navodimo i kontaminirane zemlje u regiji, a to su Hrvatska - sumnjiva opasna površina od 400 kvadratnih kilometara, te Srbija - sumnjiva opasna površina od 2 kvadratnih kilometara", istaknuo je Goran Ždrale.
Osim Bosne i Hercegovine i Hrvatske, najugroženije zemlje u svijetu, kada je u pitanju kontaminacija minama, su: Turska, Afganistan, Azerbejdžan, Irak, Angola, Čad, Kambodža i Tajland.
Dalji planovi u protuminskom djelovanju BiH bit će definirani kroz izradu izlazne Strategije BiH za period 2019. - 2025. o čemu će, kako kaže, javnost blagovremeno informirati po okončanju procesa u naredna tri mjeseca.
"Trenutno, najvažniji izazov predstavlja promjena koncepta protuminskog djelovanja u BiH s tradicionalnog na koncept 'Land Release' (vraćanje površine) koji bi, na osnovu rezultatav test faze (2014. - 2016. godina), trebao pojeftiniti i ubrzati cijeli proces“, pojasnio je za Radiosarajevo.ba Goran Ždrale.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.