Ambasada SAD-a demantovala Milorada Dodika: 'To što on tvrdi nije tačno'
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini reagovala je na tvrdnje predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorada Dodika, da je Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija 'prepisan' iz ove države.
Reakciju Ambasade SAD-a prenosimo u cijelosti:
"Milorad Dodik tvrdi da nedavni nacrt zakona o stranim agentima koji je usvojen u NSRS predstavlja blažu verziju američkog zakona. To nije tačno.
Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara
Američki zakon na koji se Dodik poziva, poznat kao Zakon o registraciji stranih agenata Sjedinjenih Američkih Država (FARA) iz 1938. godine, donosi transparentnost u rad lobista - pojedinaca ili organizacija koji rade u ime stranih agenata kako bi uticali na donošenje vladinih odluka. FARA zahtijeva od takvih pojedinaca i organizacija da se registruju kod Ministarstva pravde i deklarišu svoj odnos, aktivnosti i finansijsku nadoknadu.
Ove registracije su javno dostupne, omogućavajući javnosti da bude informirana o aktivnostima lobista stranih agenata u Sjedinjenim Američkim Državama. FARA ne zabranjuje ili ograničava aktivnosti stranih agenata, ne postavlja ograničenja na slobodu govora ili udruživanje, i ne primjenjuje se na nezavisne medije ili na većinu organizacija civilnog društva. Ukratko, ovaj dugogodišnji američki zakon pruža transparentnost u uskom području lobiranja kod vlade; ne regulira sve organizacije civilnog društva.
Milorad Dodik has claimed that the recent draft law on foreign agents adopted by the Republika Srpska National Assembly (RSNA) is a more benign version of a U.S. law. That is untrue.
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) September 30, 2023
The U.S. law to which Dodik refers, known as the United States Foreign Agents Registration Act…
Nasuprot tome, 'Zakon o posebnom registru i transparentnosti rada nevladinih organizacija' koji je odobren od strane NSRS u prvom čitanju 29. septembra je modeliran prema represivnom ruskom zakonodavstvu koje je Kremlj koristio kako bi suzbio neslaganje, uništio civilno društvo i ukinuo slobodne medije.
Nejasne definicije i dvosmisleni jezik ovog zakonodavstva RS vlastima daje mogućnost da označe bilo koje nevladine organizacije koje primaju finansiranje izvan BiH kao "strane agente" i zabrane im određene aktivnosti. Ovaj antidemokratski zakon jasno je namijenjen ograničavanju prostora za rad civilnog društva i suzbijanju kritike vlasti Milorada Dodika, urušavajući prava stanovnika RS i približavajući RS još jedan korak autoritarizmu."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.