Alkalaj: Najveći uspjeh bh. diplomatije

Radiosarajevo.ba
Alkalaj: Najveći uspjeh bh. diplomatije

Bosna i Hercegovina je buduća nestalna članica Vijeća Sigurnosti UN-a. Od mogućih 190, dobila je 183 glasa u Generalnoj skupštini.

Vezano: Bosna i Hercegovina nova nestalna članica Vijeća sigurnosti UN-a

Ministar vanjskih poslova BiH Sven Alkalaj smatra da je dobijanje statusa nestalne članice u Vijeću Sigurnosti do sada najveći uspjeh BiH u vanjskopolitičkom smislu.

"Sama činjenica da je BiH od 190 glasova dobila 183 govori jasno o punoj podršci svih zemalja svijeta bh. diplomatiji. Bilo je dosta onih, čak i u našoj zemlji, koji su bili protiv toga, ali uz podršku Predsjedništva BiH smo došli do ovog uspjeha", rekao je Sven Alkalaj u intervjuu za Deutsche Welle.

Poljska je odustala od kandidature, pa je naša zemlja bila jedini kandidat iz skupine istočnoevropskih zemalja.

"Treba zaslužiti da budete jedini kandidat, jer zemlje glasaju. Ako one nemaju utisak da ćete dostojno vršiti tu funkciju, onda biste sigurno dobili manji broj glasova nego što bi vam trebalo. Da bi vas neko uopšte stavio na spisak kandidata, makar i kao jedinog, morate dobiti povjerenje. Ništa nije automatizam. Da nismo dobili potreban broj glasova, tražio bi se novi kandidat iz istočnoevropske skupine", dodao je Alkalaj.


Ministar vanjskih poslova BiH se osvrnuo i na unutrašnje podjele u zemlji, koje se često odražavaju i na polju vanjske politike.

"Mislim da u 95 posto pitanja mi u BiH imamo jedinstven stav. Ministarstvo vanjskih poslova na tom planu radi već duže vrijeme. S druge strane već raspravljamo o nizu pitanja za koja znamo da će se naći na sjednicama Vijeća sigurnosti i konačne zaključke, materijal, daćemo na usvajanje Predsjedništvu BiH. Vjerujem da vrlo malo pitanja može izazvati neke polemike unutar Predsjedništva. Sve što mi predlažemo bazirano je na principijelnim stavovima, odnosno na nečemu od čega se nijedan član Predsjedništva, ustvari niko u BiH, ne bi trebalo da ogradi. Ima tu naravno posebnih pitanja. Naprimjer, kada se bude govorilo o Kosovu, pa i o BiH?", mišljenja je Alkalaj.

U slučaju da se povede rasprava o stanju u BiH, Alkalaj smatra da to ne i bilo prvi put, jer je takvih slučajeva bilo i ranije.

"Postoji Poslovnik o radu Vijeća sigurnosti koji nalaže da svaka zemlja članica, ukoliko se o njoj povede rasprava, apstinira od učešća u samom glasanju. Ona može učestvovati u diskusiji, ali ne glasa", rekao je Ministar vanjskih poslova naše zemlje.

Alkalaj smatra da zbog krize u našoj zemlji, od loših ocjena za intergaciju u EU, do drugih problema, pa čak i spominjanja izbijanja rata, BiH ne može postati tema rasprava u Vijeću sigurnosti.

"Ja mislim da su to spekulacije koje koriste razni politički krugovi da bi dobili bolju poziciju, bilo na razgovorima u Butmiru, ili na nekim drugim. Od toga nema ništa. Mi imamo veliko prisustvo međunarodne zajednice u BiH koja je garant stabilnosti, ukoliko bi neko i pokušao nešto u tom smislu. Međutim, niko se ne bi usudio da pokrene tako nešto", rekao je Alkalaj na kraju intervjua za Deutsche Welle.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije