Njemačka u problemu: Euro počinje za dvije sedmice, ali nema ko da radi
Njemački ugostitelji i hotelijeri očekuju rekordni posjet tijekom Europskog prvenstva u nogometu ali istodobno strahuju zbog pomanjkanja osoblja, javljaju njemački mediji u četvrtak.
"Na tržištu je gotovo nemoguće pronaći osoblje, morat ćemo se snaći i na određeno vrijeme preko privatnih agencija za posredovanje privući osoblje iz drugih branši", kaže za javni servis ARD Sami Nofal, menadžer hotela Heiner’s Parkhotel u zapadnonjemačkom Gelsenkirchenu gdje se, između ostalog, održavaju utakmice izabranih vrsta Srbije i Engleske.
U sklopu hotela se nalazi i velika terasa na kojoj će biti organizirana i javna praćenja utakmica Eura koji se od 14. juna do 14. jula održava u Njemačkoj.
Bećiragić nakon poraza od Hrvatske: "Razlika od 13 koševa ništa ne znači u ludnici u Skenderiji"
"Osoblje posuđeno tokom Eura-a nas košta osjetno više ali nemamo izlaza", kaže Nofal.
Niko ne želi raditi za minimalac
Ugostitelji širom Njemačke uoči Eura u njihovoj zemlji s poteškoćama pronalaze novo osoblje koje je djelomice napustilo branšu tijekom pandemije koronavirusa.
Sindikati radnika u hotelskoj i ugostiteljskoj branši NGG smatra da su radnici ugostiteljstvu i hotelijerstvu okrenuli leđa i velikim dijelom se nisu vratili nakon pandemije zbog tradicionalno niskih satnica.
“To je, kako je pokazalo ispitivanje među našim članovima, glavni razlog zašto osoblje okreće leđa ugostiteljstvu“, priopćio je NGG.
Ugostitelji svojim zaposlenima u pravilu plaćaju oko 13 eura po satu za konobare.
Izbjeglice nepodobne za rad u ugostiteljstvu?
Udruženja ugostitelja razlog u kadrovskim problemima prvenstveno vide u "akademizaciji" društva i demografskim promjenama.
Kritičari socijalne politike aktuelne vlade ukazuju na to da je i milione izbjeglica koje su od 2015. godine stigle u Njemačku teško pridobiti za ove poslove jer su u pravilu socijalne povlastice više od zarade u ugostiteljstvu. Osim toga izbjeglice i azilanti u pravilu ne vladaju njemačkim jezikom u dovoljnoj mjeri da bi radili direktno s mušterijama.
Uprkos problemima s osobljem, ugostitelji hotelijeri očekuju pozitivan bilans predstojećeg EP-a u Njemačkoj i slične povoljne efekte kao i tokom održavanja Svjetskog prvenstva 2006. u Njemačkoj.
Njemačka udvostručila broj viza za radnike iz BiH: Evo kako se registrovati za termin u ambasadi
"Čak i ako svi hoteli i ugostiteljski objekti ne povećaju promet direktno zbog EP-a ne treba podcijeniti pozitivnu atmosferu i plus za Njemačku kao turističko odredište", kaže Ingrid Hartges, direktorica krovnog udruženja ugostitelja i hotelijera Dehoga.
Dvostruko veće cijene smještaja
I dok hoteli dosad ne bilježe eksploziju rezervacija u danima kada se u gradovima gdje se nalaze igraju utakmice, platforma Airbnb bilježi dvostruko veći broj rezervacija u usporedbi s istim razdobljem prošle godine i to usprkos činjenici da su vlasnici smještaja drastično povećali cijene.
Tako za najjednostavniji apartman u prosjeku treba izdvojiti oko 180 eura za noć dok sobe u prosjeku koštaju oko 90 eura.
Najviše stranih gostiju dolazi iz Velike Britanije, objavio je Večernji.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.