88. rođendan F.K. Željezničar

Radiosarajevo.ba
88. rođendan F.K. Željezničar

Na današnji dan prije 88. godina registrovan je, kasnije će se ispostaviti, najtrofejniji bosanskohercegovački nogometni klub, Željezničar.

U jesen 1920. godine, javlja se ideja o osnivanju radničkog kluba željezničara. Prvi je na tu pomisao došao Dimitrije Dimitrijević, željeznicki radnik, koji je ideju saopštio svojim drugovima Ludvigu Lepleu i Stjepanu Kataliniću, a zatim i ostalim radnicima Željezničke radionice.

Mladi radnici Željezničke radionice nisu imali novca da priušte igrališta na Kovačićima i Skenderiji, pa su trenirali na vojnom vježbalištu zvanom Egzercir na današnjoj Čengić Vili.

Na proljeće 1921. godine počeli su treninzi bez trenera. Svi igrači bili su dužni na trening donijeti opremu: gačice, majicu , a na noge ko šta ima, jer su samo bogati mogli kupiti kopačke, a takvih nije bilo u redovima budućeg radničkog kluba.

Sredinom jula 1921. godine podnesena je molba da se Željezničar primi za punopravnog člana Podsaveza. Da bi mogli biti primljeni za člana Podsaveza igrači Željezničke radionice morali su odigrati dvije utakmice.

Željezničar je 06. avgusta 1921. godine zvanično registrovan kao "Željeznički športski klub".

Oiriginalni primjerak registracije F.K. Željezničar na šest strana možete pogledati OVDJE

Prvu zvaničnu utakmicu Željezničar je odigrao sa SAŠK-om. SAŠK je bio znatno bolja ekipa i slavio sa 5:1, a jedini na utakmici i prvi pogodak u Željinoj istoriji postigao je Dimitrije Dimitrijević.

Već od ponedeljka 19. septembra, Željezničar je postao punopravni član Podsaveza i uvršten je u Drugi razred zajedno sa SK Spartom, SK Trojom, i SK Barkohbom.

Najveću pobjedu igrači Željezničara ostvarili su protiv Barkohboma čak 18:0 u sezoni 1924/25.

Željezničar je 1946.godine postao prvak Bosne i Hercegovine. Klubovi su se prvo takmičili u tri podsaveza: Sarajevskom, Banjalučkom i Mostarskom, a pobjednici su razigravali za prvaka. U finalnom dijelu učestvovali su Velež, Borac i Željezničar, a sarajevski radnici bili su najbolji.

U 51. godini postojanja Željezničar je došao do šampionske titule bivše Jugoslavije u sezoni 1971/72. Titulu je Željezničar osvojio u Beogradu 15.juna kada je sa 1:4 savladao domaćeg Partizana.

1981. godine predvođeni legendarnim Ivicom Osimom Željezničar je stigao do finala Kupa Jugoslavije gdje je poražen od Veleža 3:2.

Najveći klupski uspjeh na evropskoj sceni Željo je ostvario 1984. godine. Predvođen Ivicom Osimom Željezničar je došao do polufniala Kupa UEFA gdej je nesretno ispao od mađarskog Videotona.

U sezoni 1997/98 Željezničar je u finalu Play offa bio bolji od gradskog rivala Sarajeva sa 1:0 i tako postao prvak Bosne i Hercegovine.

2000. godine Željezničar je u završnici Kupa BiH sa visočkom Bosnom i Slobodom bio najkvalitetnija ekipa i na kraju po prvi put u istoriji kluba osvojio kup države.

U sezoni 2000/01 igrači Željezničara osvojili su prvu, i jedinu duplu krunu. Kup takmičenje te sezone Željo je osvojio oprotiv gradskog rivala sa 3:2.

Iduće sezone Željezničar je uspio odbraniti titulu, te izgubiti u finalu Kupa od Sarajeva 2:1.

U sezoni 2002/03 Željo je bio viceprvak, te u dva susreta finala Kupa Bosne i Hercegovine bio bolji od Leotara koji je te sezone ponio titulu prvaka Bosne i Hercegovine.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije