Navijači Crvene Zvezde pjevali Baju Malog Knindžu, a onda čestitali i neustavni 9. januar
U petak, 10. januara 2025. godine, košarkaši srbijanskog kluba Crvena Zvezda igraju sa Parizom u utakmici 20. kola Eurolige.
Utakmica se igra u Beogradskoj Areni, sa početkom u 20:00 sati, a počela je pjesmom estradne pojave Baje Malog Knindže koju je oko 20.000 navijača Crvene Zvezde pjevalo u glas.
Kako su naveli na srbijanskim medijima "uvertiru u spektakl su napravile Delije, koje su ovom prilikom obilježile Dan RS".
Izetbegović odgovorio Milanoviću: "Jasno je ko se od Titovog omladinca pretvorio u ustašu"
Navodi se i da je ranije sa razglasa puštana pjesma "Kad sam bio mali" koja ima nacionalistički kontekst u stihovima, a povodom obilježavanja neustavnog 9. januara i Božića koji se obilježavao 7. januara, pjesma estradne pojave Baje Malog Knindže je promijenjena u "Božić je" na repertoaru.
Navijačka skupina Delije koja je vezana za klub Crvena Zvezda u svom "navijačkom repertoaru" često ima različite konotacije u zavisnosti sa kime igraju, pa tako se može naći i relativizacija zločina i genocida u Srebrenici do veličanja ratnih zločinaca presuđenih presudama Međunarodnog suda u Hagu kao što je Ratko Mladić.
Radovan Višković traži dan žalosti: "Tada je pala prva žrtva - srpski svat na Baščaršiji"
Podsjećamo, neustavni 9. januar 2025. godine, obilježen je u Banjoj Luci sa vlastima iz Republike Srbije, a neustavnost ovog datuma presudio je i Sud BiH. 9. januara 1992. godine u Sarajevu je tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine, a sa ciljem da je pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.
Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, kasnije osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju te deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata. Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom.
Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i spomenuta deklaracija, kao i Ustav Srpske Republike BiH koji je spomenuta skupština donijela.
Ustavni sud BiH je u novembru 2015. godine donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a neustavan.
[twitter]https://x.com/FantomBeograda/status/1877790408589087025[/twitter]
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.