Dolar pod pritiskom zbog rasta dionica
Radiosarajevo.ba
Kurs američkog dolara u odnosu na euro u ponedjeljak je prijepodne oslabio za 108 baznih bodova, sa 1,4172 na 1,4280 američka dolara za euro.
Euro je uzletio u odnosu na američki dolar zbog i dalje prevladavajućeg optimizma investitora na dionička tržišta.
Dioničko tržište očito je i dalje u snažnom rastućem momentumu koji predstavlja težak uteg kursu američkog dolara.
Podaci o rastu povjerenja njemačkih potrošača također su pomogli stvaranju pozitivnog sentimenta i jačanju eura u odnosu na američki dolar.
Uvozne cijene u Njemačkoj su porasle za 0,4 posto po prvi put od jula prošle godine što je pomoglo u otklanjanju strahova zbog deflacije.
Ključan današnji rizik za devizno tržište je 115 milijardi američkih dolara vrijedna aukcija dugoročnih američkih državnih obveznica.
Britanska funta izgubila tlo pod nogama
Prošlosedmični pad bruto domaćeg proizvoda za drugi ovogodišnji kvartal koji odražava najjače stezanje ekonomije Velike Britanije u zadnjih 60 godina ipak nije najava propasti i dugotrajnog mraka britanskog gospodarstva.
Prihodi od prodaje u trgovini na malo i cijene kuća u Velikoj Britaniji tijekom prethodnih nekoliko mjeseci su se stabilizirale, ali sentiment investitora koji vjeruju u sporiji od očekivanog oporavak britanskog gospodarstva prelio se i na devizno tržište.
Britanska funta zbog prevladavajućeg negativnog sentimenta danas je izrazito rizična valuta.
Britanski kancelar Alistair Darling jutros je izrazio duboku sumnju u intenzitet oporavka ekonomije Velike Britanije.
Povjerenje njemačkih potrošača u kolovozu poraslo treći uzastopni mjesec
Njemačko GFK povjerenje potrošača za mjesec avgust neočekivano je skočilo na 3,5 bodova, a GFK povjerenje potrošača za mjesec juli revidirano je na više, na 3,0 boda.
Ovo je treći uzastopni mjesec rasta povjerenja njemačkih potrošača. Očitanje indeksa perspektive ekonomije poraslo je na minus 14,0 sa minus 22,6 bodova, a očitanje voljnosti za potrošnjom poraslo je na 25,1 sa 14,5 bodova.
Očekivanja rasta raspoloživog dohotka ponovo su porasla, unatoč tome što je nastavljen rastući trend nezaposlenosti.
Niže cijene energije i rast poslovnog povjerenja odirali su ključnu ulogu u povratku povjerenja potrošača koje se tek treba preliti na rast prihoda od prodaje u trgovini na malo.
seebiz.eu/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.