Knjiga o Muzeju prekinutih veza

Radiosarajevo.ba
Knjiga o Muzeju prekinutih veza


Muzej prekinutih veza
je koncept dvoje hrvatskih umjetnika, Olinke Vištice i Dražena Grubišića, pokrenut prije četiri godine s idejom kreiranja prostora za čuvanje sjećanja na prekinute ljubavne veze, prostora u kome će predmeti koji su nekad značili mnogo za dvije zbližene osobe – zadržati tu svoju vrijednost iako datiraju iz prošlosti. Muzej prekinutih veza dakako djeluje i kao polje oslobađanja osoba povrijeđenih prekidom odnosa, jer se kroz oslobađanje od važnog predmeta koji nosi značenje – na neki način oslobađaju stege nastalih negativnih emocija.

Muzej prekinutih veza je projekat čije nastajanje nikad ne prestaje, svi su pozvani da doprinesu svojim predmetima od značenja, a projekat je podijeljen na više segmenata: virtuelni muzej, povremene materijalizovane izložbe skupljenih predmeta, fotografija, pisama, i naposljetku ispovjedaonica, interaktivni dio muzeja u kojem svaki posjetilac ima priliku ispričati svoju priču o prekinutoj vezi. Među predmetima koje su ljudi donirali muzeju ima svega: običnih plišanih meda, rublja, mobitela, ali i bizarnosti poput proteze za nogu, a svaki predmet prati jedinstvena priča.

Ovakav neobični muzej od svog se nastanka nalazi na svjetskoj turneji, a između gradova koje je obišao u dvanaest zemalja (Ljubljana, Singapur, Skopje, San Francisko, Manila, Zagreb, Maribor, Split, Istambul, Pula) bilo je i Sarajevo, tako da je bh. javnost već upoznata s ovom zanimljivom idejom. No, novost u priči je da je Muzej prekinutih veza dobio svoju prvu ozbiljnu publikaciju – knjigu koja na 200 stranica nudi najzanimljivije eksponate skupljene iz svih dijelova svijeta. Fotografije eksponata radila je Ana Opalić, a dizajn knjige potpisuje GO Studio i Olga Grlić. Knjiga Muzej prekinutih veza rađena je dvojezično, na hrvatskom i engleskom jeziku, a njen značaj je možda prvenstveno u tome što svakog ko je lista, a ko je upravo preživio ljubavni brodolom – može učiniti manje usamljenim u svom problemu.







radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije