Građevinska industrija: Pogledajte kako se izrađuje beton bez ugljičnog otiska
Finski startup vjeruje da svojom tehnologijom može prepoloviti emisije ugljika u procesu izrade betona.
Beton je glavni oslonac građevinske industrije koja ga svake godine iskoristi u količini većoj od 10 milijardi kubičnih metara.
Ali, beton je istovremeno odgovoran i za 6 do 8 posto emisija CO2, što želi promijeniti finski startup Carbonaide, koji je prikupio 1,8 miliona eura u početnom financiranju kako bi smanjio emisije ugljika od betona.
Objavljen snimak "dječije igre" u Sarajevu, komentari: "Manje pucalo u ratu"
Carbonaideov tehnološki proces veže ugljični dioksid u predspremljeni beton pomoću automatiziranog sistema pri atmosferskom pritisku.
U kombinaciji s vezivima s niskim ugljičnim otiskom, mineralizirani CO2 pretvara betonski ugljični otisak u negativan.
Smanjenjem količine potrebnog sadržaja cementa i mineralizacijom CO2 u samom betonu, Carbonaide vjeruje da može prepoloviti emisije ugljičnog dioksida tradicionalnog betona od Portland cementa, najčešće vrste cementa u općoj upotrebi.
"Naš cilj u Carbonaideu je stvoriti održiviju budućnost s vrhunskom tehnologijom koja ne samo da smanjuje emisije ugljičnog dioksida građevinskih materijala poput betona, već zadržava više CO2 nego što ti materijali ispuštaju tokom svog životnog vijeka", objašnjava Tapio Vehmas, CEO Carbonaidea.
Austrija: Smrt dvojice građevinaca iz BiH splet nesretnih okolnosti
Sljedeći korak za Carbonaide je skaliranje tehnologije u proizvodnu liniju u njegovoj tvornici u Holloli.
"Cilj ovog kruga finansiranja je skaliranje tehnologije u pilot fabriku industrijskih razmjera. Uz finansiranje, možemo implementirati tehnologiju u proizvodnu liniju betona koja omogućuje stvrdnjavanje ugljika kao dio industrijskog procesa", dodaje Vehmas, piše Vidi.hr.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.