Zimski raj: Rimski most na rijeci Bosni u čarobnom januarskom ruhu
Portal Radiosarajevo.ba danas, 22. januara, donosi vam prekrasne trenutke zimske idile uhvaćene objektivom našeg fotoreportera koji je zabilježio čaroliju zimskog pejzaža Rimskog mosta na rijeci Bosni
Ove impresivne slike prikazuju Rimski most u svojoj punoj ljepoti, prekrivenog snijegom i okupanom zimskim suncem. Bijeli pokrivač čini ovu arhitektonsku ljepoticu još spektakularnijom, stvarajući slikovit pejzaž koji oduzima dah.
Rimski most, na rijeci Bosni, nedaleko od sarajevskog naselja Ilidža, jedan je od ljepših sačuvanih mostova u bh. prijestolnici Sarajevu i njegovoj okolini. Kao što je Kozija ćuprija, u simboličkom smislu, istočna kapija grada Sarajeva, Rimski most je njegova zapadna kapija. Iako nosi naziv Rimski most, njega nisu sagradili Rimljani.
Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'
Poznato je da su na ovom području Rimljani, nakon osvajanju Ilirikuma, u prvom stoljeću naše ere, formirali koloniju. Lokalitet Ilidže je lociran u najstarijem području sarajevske regije u kome se nalaze ostaci neolitskih, ilirskih i rimskih naselja, kao i termalna kupališta korištena za vrijeme Rimskog, Otomanskog i Austrougarskog carstva, kao i u kasnijem periodu.
Zbog kontinuiteta života na prostoru Ilidže od neolitskog perioda pa sve do danas historičari pretpostavljaju da je na ovom mjestu postojao neki most koji je omogućavao prijelaz s jedne strane na drugu preko rijeke Bosne. Prvi put je Rimski most, nazvan tako zbog kasnoantičkih kamenih spomenika koji su uklesani u njega, spomenut u 16. vijeku, oko 1550. godine, a spomenuo ga je mletački izaslanik Katarin Zeno napisavši da „postoji kameni most na rijeci Bosni sa sedam lukova“.
Vjeruje se da su most podigle Osmanlije negdje u 16. vijeku na ostacima rimskih građevina, a zasigurno je poznato da ga je obnovio osmanski državnik i zet osmanskog sultana Sulejmana Veličanstvenog Rustem paša-Hrvat negdje oko 1762. godine na molbu stanovnika Sarajeva, piše Visit BH. U njoj su Sarajlije tražile od bosanskog vezira da popravi most, a molba je glasila:
"Ovom sudu pristupili su ulema, age i esnafske ćehaje i izjavili da je most na glavnom putu za Mostar i Travnik kod Blažuja na rijeci Bosni oštećen, pa predstavlja za prolaznike veliku poteškoću, a naročito za one siromašnije koji u grad nose poljoprivredne proizvode i druge stvari. Stanovnici okolnih sela obavezuju se da će dati pomoć u radnoj snazi i most dovesti u prvobitno stanje. Ovaj arzuhal podnosi se vašoj preuzvišenosti (bosanskom veziru) da bi izvoljeli odobriti potrebne radove i sredstva za opravku. 28. 5. 1762. Sarajevski kadija Muhamed."
Svega tri dana kasnije na most je izašla carska komisija koju su činili sarajevski kadija Muhamed, sarajevski kajmekam Smail-beg i tadašnji domaći mimari s još nekim uglednijim ličnostima, te su sastavili predračun za opravku mosta.
Iako nekad prometan, danas Rimski most napušteno stremi nad mirnom i plitkom Bosnom na putu ka Blažuju, te odaje sliku jednog davno prošlog vremena, no zahvaljujući vještom oku fotografa portala Radiosarajevo.ba Admiru Kuburoviću, svako godišnje doba postaje prilika za otkrivanje novih čarolija u srcu Bosne i Hercegovine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.