Zbog njega gledamo u zvijezde: Prije 28 godina napustio nas je Carl Sagan

0
Radiosarajevo.ba
Zbog njega gledamo u zvijezde: Prije 28 godina napustio nas je Carl Sagan
Foto: Screenshot / Carl Sagan

Pionir u istraživanju svemira i potrazi za vanzemaljskom inteligencijom, proveo je svoj život istražujući ideje koje su pobudile maštu javnosti. Njegova sposobnost da široj javnosti prenese složene naučne ideje učinila ga je poznatim. Imajući takav uticaj na nauku, ima mnogo toga da se nauči o njegovom naslijeđu. 

Carl Sagan bio je višestruki američki naučnik poznat po svom radu u astronomiji, kosmologiji, astrofizici, astrobiologiji i po svom ogromnom doprinosu popularizaciji nauke. Nije iznenađenje da se Saganovi najveći podvizi nisu dogodili u zabačenim laboratorijama, već na svijetloj, svjetskoj pozornici kasnonoćnih talk-showova, nagrađivanih knjiga i TV programa koje gledaju stotine miliona ljudi.

"Kada su NLO-i postali popularna tema, a ja sam bio u ranoj srednjoj školi ili tako nešto, činilo mi se sjajno. Upravo smo posegnuli u svemir, a zašto ne bi pronašli mnogo napredniju  civilizaciju?", rekao je Sagan. "Izgledalo je tako opojno i obećavajuće, tako zanimljiva budućnost. Ali kako sam naučio nešto više o ispravno skeptičnim stavovima nauke i koliko često varamo sami sebe, počeo sam da gledam na ovo sa mnogo više skepticizma."

Objavljen i snimak napada u Beogradu: Vučićev batinaš za tuču okrivio Đilasa

Objavljen i snimak napada u Beogradu: Vučićev batinaš za tuču okrivio Đilasa

Počevši od ranih 1960-ih, Sagan je demonstrirao da se ključni organski molekuli poput adenozin trifosfata (ćelijska energetska valuta) i aminokiselina (građevinski blokovi života) mogu formirati kada su osnovne hemikalije izložene ultraljubičastom zračenju. Njegova otkrića su nagovijestila uvjerljivu polaznu tačku za Zemljane.

Otprilike u isto vrijeme, počeo je da istražuje atmosferske uslove drugih planeta.

Tačno je predvidio da su visoke temperature Venere rezultat gasova staklene bašte, da Titanova crvena izmaglica dolazi od organskih molekula i da je promjena boje površine Marsa posljedica pomaka u prašini koju nanosi vjetrom. Sve tri hipoteze potvrđene su kasnijim istraživanjima.

"Nauka je poduhvat ljudskih bića, tako da postoje razne vrste ljubomore i rivalstva i nespremnosti da se priznaju greške", rekao je Sagan. "Ali velika prednost je u tome što se kultura nauke suprotstavlja ovim slabostima, a kolektivni poduhvat nauke ih poništava. Svoje najveće nagrade dajemo onima koji opovrgnu tvrdnje naših najpoštovanijih ličnosti."

Prije svoje smrti 20. decembra 1996. godine, Carl Sagan je vjerovatno bio najpoznatiji živi naučnik.

"Postoje milijarde i milijarde zvijezda u svemiru."

Posljednji citat, koji se često povezuje sa Saganom zbog njegove česte upotrebe riječi "milijarde" u svojoj knjizi i televizijskoj seriji "Kosmos", postao je simbol njegove sposobnosti da prenese ogromne razmjere svemira na relativan način, iako je on nikada nije koristio izraz "milijarde i milijarde".

Njegova elokvencija i jasna komunikacija inspirisali su generacije da gledaju u zvijezde i razmišljaju o našem mjestu u kosmosu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije