Vijećnici Naše stranke u OV Novi Grad: Važno je imati sluha za probleme građana

Radiosarajevo.ba
Vijećnici Naše stranke u OV Novi Grad: Važno je imati sluha za probleme građana

Amela Topuz i Vernes Ćosić su vijećnici Naše stranke u Općinskom vijeću Novi Grad. U ovoj Općini se vrijedno radi, a ovo dvoje vijećnika su pokrenuli mnoge inicijative koje su usvojene i realizirane. Kako kažu za portal Radiosarajevo.ba, još je mnogo toga što se treba uraditi u najmnogoljudnijoj Općini u Kantonu Sarajevo, ali je važno biti u kontaktu sa građanima i imati sluha za njihove potrebe. 

Sa Amelom Topuz i Vernesom Ćosićem smo razgovarali o inicijativama koje su potekle iz Naše stranke, a koje su naišle na odobrenje i kolega i građana. 

Razgovarala: Ermina Skorupan - Husejnović, Radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba: Aktuelna tema u Općini Novi Grad je izgradnja spalionice na Stupu. Koliko je pametno da se gradi spalionica u naseljenom mjestu i šta je do sada urađeno po tom pitanju?

Amela Topuz: Svjedoci smo da je Sarajevo jedan od najzagđenijih gradova u Evropi, i izgradnja ove spalionice bi sigurno dodatno pogoršala trenutno stanje, a najveće posljedice bi osjetili stanovnici općina Ilidža i Novi Grad. 

S obzirom na to da su građani MZ Stup potpisali peticiju protiv izgradnje spalionice, a Općinsko Vijeće Ilidža im je dalo podršku, sasvim je logično bilo da pokrenemo inicijativu da i općinsko vijeće Novi Grad zauzme stav o ovom pitanju. Moj kolega Vernes Ćosić i ja smo na sjednici vijeća upoznali općinsko vijeće Novi Grad sa detaljima analize studije uticaja na okoliš koju je izradilo udruženje EKOTIM gdje se jasno kaže da bi rad spalionice najviše mogao imati negativan uticaj na zdravlje stanovništva  Općine Novi Grad. 

Mislim da građani Novog Grada zaslužuju da se izjasne o ovom pitanju i ukoliko navedene aktivnosti ne pokažu rezultate, Općinski odbor Naše Stranke Novi Grad razmislit će o pokretanju zakonske procedure za raspisivanje referenduma ili ponuditi mogućnost građanima da kroz potpisivanje peticije iznesu svoj stav. 

Ne kažemo mi da spalionice ne treba graditi, mi razumijemo potrebu da one postoje, ali one moraju zadovoljavati sve standarde i svesti zagađivanje na minimum, i ne smijemo ih graditi u naseljenim mjestima.


Semafor, Foto: Radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba: Pokrenuta je i inicijativa za postavljanje zvučne signalizacije za slijepe i slabovidne osobe. Na jednoj raskrsnici, takva signalizacija je već u funkciji. Da li da očekujemo, u narednom periodu, na svim raskrsnicama zvučnu signalizaciju?

Vernes Ćosić: Nakon sastanka sa Fikretom Zukom, sekretarom iz Udruženja slijepih Kantona Sarajevo, potekla je moja inicijativa za postavljanje zvučne signalizacije za slijepe i slabovidne osobe u Novom Gradu. Očigledno je da vlast nema sluha za problem osoba sa invaliditetom, jer kao stopostotni ratni vojni invalid se svakodnevno susrećem sa sličnim problemima, zato mi je bila velika želja da dam svoj doprinos u olakšanju života ovoj kategoriji stanovništva. 

Kao rezultat naše inicijative postavljena je zvučna signalizacija na raskrsnici kod Centra za slijepe i slabovidne osobe u Nedžarićima, i vjerujem da će se veoma brzo postaviti na raskrsnicu između Općine i zgrade RTV doma. 

Naša inicijativa išla je korak dalje, pa će se na osnovu nje u svim budućim infrastrukturalnim projektima – u gradnji saobraćajnica unutar naše općine, pri izradi projektne dokumentacije, voditi računa o postavljanju priključaka za zvučnu signalizaciju.


Atomsko sklonište na Dobrinji, Foto: Arhiv, Radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba: Atomsko sklonište na Dobrinji je godinama problem, postalo je odlagalište otpada. Pokrenuli ste inicijativu za sanaciju. Dokle su radovi i kakvi su planovi za naredni period?

Vernes Ćosić: Cijela Dobrinja 1 izgleda kao da se jučer rat završio. Atomsko sklonište na Dobrinji 1 postalo je odlagalište različitih vrsta otpada zbog čega su građani Dobrinje 1 u stalnoj opasnosti od različitih zaraznih oboljenja. Također, pošto plato ovog skloništa djeca koriste za igru, sva su ona izložena velikoj opasnosti propadanja kroz ventilacijske otvore u podzemne prostorije skloništa.

Ja ovdje moram naglasiti da ovaj problem dodatno pogoršava činjenica da je prošla vlast ustupila podzemne prostorije ovog skloništa privatnim licima, koja su tu uzgajala gljive. Nakon prestanka njihovog rada, iza njih su ostale velike količine zemlje, đubriva, razne police koje su korištene u toj proizvodnji i ostalo smeće.

Prije pokretanja ove inicijative, Amela i ja smo razgovarali s većim brojem stanovnika Dobrinje 1 o ovom probemu, i dobili smo njihovu podršku za pokretanje inicijative o sanaciji i rekonstrukciji skoništa na Dobrinji 1.

Trenutno su očišćene podzemne prostorije, a sljedeća faza uključuje uklanjanje ruševnih objekata s platoa i sanacija istog. Mi ćemo se i dalje zalagati da se nakon završene faze čišćenja na platou izgrade odgovarajući sadržaji za mlade i djecu, jer Dobrinja 1 nema niti jedno igralište za djecu. 

Radiosarajevo.ba: Na Dobrinji je otvorena prva bosanska tržnica. Vaš komentar?

Amela Topuz: Bosanska tržnica još uvijek, nažalost, nije otvorena na Dobrinji, već je to samo sajam pod nazivom 'Bosanska tržnica'. Naravno da podržavam sve inicijative koje će doprinijeti boljem i kvalitetnijem životu stanovnika ovog naselja. Ako je savjet MZ Dobrinja C inicirao ideju smatram da ta ideja onda i treba da se realizuje jer to su stvarne potrebe građane. 

Radiosarajevo.ba: Pokrenuli ste mnoge inicijative, većina ih je usvojena i svjedoci smo da se prave pomaci u mnogim oblastima u ovoj općini. Šta još možemo očekivati u narednom periodu? Koji su projekti u toku?

Vernes Ćosić: Kad smo ušli u vijeće obećali smo sebi da nećemo izgubiti kontakt sa građanima, tako da smo do sada uspjeli razviti mehanizam da sve naše inicijative potiču od problema i potreba građana. Ako pogledate naše inicijative vidite da su one okrenute različitim kategorijama stanovništa i obuhvataju različite segmente života. Također, sve su one dobro pripremljene i osmišljene i nude konkretna rješenja za realizaciju pojedinih problema. Sve su one bile u našim lokalnim politikama prije izbora, tako da smo mi jedni od rijetkih koji su prije izrade lokalnih politika uradili istraživanje i održali data obećanja iz predizborne kampanje. Neke inicijative koje će se sigurno naći na Opštinskom vijeću će se ticati poboljšanja položaja mladih, uspostavljanja partnerskog odnosa između NVO organizacija i lokalne zajednice, i naravno, nastavićemo raditi na poboljšanju životnog standarda za različite marginalizirane kategorije stanovništva… 

Amela Topuz: Trenutno radimo na izradi plana aktivnosti rada za narednu godinu koje ćemo kroz rad u vijeću i komsijama uvrstiti u nacrt budžeta za 2014. Pored aktivnosti koje je moj kolega spomenuo, mogu dodati još jako bitan projekat smanjena nezaposlenosti mladih Općine Novi Grad koji je trenutno u pripremnoj fazi.

Radiosarajevo.ba: Hvala vam na izdvojenom vremenu za razgovor.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije