Tim Clancy za Radiosarajevo.ba: Znam tekst bh. himne!
On je irski Amerikanac koji dugi niz godina živi u Sarajevu, gdje je osnovao porodicu i djeluje kao aktivista iz oblasti turizma i ekologije.
Tim Clancy, nakon dvadeset godina otkako živi u BiH, jučer je konačno dobio državljanstvo naše zemlje.
Tim Clancy dobio državljanstvo BiH nakon dvadeset godina
Pisac prvog poslijeratnog turističkog vodiča kroz BiH i veliki zaljubljenik naše zemlje za portal Radiosarajevo.ba kaže kako je sretan što je "ozvaničio svoju vezu s BiH".
Pripremile: Vesna Andree Zaimović
i Sanja Šabanadžović, Radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba: Kada si aplicirao za državljanstvo i iz kojih razloga? Kako izgleda dokumentacija koju "zaslužni stranac" treba podnijeti da bi bio upisan u knjigu državljana?
Clancy: Posljednju zvaničnu aplikaciju sam poslao prije manje od šest mjeseci. Razlozi su dvostruki. Prvo, praktični: živim ovdje, radim ovdje, moja porodica je tu, moja supruga i sin su Bosanci... što da ne?
Drugo su moralni razlozi. Dio sam ove zajednice već pola svog života. Ova zemlja mi je bitna. Zašto onda ne ozvaničiti vezu s BiH?
Predao sam aplikaciju baziranu na klauzuli 12 ili 13, što znači da sam dao svoj doprinos dobrobiti Bosne i Hercegovine. Neki dobiju državljanstvo zbog fudbala, neki što pomažu promociji zemlje i njene kulture. Ja sam dobio zbog ovog drugog razloga.
Radiosarajevo.ba: Da li si do sada dobivao odbijenice? Da li za bh. državljanstvo treba "štela"?
Clancy: Ne, nisam nikada bio odbijen. Bilo je nekih konfuznih pokušaja dobivanja državljanstva kroz nezvanične kanale. Ovaj put je bilo zvanično i korektno. Mislim da se mnogo toga ovdje može sa štelom, ali ja sam pratio zvanične procedure... uz poneku ljubaznu riječ prijatelja.
Radiosarajevo.ba: Da li će ti posjedovanje bh. državljanstva olakšati bavljenje poslom? Šta ono tebi znači u administrativnom smislu?
Clancy: Definitivno će biti lakše raditi, jer su inače procedure dobivanja radne dozvole strancima u BIH u rangu noćne more. Administrativno, ovo znači da mi sitnice više neće predstavljati pravu muku, npr. registracija auta, vozačka dozvola, radni ugovor itd.
Radiosarajevo.ba: Hoćeš li iskoristiti svoje novostečeno glasačko pravo?
Clancy: Apsolutno!!!
Radiosarajevo.ba: Nesumnjivo je da voliš BiH, možda više od mnogih njenih autohtonih državljana. Kada bi bio ministar za turizam, od kojeg problema bi krenuo i kojih bi bilo tvojih pet prioriteta?
Clancy: Počeo bih s osnovama: Ko smo? Gdje želimo biti? Kako ćemo doći dotle? Bosna i Hercegovina još uvijek nema dosljedan brend, marketing ili čak razumijevanje koga želimo i zašto želimo da neko dođe u BiH.
Prioriteti bi bili:
a. Rad na konsenzusu o zajedničkom tržišnom brendiranju za određene ciljne grupe, na osnovu realnih kapaciteta koje nudi BiH.
b. Sarađivati i integrirati razvojne strategije s poljima energetike, poljoprivrede i transporta. Oni moraju raditi zajedno, a ne odvojeno.
c. Kontaktirati prijatelje ove zemlje koji će rado pomoći u njenoj promociji - doprijeti do ljudi koji vole ovu zemlju, npr. Bono Vox, Angelina Jolie, Peter Cox, Jusuf Islam... Oni bi mogli i rado bi učinili mnogo za nas. Mi ne znamo kako da njegujemo naša prijateljstva u inostranstvu.
d. Snažno se fokusirati na Via Dinaricu i razvoj eko turističkog potencijala ove zemlje. Uvjeren sam da je budućnost ove zemlje u eko turizmu - pješačenje, biciklizam, rafting, ribolov, istraživanje špilja... imamo prirodu "svjetske klase".
e. Inspekcije. Porezi. Transparentnost. Zakon i red. Nije fer za neke vlasnike biznisa da plaćaju porez, a za druge da rade ispod stola. Također nije fer što turistički radnici nisu registrirani ili osigurani. Radio bih na suzbijanju toga.
Radiosarajevo.ba: I za kraj, znaš li tekst bh. himne?
Znam, duga tišina!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.