Tara Sonenshine: Pluralizam mora postojati

Radiosarajevo.ba
Tara Sonenshine: Pluralizam mora postojati
/ Foto: Ambasada SAD u Sarajevu

Podsekretarka u američkom State Departmentu za pitanja javne diplomatije i odnose s javnošću Tara Sonenshine boravila je u Sarajevu. Osim sa predstavnicima civilnog društva, te bivšim američkim studentima, gospođa Sosnenshine susrela se i sa predstavnicima medija sa kojima je razgovarala o specifičnostima njenog posla u SAD i razlozima dolaska u našu zemlju.

U tom smislu njena država posebno njeguje programe fokusirane na mlade i razmjenu sa drugim državama, po pitanju obrazovanja, kulture, umjetnosti, sporta, ali i izgradnje civilnog društva

Još jedan od razloga posjete Bosni i Hercegovini je otkrivanje spomen ploče u Ambasadi SAD u Sarajevu posvećene Samuelu Nelsonu Drewu koji je bio radni kolega gospođe Sonenshine, a poginuo je u prevrtanju vozila na Igmanu, 19. avgusta 1995. Tada su poginuli i  Joseph Kruzel, te američki diplomata Robert C. Frasure, a uputili su se bili na mirovne pregovore (uoči Dejtona). Uspomenu na Samuela Nelsona Drewa sada čuvaju i dvije spomen sobe u zgradi Ambasade SAD u Sarajevu. 

Podsekretarka je posebno naglasila kako će se tokom svoje posjete Sarajevu susresti sa ženama iz javnog sektora, u sklopu projekta osnaživanja žena u politici.

"Naš je program fokusiran na žene političke liderke, a neke od parlamentarki boravile su u studijskoj posjeti SAD, tokom čega su učile od ženskih mentorica. Kada otključate ekonomski potencijal žena, stvarate jedan sasvim nov politički prostor", rekla je podsekretarka. 

Planiran je i susret sa predstavnicima LGBT populacije, kao i poseban segment posjete posvećen obrazovnoj razmjeni sa SAD. Do sada je oko 2000 studenata iz BiH studiralo u SAD, a novim generacijama pruža se čitav niz mogućnosti edukacije i stručnog unapređenja kroz brojne projekte u okviru programa Education USA koji djeluje pri Američkim kutcima širom Evrope. Ono što je veoma važno je i dolazak američkih studenata na studije u našu zemlju.

Važan činilac javne diplomatije u SAD su društvene mreže i stalna komunikacija sa građanima. Podekretarka Sonenshine posjeduje svoj twitter profil i, kako kaže, najmanje dva puta dnevno twita, jer želi čuti glas javnosti.

"State department razumije šta je 21 stoljeće i šta je korištenje društvenih mreža. Živimo u umreženoj dobi u kojoj twitovi i postovi putuju u nanosekundama. Američki pristup je internetu je sloboda i smatramo da je jako važno imati otvoren prostor za građane. Vjerujem da su informacije kisik pomoću kojeg društvo diše", naglasila je Sonenshine.

O prisustvu SAD na Balkanu u narednom periodu, naša sugorovrnica ne dvoji - ponovni izbor predsjednika Obame podrazumijeva i nepromijenjenu spoljnu politiku, pa tako i odnos prema Balkanu. Nedavna posjeda državne sekretarke Clinton, kao i brojni projekti koje Amerika sprovodi u BiH, dokaz su njihove posvećenosti našoj zemlji i njenom putu u NATO i EU. 

Mora se čuti što više glasova

Izjavila je kako put ka pomirenju najčešće ide kroz dijalog, a to podrazumijeva mirovni proces koji je inkluzivan, gradi mostove i civilno društvo koje ostvaruje pluralističke privrede. S obzirom da je ekonomski svijet povezan u globalnu ekonomiju i u interesu SAD je da BiH što brže priključi tim procesima, upozorila je. 

Predstavnike portala Radiosarajevo.ba podrobnije je zanimala dugogodišnja medijska ekpertiza sugovornice, posebno po pitanju izvještavanja o manjinskim i deprivilegiranim skupinama u SAD: 

"To je tema koju veoma strasno zastupam i u kojoj se vidi koliko su važni sloboda i nezavisnost medija. To je nešto na čemu SAD konstantno radi i šte je sada transponirano i na online plaforme. Mora postojati pluralizam, mora se čuti što više glasova i što ste inkluzivniji, to je jača vaša platforma. Važno je konstantno uključivati manjine u javni prostor, i to ne samo kao temu, već i kao prezentatore informacija. Često nas kritikuju da imamo previše otvorene medije, da danas svako može biti novinar, no na kraju se ipak dobro novinarstvo bazira na dobroj procjeni", izjavila je Tara Sonenshine za Radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije