Semir Efendić: 'Novi Grad je uz SDA doživio promjenu'

Radiosarajevo.ba
Semir Efendić: 'Novi Grad je uz SDA doživio promjenu'

Godinu dana je prošlo od Općinskih izbora u Bosni i Hercegovini.

Portal Radiosarajevo.ba uoči izbora intervjuirao je sve kandidate za načelnike u Kantonu Sarajevu o planovima ukoliko dobiju mandat, a među njima i one koji su postali novi načelnici. Godinu dana poslije, naš portal kontaktirao je izabrane načelnike, podsjetivši ih na date intervjue.

Nakon Ibrahima Hadžibajrićanačelnika općine Stari Grad, te Nedžada Koldže, načelnika općine Novo Sarajevo, donosimo vam intervju saSemirom Efendićem, načelnikom općine Novi Grad.

Portal Radiosarajevo.ba razgovarao je sa načelnikom Semirom Efendićem o realizaciji izbornog plana i programa, te konkretnim ciljevima koji su postignuti u zadnjih godinu dana.

Razgovarala: Lejla Čolak, Radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba: U zadnjem intervjuu koji ste dali za naš portal, kazali ste kako imate 'rješenje za sve greške SDP-a', konkretno na području općine Novi Grad. Koliko je toga postignuto u ovom kontekstu, u odnosu na period od oktobra 2012. godine?

Efendić: To što je rečeno u zadnjem intervjuu nije bilo bez razloga. Mislim da smo u odnosu na period od prošle godine napravili krupne pomake u Općini Novi Grad. Naprimjer, konačno je završen proces rješavanja imovinsko-pravnih odnosa na trasi Sarajevske zaobilaznice. Proces je trajao nedopustivih sedam godina, i da nije bilo naše odlučnosti mogao je trajati još sedam, ali to je sada priča koja je završena. To je ovog momenta najvažniji infrastrukturni projekat za grad Sarajevo. Također, puno zamjerki smo imali na rad prethodne administracije koja je stvorila lošu sliku o Novom Grad kod investitora kroz nekoliko afera koje su napravljene od pokušaja da se u Novi Grad ozbiljno investira. Svi znaju zaaferu 'Reket', ali i za slučaj Bauhaus. Uspjeli smo slučaj Bauhaus riješiti na način koji nije sličan onome iz afere 'Reket' gdje je potpuno neizvjesna budućnost investicije zaustavljene prije pet godina, dok će objekat prvog Bauhaus centra u Bosni i Hercegovini, prema planovima ove kompanije, biti započet i završen u narednoj godini.

Ono što bih još istakao kao bitnu razliku između nas i SDP-ove administracije u Novom Gradu je pitanje kapitalnih investicija. U ranijem periodu Budžet Općine Novi Grad je redovno bio u deficitu, a politikom administracije taj deficit se odražavao isključivo na kapitalne investicije dok su svi tekući troškovi u potpunosti izmirivani. Mi smo to promijenili, prvo kod samog kreiranja Budžeta, a zatim kroz njegovo izvršenje u kome su kapitalne investicije prioritet, i primijetno je na terenu da ove godine Općina ulaže više. 


Promjena u Novom Gradu

Radiosarajevo.ba: Prošla je godina dana otkako ste na funkciji načelnika općine Novi Grad. Jeste li zadovoljni postignutim rješenjima, da li je u tom periodu postignuto sve ono što ste imali u planu, te možete li nam reći kakvi su konkretni planovi za ubuduće?

Efendić: Ako bih trebao u što kraćim crtama reći nešto o našem poslu u općini Novi Grad u zadnjih godinu dana, rekao bih to kroz jednu riječ – promjena. Prva promjena je velika pobjeda SDA i mene kao načelnika sa razlikom od šest hiljada glasova u odnosu na ranijeg vd načelnika i kandidata SDP-a. Zatim, promjena je u dinamici rada administracije.

Građani općine Novi Grad su već osjetili da radimo više i efikasnije, jer smo u ovom kratkom periodu riješili mnogo problema koji su godinama bili na čekanju, a zbog otvorenosti i načina našeg komuniciranja sa javnošću promjene u Novom Gradu su vidljive i sa strane, i počinju da ih primjećuju svi u Bosni i Hercegovini.

Mi smo u izbornom programu rekli da općina Novi Grad može biti strateški najznačajnija u BiH zbog broja stanovnika koji u njoj žive i pozicije u glavnom gradu države, te da ćemo se truditi da našim radom budemo dobar primjer svima. Što se tiče naših planova, oni su sadržani u programu 'Pokrenimo Novi Grad zajedno'. Mi se tog programa držimo i mislim da smo na dobrom putu da budemo među prvima u našoj državi koji će jedan izborni program u najznačajnijoj mjeri ostvariti.

Radiosarajevo.ba: Naveli ste da je jedan od najvećih problema općine Novi Grad upravo problem nezaposlenosti, te da je ona, kao najbrojnija općina sa 20. 000 ljudi rekorder po broju nezaposlenosti. Da li se šta promijenilo po ovom pitanju, te kakvi su trenutni podaci?

Efendić: Problem nezaposlenosti je danas po mom mišljenju najveći problem u cijeloj državi. Ovo je problem svih nivoa vlasti, a mi smo odlučili da se i kao lokalni nivo za koji često kažu da nema nadležnosti, počnemo baviti ovim problemom i njegovim rješavanjem. Prvi put iz budžeta Općine izdvojena su sredstva za podsticaj privredi u svrhu novih zapošljavanja. Dio tog programa je posebna kreditna linija za privrednike s područja Novog Grada, koja je već otvorena za projekte koji imaju za cilj otvaranje novih radnih mjesta, a kamatna stopa je 2,9%, što je mnogo povoljnije u odnosu na kredite koje daju komercijalne banke, jer Općina dijelom sufinansira kamatu.

Naš najveći resurs su ljudi, a zbog komunikacijskog položaja u glavnom gradu naš veliki resurs je i prostor. U ovoj godini smo izvršili dosta priprema da se značajni prostori naše Općine stave u funkciju kroz novu izgradnju koja je uvijek povezana sa zapošljavanjem i privredom. Kroz Odluke Općinskog vijeća promijenili smo propise kada je u pitanju nova gradnja na našoj teritoriji i postali prva Općina gdje se naknade za gradnju mogu plaćati kroz period od više godina kako bi olakšali i privukli investicije.

Mislim da je još rano govoriti o rezultatima, ali kada je nezaposlenost u pitanju mi ćemo pokušati da je rješavamo kroz saradnju i pomoć poslodavcima. Smatram velikom greškom to što su ogromna sredstva namijenjena rješavanju problema nezaposlenosti, više od 50 miliona KM u FBiH godišnje, usmjerena prema nezaposlenima kroz različite, (uglavnom socijalne) programe, umjesto da budu usmjerena prema poslodavcima i privredi. Jedino oni mogu otvarati nova radna mjesta.


Radiosarajevo.ba: Šta se konkretno postiglo kada su u pitanju ostali problemi sa kojima se općina Novi Grad susreće – korupcija, kriminal, čistoća, manjak vrtića, saobraćajni kolaps? Možete li nam prezentirati konkretne akcije i postignuća?

Efendić: U pitanju ste pomenuli mnogo širokih tema. Što se tiče korupcije, mi se trudimo da naša administracija radi transparentno. Napravili smo reorganizaciju unutar administracije, a značajan broj uposlenika koji godinama rade na nekim pozicijama pomjereni su na druge pozicije kako bi mogli pratiti razlike u njihovoj efikasnosti na određenim poslovima.  

Uglavnom, radi se o poslovima za koje je bilo najviše pritužbi građana. Javno pozivamo sve ljude koji naiđu na bilo kakav problem u našoj administraciji za koji smatraju da je povezan sa korupcijom da nam to predoče, i odvraćamo ih od bilo kakvog kupovanja dobre volje kod uposlenika, jer za tim nema nikakve potrebe. Što se tiče kriminala to je više stvar policije. Mi imamo veoma dobru saradnju sa Trećom policijskom upravom. Ove godine Općina je izvršila djelimičnu rekonstrukciju zgrade u kojoj rade. Tačnije, zamijenili smo kompletnu stolariju na toj zgradi koja je bila dotrajala i time poboljšali uslove u kojima oni rade. U saradnji s njima također uskoro započinjemo postavljanje nadzornih kamera na sigurnosno najproblematičnijim lokacijama u našoj Općini.

Što se tiče saobraćaja, već sam spomenuo Sarajevsku zaobilaznicu gdje smo rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa omogućili dovršetak njene izgradnje, a rekonstrukcija ulice Adema Buče se konačno radi, i bit će u najvećoj mjeri završena u ovoj godini. Izdate su urbanističke saglasnosti za IX i A transferzalu i tu se intenzivno vode aktivnosti na pripremi gradnje ove dvije značajne saobraćajnice. U ovoj godini radili smo asfaltiranje više od 30 ulica na teritoriji naše općine, a započeli smo i sa izgradnjom novih parkinga, itd.

Higijenski servis i problem pasa lutalica

Radiosarajevo.ba: Kažite nam nešto više o tome kako je općina Novi Grad riješila problem pasa lutalica na teritoriji ove općine, te na koji način konkretno funkcioniše higijenski servis koji se bavi problemom pasa lutalica?

Efendić: Problem pasa lutalica nismo riješili, ali pronalazimo načine na koji se borimo s tim velikim problemom. Naša Općina je jedina koja je od juna ove godine pokrenula i registrirala higijenski servis čiji su radnici opremljeni i obučeni da hvataju pse lutalice. Nakon hvatanja, psi lutalice odvode se u Kantonalnu veterinarsku stanicu gdje se vrši pregled životinja, njihova sterilizacija i kastracija. Nakon toga životinje se smještaju u azil. Svakodnevno higijenski servis dobija veliki broj poziva građana, izlazi na teren i hvata pse lutalice tamo gdje oni prave najviše problema. U ovaj posao odskora je uključena i naša komunalna inspekcija koja je započela uklanjanje kućica za pse koje su različita udruženja nelegalno postavila na javnim površinama.

Želim naglasiti da imamo dosta problema sa udruženjima za zaštitu životinja koji nerijetko odlaze u azil Gladno Polje ili u Veterinarsku stanicu Kantona Sarajevo sa kojima mi imamo potpisane ugovore, i traže puštanje životinja koje je higijenski servis uhvatio. Zbog pritisaka koje su imali i azil i veterinarska stanica su nekoliko puta puštali životinje te su putem članova udruženja one ponovo vraćane na ulicu.


Bez obzira na sve probleme i ometanja mi nastavljamo raditi na rješavanju ovog problema i već je formiran radni tim koji radi na pripremi Odluke o uslovima i načinima držanja kućnih ljubimaca na teritoriji Općine Novi Grad kojom će se propisati i način registracije vlasničkih i drugih pasa, kako bi se populacija na našoj teritoriji mogla u potpunosti pratiti i kontrolirati. Ta odluka će se naći na dnevnom redu Općinskog vijeća u novembru.

Riječ je o vrlo složenom problemu i teško je napraviti ozbiljne pomake bez izmjena zakona koje su u proceduri i očekujemo da ih Parlament BiH podrži. Međutim, nismo mogli dotad sjediti skrštenih ruku jer je problem zaista izražen, a mislim da smo od juna ove godine postigli određene rezultate kada je riječ o ovom pitanju. Ovih dana su objavljeni rezultati najnovijeg istraživanja koje je proveo Veterinarski fakultet i saopćeno je da prvi put u zadnjih nekoliko godina broj pasa lutalica stagnira. Ne znam za druge općine, ali u Novom Gradu je sigurno tako i to isključivo zbog rada higijenskog servisa, a ne zbog akcija sterilizacije i kastracije. Imamo podatke da se nakon ovih akcija broj pasa čak i povećava, jer se na sterilizaciju dovoze i psi izvan Sarajeva, a zatim se puštaju na naše ulice.

Spajanje dva dijela općine do 2016. godine

Radiosarajevo.ba: Možete li nam reći nešto više o realizaciji projekta izgradnje mosta koji bi povezivao građane Buča i Boljakovog potoka sa ostatkom općine? Nacrt plana izgradnje mosta već postoji, šta koči njegovu realizaciju?

Efendić: Radi se o realizaciji izgradnje IX transferzale na čijoj trasi se nalazi i most preko željezničke pruge u Boljakovom Potoku. Obzirom da je postojao raniji plan koji nije bilo moguće realizirati jer je predviđao izmještanje škole Umihana Čuvidina, Općina je u ovoj godini finansirala izradu novog idejnog projekta spoja IX transferzale i ulice Safeta Zajke u šta spada i objekat mosta, i taj posao je završen. Na osnovu ovog idejnog projekta Direkcija cesta KS već je dobila urbanističku saglasnost za izgradnju IX transferzale. Trenutno se radi Elaborat o eksproprijaciji zemljišta za potrebe gradnje ove saobraćajnice. Općina i Zavod za izgradnju KS će finansirati otkup zemljišta i taj posao će započeti u ovoj godini za šta je dio sredstava već osiguran.

S druge strane, Direkcija cesta KS ća biti zadužena za izgradnju samog objekta kada se za to steknu uslovi. Moj cilj je da ovaj historijski posao spajanja dva dijela Općine Novi Grad završimo do kraja mandata 2016. godine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije