Selma & Sonja: Little Barbie Shop of Horrors

Radiosarajevo.ba
Selma & Sonja: Little Barbie Shop of Horrors

"Male barbike" Selma i Sonja su dvije prijateljice iz Tuzle. Selma Selimović je studentica prava na Univerzitetu u Tuzli i zaljubljenica u modu. Modna je blogerica, koja svoje odjevne kombinacije gotovo svakodnevno objavljuje i na LOOKBOOK-u, gdje je iznimno popularna (praćena). U svoje slobodno vrijeme izrađuje nakit Chemana Accessoires. Sonja Milić je završila Tekstilni dizajn na Tehničkom fakultetu u Bihaću. Bavi se kreiranjem odjeće i modnih dodataka, a velika ljubav joj je crtanje Little design of mine. Međutim, njihova najveća ljubav je second hand odjeća, koja ih je i učinila partnerima u zločinu zvanom Little Barbie Shop of Horrors.


Radiosarajevo.ba: Šta je zapravo dućan malih modnih užasa, od kada postoji, čime se tačno bavi i odakle ideja za takvo nešto?
Male barbike:
Little Barbie Shop of Horrors je virtualni modni dućan namijenjen svim djevojkama koje dijele sličan modni izražaj sa nama. U njemu su prezentirane odjevne kombinacije koje nas dvije sklapamo u našem stilu, na način kako i same kombinujemo odjeću koju nosimo. Radi se o second hand garderobi, koju po potrebi redizajniramo i prilagođavamo sebi i potencijalnim kupcima. Dućan je otvoren u augustu i do sada smo iznijele ljetnu i kolekciju odjeće za jesen, koja je još uvijek aktuelna. Sama ideja o shopu se rodila još u proljeće. Kako obje obožavamo vintage odjeću, kao i sve starine koje nas vraćaju u neka krasna prošla vremena, maštale smo o prostoru koji bi uredile po svom ukusu i u njemu izložile sve ono što radimo. Onda smo odlučile da prestanemo maštati, da ujedinimo svoju maštu i kreativnost, te da pređemo sa riječi na djela.


Radiosarajevo.ba: Neobično ime za prodavnicu, ima li veze sa mjuziklom sličnog naziva i odakle Barbie u svemu tome?
Male barbike:
Naziv našeg dućana naravno ima veze sa filmom Little Shop of Horrors, ali samo sa nazivom. Barbie u cijeloj priči je ironičan pogled na nedostatak stila u odijevanju kod djevojaka na našim ulicama. Mislimo da to nije samo nedostatak stila u odijevanju nego općenito u načinu življenja. Većina djevojaka na našim prostorima vode živote po nekom ustaljenom šablonu. Danas, kada navodno svi težimo nekom individualizmu, na našim ulicama vidimo armiju uniformisanih djevojaka koje slijepo prate svjetske modne trendove koji nekada (realno gledajući) i nisu toliko vrhunska dostignuća u pogledu kvalitete, udobnosti i sl. Naziv naše radnje također ima veze sa našim kontradiktornim karakternim osobinama. Tako je i došlo do spajanja pojmova Barbie i horror u jednoj rečenici. Selma je, naoko, jedna mala chic gospođica sa finim manirima, racionalnog pogleda na svijet, dok je Sonja u neku ruku prava boemska umjetnica. Već u slijedećem trenutku uloge se mijenjaju munjevitom brzinom.


Radiosarajevo.ba: Na koji način nastaju vaši 'modni užasi'?
Male barbike:
Naše radno vrijeme je podijeljeno na tri radna dana, kada obavljamo zajedničke aktivnosti tipa kupovina/nabavka robe, kreiranje i planiranje outfita, dogovaranje raspodjele zadataka, organiziranje primopredaje sa kupcima, fotografisanje i postavljanje robe na našu stranicu na Facebooku.

Ostatak sedmice je rezervisan za individualne aktivnosti koje se odnose na kreiranje outfita, redizajniranje, šivanje i izradu modnih dodataka.


Biramo najljepše komade odjeće, koji poslije niza godina nisu izgubili na kvaliteti i vrijednosti, redizajniramo ih, neke ostavljamo u njihovom prvobitnom obliku, uz njih kombinujemo asesoar koji obično nas dvije potpisujemo, sklapamo nespojive kombinacije koje smjestimo u određeno okruženje, fotografišemo ih, te one na kraju dobiju svoj smisao. Ovo također ima veze sa nazivom mali dućan užasa, jer se često same sebi nasmijemo uz pomisao „Ko će nas shvatiti?!“. Ali naravno, svaki odjevni predmet je napravljen pažljivo i uz veliku količinu ljubavi, da nam na samom kraju nije ni bitno da li će se nekome svidjeti i da li će nas neko razumjeti, da li će ga neko kupiti, jer svaki odjevni predmet koji napravimo mi ćemo voljeti i nositi.

 

Radiosarajevo.ba: Kakve su cijene i kako doći do vaših proizvoda?
Male barbike:
Kada je riječ o cijenama već smo odredile neku standardnu šemu, tako da pojedini komadi odjeće (tipa majica, košulja, hlače) već imaju svoju neku standardnu cijenu koja se uglavnom ne mijenja. Nekada, kada nam je neki komad jako drag stavimo neku višu cijenu u nadi da se neće prodati, međutim većinom sve ode jako brzo. Odjeću možete pogledati na našoj Facebook stranici Little Barbie Shop of Horrors ili nas možete pratiti na našem blogu Little Barbie Shop of Horrors. Našu stranicu na Facebooku prati oko 800 posjetitelja, i mnogi su nam se javljali (što prijatelji, što ljudi koje uopće ne poznajemo) sa konstatacijom da nam je odjeća prejeftina. Mi, međutim, smatramo da su cijene prilagođene za naše tržište, naročito kada uzmemo u obzir to da žene danas troše ogromne sume novca na garderobu.


Radiosarajevo.ba: Da li same radite fotografije kreacija i ko su modeli?
Male barbike: Kada pogledate albume sa fotografijama na našoj stranici, možete primijetiti dvije djevojke koje se najviše ponavljaju, a to smo nas dvije. Ostali modeli su naši dragi prijatelji i poznanici. Dakle, sasvim obični ljudi, normalnih tjelesnih proporcija, koji posjeduju neodoljivu karizmu. Fotografije radimo uglavnom same, iako smo otvorene za suradnju sa svim fotografima koji bi željeli ostvariti suradnju sa nama. Moramo spomenuti i našu prijateljicu Imranu Kapetanović, fotografkinju iz Sarajeva, koja je za nas napravila seriju fotografija za ljetnu kolekciju odjeće I FURBO TOLK.


Radiosarajevo.ba: Bavite li se još nekim vidovima umjetnosti?
Male barbike:
Obje smo izraženo vizuelni tipovi, volimo sve vrste umjetnosti i zanima nas mnogo stvari. Obje obožavamo fotografiju, naročito analognu. Sada nas trenutno jako zanima animacija, ali mnogo toga još moramo naučiti. Inače, Sonja voli da crta. Prošle godine, za rođendan, je od prijatelja dobila knjigu Moć Titove riječi, koju je on zamislio kao crtanku koju treba ispuniti, i tako ilustrovati svoju prvu knjigu. Taj „projekat“ još uvijek traje, jer je jako teško popuniti knjigu od nekih 500 strana. Sam naziv knjige malo podsjeća na bivšu Jugu, tako da je knjiga ispunjena pomalo nostalgičnim i melanholičnim likovima i motivima, koji podsjećaju na crtane filmove iz našeg djetinjstva.



Radiosarajevo.ba: Kakva je zainteresovanost kupaca za vaše proizvode, kakvi su planovi za budućnost – u kojem smjeru mislite da će se dućan razvijati?
Male barbike:
Mi, lično, smo prilično zadovoljne odzivom kupaca. Stekle smo i prve redovne mušterije. Jedna djevojka je rekla da želi oboriti rekord u posjedovanju garderobe iz Little Barbie Shopa. Što se nas tiče - već ga je oborila. Jednu djevojku imamo u Tuzli koja redovno kupuje, a većina stvari odlazi u druge gradove BiH. Naročito smo popularne u Velikoj Kladuši, naravno i u Sarajevu. Javljale su nam se djevojke i iz inostranstva, pa radimo na razvijanju i te vrste primopredaje.

U današnje vrijeme postoji veliki broj zaposlenih djevojaka koje, vjerovali ili ne, nemaju vremena da same idu u kupovinu i biraju za sebe odjeću. Mi i tu imamo ulogu. Javilo nam se par djevojaka koje su zaželjele da im budemo stilisti. To i jeste na neki način naša funkcija, sklapanje outfita za različite prilike. Tako da se planiramo razvijati i u tom smislu. I naravno prostor. Fizički prostor u gradu, mjesto na kojem će naša odjeća biti izložena i gdje će djevojke imati priliku da dođu i odaberu nešto za sebe. Mi stalno govorimo o djevojkama, a u posljednje vrijeme smo počele pronalaziti i odjeću za muškarce.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije