Ruggero Corrias, ambasador Italije: Svi su pozvani na besplatni koncert Teatra Verdi

Radiosarajevo.ba
Ruggero Corrias, ambasador Italije: Svi su pozvani na besplatni koncert Teatra Verdi

Tokom mjeseca novembra u većim bh. gradovima dešavaju se događaji u sklopu Mjeseca talijanske kulture, koji ambasada ove države organizira već drugi put. Povod za razgovor s ambasadorom Italije u BiH nije samo ova manifestacija, već i širi društveni kontekst Italije u kojem kulturi pripada počasno mjesto. Kako se njeguje kultura u državi koja već stoljećima slovi za kolijevku umjetnosti, kako se vode kulturne politike koje donose dobro svakom građaninu - o ovome za portal Radiosarajevo.ba govori Nj.E. Ruggero Corrias, ambasador Italije u BiH.

Razgovarala: Vesna Andree Zaimović, Radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba: Italija je jedna od zemalja koja već stoljećima na najbolji način čuva i promovira svoju kulturu. Koji su osnovni potezi talijanske kulturne politike? 

Corrias: Osnovni element je kulturna baština. Pedeset gradova i lokacija u Italiji nalazi se na listi svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a i u tome je Italija na prvom mjestu. Ali talijanska kultura obuhvaća svih 360 stepeni. Ako krenemo od muzike, tu su institucije kao npr. Tetatro alla Scala iz Milana, San Carlo u Napulju, kao i Teatro Lirico Giuseppe Verdi koji će narednog ponedjeljka gostovati u Sarajevu. Tu mislim i na savremenu umjetnost koju predstavljaju, npr. Venecijanski bijenale ili novootvoreni muzej Maxxi u Rimu. Kada je riječ o filmu, mi godišnje imamo dva veoma važna festivala, u Veneciji i Rimu. Tu su i važne književne nagrade Strega i Campiello, tako da se i time možemo pohvaliti. Ovdje bih se zaustavio i rezimirao da je Italija u pogledu kulture uistinu velesila. 

"Srdačno pozivam sve zainteresirane da u ponedjeljak 10. novembra dođu na vrhunski koncert Teatra Verdi, koji će se održati u dvorani Narodnog pozorišta u Sarajevu. Ulaz na koncert je besplatan", poručuje ambasador Corrias

Radiosarajevo.ba: Da li vaša, očito uspješna, kulturna politika varira u odnosu na stanje i omjer snaga u vlasti? Mijenja li se s promjenom vlasti? 

Corrias: Ako govorimo o koracima koje je u posljednjih osam mjeseci učinila vlada Matea Renzija, mijenja se u pozitivnom smjeru. Navest ću samo dva primjera: ministrica za vanjske poslove EU Federica Mogherini uvijek je govorila da je umjetnost vizitkarta talijanske vanjske politike. Aktuelni ministar za kulturu Dario Franceschini izborio se za jedan novi zakon pod nazivom Art Bonus, a koji podrazumijeva oslobađanje poreza od 65 posto za donatore na polju kulture. To je ogromna poreska olakšica. Nadalje, ministar Franceschini nastoji da u zakone uvrsti i druge modele finansiranja kulture, kakav je npr. crowdfunding, popularan u Americi. Trenutno je, npr. u toku poziv da građani donacijom od jednog eura doprinesu postavljanju nove rasvjete u Pompejima. 

Ruggero Corrias; Foto: Radiosarajevo.ba, V. H.

Radiosarajevo.ba: Koliko država izdvaja novca za kulturu i kako se raspoređuje od najnižih nivoa pa do elitne kulture? 

Corrias: Nažalost, problem s novcem postoji i ekonomska kriza se osjeti kako na drugim poljima, tako i u kulturi. Italija izdvaja 0,11 posto od GDP-a za kulturu, što je, otprilike, 25 eura godišnje po stanovniku. Ukupno je to 214 milijardi eura godišnje, međutim, to je malo. Ali ova ulaganja se isplate, jer se na svaki uloženi euro, državi vrati 1,66 eura. Raspodjela se u većini slučajeva dešava u partnerstvu s privatnim sektorom. Ne postoji, recimo, muzejska institucija koja ne živi zahvaljujući kako javnim, tako i privatnim fondovima. Mi vjerujemo dakle, da kultura hrani duh, ali i tijelo, jer donosi zaradu. 

Radiosarajevo.ba: Koliko je kultura zaista dio svakodnevice svakog čovjeka u Italiji? Koliko je demokratična? 

Corrias: Prosječan građanin Italije živi u kulturi. Tokom cijelog dana, od odlaska u ured, banku, apoteku, prodavnicu, građani su u potpunosti uronjeni u kulturu, jer, gdje god se okrenu, tu je kulturno naslijeđe. Postoje gradska središta, poput Bologne, koja su u potpunosti sačuvana iz vremena srednjeg vijeka ili renesanse, s jedinom razlikom što je sada savremena tehnologija ušla u njih. Na taj način građani Italije dišu kulturu, i mislim da ne može biti demokratičniji način od ovog. Ono što nije dobro je ekonomska kriza koja od 2008. godine uništava zemlju. Ona prisiljava neke porodice da reduciraju novac koji bi inače izdvajali za kulturu, npr. za odlaske u kino. Ali imamo divne primjere, kao onaj koji se desio u subotu 1. novembra kada je država za javnost otvorila sve muzeje i omogućila besplatan ulaz u njih. Bilo je dirljivo vidjeti kilometarske redove građana koji, npr. žele vidjeti Galeriju Uficci u Firenci, ili neki drugi muzej. To pokazuje koliko je prosječnom Italijanu kultura bitna. 

Radiosarajevo.ba: Da li je od takve bogate ponude bilo teško izabrati ono što će predstavljati vašu zemlju na Mjesecu talijanske kulture u BiH? 

Corrias: Moram reći da je, prije svega, bilo teško pronaći slobodan prostor u zgusnutom kulturnom kalendaru Sarajeva. Nisam vidio nijedan grad koji toliko vrvi festivalima. Tako smo došli do novembra kao mjeseca za koji nam se činilo da ima najmanje drugih kulturnih događaja. Također, odlučili smo da neke događaje prezentiramo izvan glavnog grada, u Banjoj Luci, Tuzli i Mostaru. Predstavit ćemo se u različitim prostorima, od onih klasičnih, kakav je Narodno pozorište, pa do alternativnih, kakva je kafe Delikatesna radnja, Ars Aevi, razne galerije, Bošnjački institut. Htjeli smo da napravimo ono što smo na početku ovog intervjua spomenuli, a to je kultura od 360 stepeni. Predstavit ćemo kino, stripove, fotografiju, muziku, poeziju i književnost, a posebno i vrhunski Teatar Verdi. 

Radiosarajevo.ba: Riječ je o jednoj od najznačajnijih opernih kuća u Italiji. Šta je to što je posebno za Lirski teatar Giuseppe Verdi iz Trsta? 

Corrias: Neobično sam ponosan što ih dovodimo. Ovo je rezultat februarske posjete gradonačelnika Trsta Sarajevu i suradnje s gradonačelnikom Komšićem. Teatro Verdi je stoljećima bio centar različitih kultura. Nastao je krajem 18 stoljeća, kada je Trst bio glavna luka Austrougarske monarhije. Najveća imena klasične muzike nastupala su u ovoj kući, koja je kroz godine postojanja, zapravo, odražavala tri kulture – talijansku, srednjoevropsku i slavensku. 

Teatro Lirico Giuseppe Verdi u Sarajevo dolazi sa 120 muzičara – instrumentalista, pjevača i solista. Koliko je njima važan ovaj nastup govori i činjenica da su unajmili poseban čarter let, jer već sljedeći dan imaju nove nastupe. Izvest će jedno prekrasno djelo – Stabat Mater Gioachina Rossinija. Po svojoj tematici to je veoma dramatično djelo, no ono svakako odražava i Rossinijev optimizam i sreću. Zato želim uputiti poziv svim građanima da dođu u Narodno pozorište u ponedjeljak 10. novembra i uživaju u umjetnosti i sjajnoj izvedbi. 

Svi događaji u sklopu Mjeseca talijanske kulture su naš poklon građanima BiH, pa će tako ulaz i na ovaj koncert biti besplatan!  

Za uvećanje programa kliknuti na sliku

Ruggero Corrias; Foto: Radiosarajevo.ba, V. H.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije