Ronald E. Hawkins, attache za kulturu SAD

Radiosarajevo.ba
Ronald E. Hawkins, attache za kulturu SAD

RadioSarajevo:
Američka kultura je veoma širok pojam i gotovo da je nemoguće obuhvatiti jednim festivalom koji traje dva dana sve njene aspekte. Ipak, morali ste napraviti neki vid selekcije, pa nam u skladu s tim recite – po čemu je ovaj festival specifičan?

Hawkins: Počastvovani smo učešćem na mnogim Festivalima u BiH, kao što su SFF, MESS i muzički festivali, ali ovaj put smo željeli donijeti nešto lično i ovo je prvi put da to radimo.

Svrha ovog festivala je prikazivanje američke kulture kroz scensku umjetnost, filmove, muziku i fotografiju. Kao što sam spomenuo, ovo je lični festival u tom smislu da Amerikanci koji rade ovdje u Ambasadi dijele svoju kulturu sa našim domaćinima. Izložbu u Bošnjačkom institutu čine fotografije koje su napravili američki diplomati u njihovim držvama, za vrijeme odmora kući, i fotografije znamenitosti u našoj zemlji. Pored toga, izabrali smo četiri filma za koje se nadamo da će vam biti zabavni i interesantni. Oni prikazuju raznolikost koja se može naći u Sjedinjenim Američkim Državama i naglašavaju američke vrijednosti, ako što su težak rad, odlučnost i vjera u sebe. Oni se također bave teškim pitanjima, kao što je imigracija u Ameriku.

Bez naših partnera, Bošnjačkog instituta, Akademije scenskih umjetnosti i Teatarskog festivala MESS, mi ne bismo bili u mogućnosti da vam donesemo američku priču i iskreno im se zahvaljujemo na pomoći.

RadioSarajevo:
Od kolike je važnosti promocija Američke kulture i umjetnosti u svijetu i koje oblasti u tom smislu imaju prioritet – da li popularna kultura o koja je postala dio globalne svakodnevice, ili pak tradicija i umjetnost o kojima se manje zna.

Hawkins: Američka kultura je široka i mnogo toga je već poznato kroz pop-kulturu, kao što su muzika i filmovi, ali mi imamo mnogo više toga. Ideja dijeljenja nečije kulture znači promociju međusobnog razumijevanja. Dakle, ne znači da želimo da prioritet bude ono što je važnije, već ono što bi interesovalo našu publiku. Na primjer, nedavno je u saradnji sa Festivalom Sarajevska zima gostovao Harlem Gospel hor. Oni su na svojim koncertima slavili Mjesec crne istorije; oni su također pokazali da je američko društvo, kao i bosnaskohercegovačko, multikulturno i multietničko društvo. Dijeljenje američke kulture i umjetnosti je također veoma važno i isto tako može prenijeti našu istoriju i naše vrijednosti.

RadioSarajevo:
Koliko masovni mediji i globalni konzumerizam utiču na profiliranje kulture u vašoj zemlji?

Hawkins:
I masovni mediji i konzumerizam su dio američke kulture. Ovo nije negativno već pozitivno. To znači da informacije lete zadivljujućom brzinom i Amerikanci im mogu pristupiti i doprinijeti putem televizije, novina, radija i interneta. Konzumerizam u Americi stvara konkurenciju i to znači da Amerikanci nastoje da razviju nabolje moguće proizvode. Ovo se također odnosi na umjetnost, muziku i tako dalje. Umjetnici i muzičari se bore da budu što je moguće bolji da bi postali poznati i uspješni.

RadioSarajevo:
Na čemu se zasniva kulturna politika na nivou države, kako je riješen status umjetnika, kako država brine o njima?

Hawkins:
Umjetnost u Americi je u osnovi privatna stvar. Ipak, postoje vladine institucije kao što je Nacionalna fondacija za umjetnost , koju je uspostavio Kongres 1965. godine i služi podršci izvanrednosti u umjetnostima, i novim i etabliranim; prenošenju umjetnosti Amerikancima: i obezbijeđivanju vođstva u obrazovanju u umjetnosti.

RadioSarajevo:
Da li se aktualna recesija odražavana kulturne institucije, kako one nezavisne, tako i budžetske - prijete li otkazi kulturnim djelatnicima u Americi.

Hawkins:
Ostaviću ekonomska pitanja mojim ekonomskim kolegama, ali da, pad u ekonomiji bi uticao na finansiranje i mogućnosti za umjetnost i kulturu. Kakogod, interesanatno je za primjetiti da ljudi, budući da imaju manje novca u teškim vremenima, traže jeftinije načine zabave. Zbog toga, filmske dvorane pohađa veći broj ljudi. Ovo znači da američka filmska industrija dobro posluje.

RadioSarajevo:
Šta su kulturna dobra Bosne i Hercegovine koja biste preporučili vašim sunarodnjacima?

Hawkins:
Može se odabrati toliko toga. Ja lično volim istoriju i mislim da je putovanje po BiH i obilazak različitih mjesta od istorijskog značaja, koja u isto vrijeme naglašavju različitost u BiH, predivno iskustvo.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije