Prije 49 godina u BiH došla druga Nobelova nagrada, za to je zaslužan Vladimir Prelog

5
Radiosarajevo.ba
Prije 49 godina u BiH došla druga Nobelova nagrada, za to je zaslužan Vladimir Prelog
Foto: Reddit / Vladimir Prelog

Uskoro će naša zemlja obilježiti 49 godina kako je Vladimir Prelog postao dobitnik Nobelove nagrade za hemiju, čime je Bosna i Hercegovina dobila svog drugog laureata prestižnog Nobelovog priznanja, nakon Ive Andrića.

Vladimir Prelog je rođen u Sarajevu gdje je njegov otac Milan, historičar, autor nekoliko knjiga iz historije Bosne i Hercegovine, predavao u gimnaziji, te je njegova porodica živjela u ovom gradu. Vladimir je u Sarajevu pohađao pučku školu. Početkom Prvog svjetskog rata Milan je premješten u Osijek, te je porodica Prelog odselila iz Sarajeva. Vladimir Prelog nikad više nije došao u svoj rodni grad.

"Mjesto u kojem je čovjek rođen, i kada ode iz njega, kroz čitav život ostane u dragoj uspomeni. U Sarajevu sam proveo najraniju mladost. Tu sam pohađao pučku školu. Bio sam također prisutan kod atentata na Franju Ferdinanda. Mi smo, kao školska djeca, dobili košarice sa cvijećem, a zadaća nam je bila da stojimo u špaliru i da bacamo cvijeće pred kola u kojima su prolazili nadvojvoda i njegova žena Sofija… Kada sam uradio to što mi je bila dužnost, samo nekih 100 metara od tog mjesta, odjeknuli su pucnjevi i dogodilo se to što je, kako mnogi kažu, postalo uzrok Prvog svjetskog rata. Ja, doduše, ništa nisam vidio, ali sam čuo", kazao je Vladimir Prelog novinaru Vehidu Guniću, koji je to zabilježio u knjizi Prelog.

Savez kolumnista | Prof. dr. Salih Fočo: Politika susjednih zemalja prema BiH

Savez kolumnista | Prof. dr. Salih Fočo: Politika susjednih zemalja prema BiH

Nije ga mnogo toga vezalo za Sarajevo, osim činjenice da se tu rodio, ali je bio ponosan na tu činjenicu. Tim povodom, Gunić je zabilježio jednu anegdotu koju mu je Prelog ispričao.

"Poslije jednog predavanja koje sam imao na jednom univerzitetu u Los Angelesu, obratio mi se neki čovjek koji je prisustvovao mom predavanju. Mogao je biti moj vršnjak. Upitao me:

"Kolega, odakle ste Vi?"

"Iz Züricha", rekoh.

"Znam, znam. To je u Švedskoj."

"Kakvoj Švedskoj?", rekoh iznenađeno. A on, shvativši da je izrekao veliku glupost, brže‑bolje kaže:

"U Vašim sam dokumentima vidio da ste rođeni u Sarajevu, u Bosni, a tamo su počele sve one ružne stvari zbog kojih je počeo Prvi svetski rat…"

"Tačno", rekao sam i bio sam vrlo ponosan što on, makar i u negativnom određenju, zna gdje je Sarajevo, a ne zna gdje je Zürich."

Vladimir Prelog
Foto: Reddit: Vladimir Prelog

Prelog je, nakon Ive Andrića, postao drugi Bosanac koji je dobio Nobelovu nagradu.

Prelog je gimnaziju završio u Zagrebu nakon što se porodica preselila tamo 1915. godine, a nakon toga je studirao hemiju u Pragu. Područje njegovih istraživanja su uglavnom heterociklički spojevi, alkaloidi i antibiotici. Glavno zanimanje bila mu je stereohemija molekula, zaokupljao ga je problem prostorne građe molekula.

Vladimir Prelog bio je dopisni član Akademije nauka i umjetnosti BiH. Na kući u kojoj je rođen u Sarajevu danas stoji tabla na kojoj piše da je tu rođen veliki naučnik Vladimir Prelog, a po njemu jedna ulica u sarajevskom naselju Buča Potok nosi ime. BH Pošta Sarajevo i Hrvatska pošta Mostar izdale su poštanske markice sa Prelogovim likom, a u Mostaru je postavljena njegova bista.

Po njemu nosi ime i "Napretkov" fond za stipendiranje učenika i studenata jer je i sam Prelog bio "Napretkov" stipendista. Prelog je bio jedan od 104 nobelovca koji su 1991. godine potpisali apel za mir u Hrvatskoj, a godinu kasnije i apel za zaustavljanje rata u BiH. Prelog se u jednom intervjuu pitao za taj napad da li je "zločin ludosti ili ludost zločina".

Preminuo je 7. januara 1998. godine u Zürichu, a kasnije je urna s njegovim pepelom prenesena u Zagreb.

Bosna i Hercegovina najbolje je plasirana država iz regiona na svjetskoj listi država prema broju dobitnika Nobelove nagrade. Na listi 193 države svijeta, Bosna i Hercegovina je na visokom 35. mjestu s dva nobelovca. Svega 66 država u svijetu je među onima čiji su državljani dobili ovu prestižnu nagradu.

Bosna i Hercegovina je uz Mađarsku, jedina zemlja u regiji, koja je dala više od jednog dobitnika prestižne Nobelove nagrade.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije